0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Japonská matsutake má v Česku příbuznou. Co připravit z májovek?

Matsutake
ZDROJ: spiagol56/Pixabay
sdílet:

Znáte japonskou houbu matsutake a víte, proč je v současnosti tolik vzácná a drahá? Skvrnitý, krémově zbarvený klobouk zahalený jehličím a ukrytý vysoko v horských lesích dokážou najít a poznat jen zkušení houbaři. Podobně je tomu i v případě českého ekvivalentu - čirůvky májovky. Objevte s námi kouzlo vzácných darů lesa a zjistěte více o podmínkách a sběru lahodných hub. 

Pro houbu matsutake je typické skvrnité zbarvení, nasládlá vůně a lehce nahořklá příjemná chuť. V Čechách známe houby matsutake pod názvem čirůvky. Japonská matsutake roste kromě Japonska také v Číně a Jižní Koreji. Čerstvou Matsutake si však i Japonci dopřávají spíše výjimečně. Může za to vysoká cena a prudký pokles úrody v posledních letech.

 • Třeň matsutake neboli noha houby bývá přibližně 20 cm dlouhá 2,5 cm široká, zdobí ji klobouk bílé až krémové barvy s příznačnými skvrnami, které houbě zajišťují spolu s jehličím dokonalý úkryt. 
 • Oblíbená je však nejen pro svou výjimečnou chuť, ale pozitivní vliv má matsutake i na imunitní systém.
 • Konzumace matsutake nebo její užívání v potravinových doplňcích podporuje odolnost organismu, pomáhá v boji se záněty a viry a údajně působí jako prevence nádorových onemocnění

Na farmě je nevypěstujete

Matsutake roste v horských lesích a je velmi náročná. Pro svůj růst potřebuje lesy s vysokými stromy. Matsutake roste zpravidla u kořenů starších červených borovic, které k ní propustí ideální množství slunečního světla a tepla. Při příliš vysokých teplotách se matsutake nedaří, stejně jako při delším suchu.

 • Houby matsutake vyžadují zalesněné horské oblasti, není možné jejich farmářské pěstování, což se promítá do jejich ceny.
 • Obtížnost terénu je i pro zkušené horské houbaře často výzvou.
 • Podobně jako ostatní houby potřebuje i matsutake dostatečnou dešťovou zálivku

[[nid:14826]]

Houby matsutake ohrožuje také hmyz, zejména škůdce zvaný háďátko borovicové, které ničí (pro matsutake životodárné) borovice podobně jako kůrovec smrkový. Matsutake ohrožuje také těžební průmysl a kácení lesů. Vlivem těchto okolností je matsutake stále méně a prudce roste jejich cena.

 • V roce 2019 vystoupala cena za 1 kilogram matsutake na neuvěřitelných 800 dolarů (18 tis. Kč) a v roce 2020 byla matsutake označena za ohrožený druh.

Vyzkoušejte májovku

Čirůvka májovka je blízký příbuzný matsutake a více o ní napovídá její název. Roste a sklízí se v květnu.

 • Třeň čirůvky májovky je vysoký 2 – 8 cm, klobouk má bílou nebo krémovou barvu.
 • Při sběru však ale hrozí riziko záměny například se závojenkou olovovou, proto se vyplatí koupit si čirůvku od certifikovaných houbařů. 

 • Vůní májovka připomíná mouku či obilí. Má velmi příjemnou krémovou chuť.
 • Daří se jí v travnatých porostech na okrajích lesů a ke svému růstu potřebuje hlavně teplo a vlhko. Dokud se jarní teploty nedrží trvale na vyšších stupních, čirůvku májovku nehledejte. 

Čirůvka májovka v kuchyni

Čirůvka májovka má v kuchyni bohaté využití a díky jemné krémové chuti si na ní můžete pochutnat v mnoha podobách a pokrmech.

 • Chuť a vůni skvěle vyzdvihne restování čirůvky na másle.
 • Připravit si můžete také dušené čirůvky nebo čirůvky na smetaně.
 • Můžete je nasušit a využít při přípravě jídel ze sušených hub.  

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit