0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Exotické houby a jak s nimi naložit

Exotické houby a jak s nimi naložit
sdílet:

Co uvařit z klasických českých hub jako je hřib, kovář, liška nebo ryzec, asi víte. Proč ale nevyzkoušet exotické houby, jako je třeba enoki, šiitake, Jidášovo ucho nebo hlíva? Jsou výborné, křupavé, plné zdraví a my vám přinášíme několik tipů, jak s nimi naložit v kuchyni. 

Enoki

Enoki, česky penízovka sametonohá, je jedlá houba oblíbená zejména v Číně, Koreji a Japonsku. Enoki je netypická tím, že roste od října do března, proto se jí také říká zimní houba. Kvůli svým léčivým účinkům je na trhu velmi vyhledávaná. Působí příznivě na játra, vysoký krevní tlak a cholesterol.

  • Pro Egypťany byla enoki houbou nesmrtelnosti, v Číně zase věří, že prodlužuje život.
  • Enoki mají velmi jemnou, nasládlou chuť a krásně křupou, proto je nejlepší konzumovat je zasyrova.
  • Krásně podtrhnout chuť salátu se špenátem, čočkou a čekankou.

Šiitake

Šiitake, známá též jako houževnatec jedlý, pochází z východní Asie. V čínské medicíně se používá už tisíce let. Má antibakteriální a antivirotické účinky, posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vylučování a prý slouží i jako prevence rakoviny. Šiitake je kromě mnoha léčivých účinků významná také svou chutí. Má výrazné nasládlé aroma a je často využívána zejména v asijské kuchyni, a to jak v syrovém stavu tak sušená.

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho patří rovněž mezi houby oblíbené na asijském kontinentu. Jeden z druhů této houby, Boltcovitku bezovou, však můžete najít i v našich lesích. A chutí se téměř neliší. I Jidášovo ucho je hojně využíváno v tradiční čínské medicíně. Pomáhá snížit krevní tlak, čistí krev, posiluje imunitu, pomáhá při bolestech břicha a v neposlední řadě zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů.

  • Jidášovo ucho sice příliš nevoní a nemá ani nijak zvláštní chuť, ale svou křupavou konzistencí skvěle doplní zejména asijské pokrmy, rizota, omáčky či polévky.
  • Do pokrmů se používají hlavně sušené plodnice, které stačí před přípravou jídla "oživit" horkou vodou.
  • Inspirujte se třeba houbami po asijsku nebo pikantním zelným salátem.

Hlíva ústřičná

Tato bílo hnědá houba roste po celém světě, najít ji můžete i v českých lesích od léta do zimy. Hlíva se často pěstuje, po žampionech a houbách šiitake je to třetí nejpěstovanější houba na světě. I hlíva má spoustu léčivých účinků. Posiluje imunitu, má antioxidační účinky, snižuje krevní tlak, krevní cukr i cholesterol, působí proti bakteriím, plísním i virům a pomáhá při kožních onemocněních.

Pokud vás zajímají recepty z českých hub, inspirujte se našimi 20 oblíbenými!

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?
  • Kvízy

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?

Znáte to. Nechceme je moc jíst, protože se nám po nich často chce akorát tak natáhnout na gauč a dát si dvacet. Na druhou stranu jsou součástí naší kultury a často v nás vyvolávají ty nejhřejivější vzpomínky. Představují nostalgii i bezpečí...
Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník
  • Suroviny

Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník

Sezóna jedlých kaštanů právě vrcholí. Pokud si chcete pochutnat na těch skutečně čerstvých, vyrazte pro ně co nejdříve do obchodu, nebo ještě lépe do "kaštanek". Jestli si s nimi nevíte rady, přinášíme několik tipů jak je skladovat i...
Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč