Znáte japonskou houbu matsutake a víte, proč je v současnosti tolik vzácná a drahá? Skvrnitý, krémově zbarvený klobouk zahalený jehličím a ukrytý vysoko v horských lesích dokážou najít a poznat jen zkušení houbaři. Podobně je tomu i v případě českého ekvivalentu - čirůvky májovky. Objevte s námi kouzlo vzácných darů lesa a zjistěte více o podmínkách a sběru lahodných hub.
Pro houbu matsutake je typické skvrnité zbarvení, nasládlá vůně a lehce nahořklá příjemná chuť. V Čechách známe houby matsutake pod názvem čirůvky. Japonská matsutake roste kromě Japonska také v Číně a Jižní Koreji. Čerstvou Matsutake si však i Japonci dopřávají spíše výjimečně. Může za to vysoká cena a prudký pokles úrody v posledních letech.
- Třeň matsutake neboli noha houby bývá přibližně 20 cm dlouhá 2,5 cm široká, zdobí ji klobouk bílé až krémové barvy s příznačnými skvrnami, které houbě zajišťují spolu s jehličím dokonalý úkryt.
- Oblíbená je však nejen pro svou výjimečnou chuť, ale pozitivní vliv má matsutake i na imunitní systém.
- Konzumace matsutake nebo její užívání v potravinových doplňcích podporuje odolnost organismu, pomáhá v boji se záněty a viry a údajně působí jako prevence nádorových onemocnění
Na farmě je nevypěstujete
Matsutake roste v horských lesích a je velmi náročná. Pro svůj růst potřebuje lesy s vysokými stromy. Matsutake roste zpravidla u kořenů starších červených borovic, které k ní propustí ideální množství slunečního světla a tepla. Při příliš vysokých teplotách se matsutake nedaří, stejně jako při delším suchu.
- Houby matsutake vyžadují zalesněné horské oblasti, není možné jejich farmářské pěstování, což se promítá do jejich ceny.
- Obtížnost terénu je i pro zkušené horské houbaře často výzvou.
- Podobně jako ostatní houby potřebuje i matsutake dostatečnou dešťovou zálivku.
Houby matsutake ohrožuje také hmyz, zejména škůdce zvaný háďátko borovicové, které ničí (pro matsutake životodárné) borovice podobně jako kůrovec smrkový. Matsutake ohrožuje také těžební průmysl a kácení lesů. Vlivem těchto okolností je matsutake stále méně a prudce roste jejich cena.
- V roce 2019 vystoupala cena za 1 kilogram matsutake na neuvěřitelných 800 dolarů (18 tis. Kč) a v roce 2020 byla matsutake označena za ohrožený druh.
Vyzkoušejte májovku
Čirůvka májovka je blízký příbuzný matsutake a více o ní napovídá její název. Roste a sklízí se v květnu.
- Třeň čirůvky májovky je vysoký 2 – 8 cm, klobouk má bílou nebo krémovou barvu.
- Při sběru však ale hrozí riziko záměny například se závojenkou olovovou, proto se vyplatí koupit si čirůvku od certifikovaných houbařů.
- Vůní májovka připomíná mouku či obilí. Má velmi příjemnou krémovou chuť.
- Daří se jí v travnatých porostech na okrajích lesů a ke svému růstu potřebuje hlavně teplo a vlhko. Dokud se jarní teploty nedrží trvale na vyšších stupních, čirůvku májovku nehledejte.
Čirůvka májovka v kuchyni
Čirůvka májovka má v kuchyni bohaté využití a díky jemné krémové chuti si na ní můžete pochutnat v mnoha podobách a pokrmech.
- Chuť a vůni skvěle vyzdvihne restování čirůvky na másle.
- Připravit si můžete také dušené čirůvky nebo čirůvky na smetaně.
- Můžete je nasušit a využít při přípravě jídel ze sušených hub.
Zdroj: Apetit