Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Japonská houba matsutake má v Česku příbuznou. Co připravit z májovek

Matsutake
ZDROJ: spiagol56/Pixabay
sdílet:

Znáte japonskou houbu matsutake a víte, proč je v současnosti tolik vzácná a drahá? Skvrnitý, krémově zbarvený klobouk zahalený jehličím a ukrytý vysoko v horských lesích dokážou najít a poznat jen zkušení houbaři. Podobně je tomu i v případě českého ekvivalentu - čirůvky májovky. Objevte s námi kouzlo vzácných darů lesa a zjistěte více o podmínkách a sběru lahodných hub. 

Pro houbu matsutake je typické skvrnité zbarvení, nasládlá vůně a lehce nahořklá příjemná chuť. V Čechách známe houby matsutake pod názvem čirůvky. Japonská matsutake roste kromě Japonska také v Číně a Jižní Koreji. Čerstvou Matsutake si však i Japonci dopřávají spíše výjimečně. Může za to vysoká cena a prudký pokles úrody v posledních letech.

 • Třeň matsutake neboli noha houby bývá přibližně 20 cm dlouhá 2,5 cm široká, zdobí ji klobouk bílé až krémové barvy s příznačnými skvrnami, které houbě zajišťují spolu s jehličím dokonalý úkryt. 
 • Oblíbená je však nejen pro svou výjimečnou chuť, ale pozitivní vliv má matsutake i na imunitní systém.
 • Konzumace matsutake nebo její užívání v potravinových doplňcích podporuje odolnost organismu, pomáhá v boji se záněty a viry a údajně působí jako prevence nádorových onemocnění

Na farmě je nevypěstujete

Matsutake roste v horských lesích a je velmi náročná. Pro svůj růst potřebuje lesy s vysokými stromy. Matsutake roste zpravidla u kořenů starších červených borovic, které k ní propustí ideální množství slunečního světla a tepla. Při příliš vysokých teplotách se matsutake nedaří, stejně jako při delším suchu.

 • Houby matsutake vyžadují zalesněné horské oblasti, není možné jejich farmářské pěstování, což se promítá do jejich ceny.
 • Obtížnost terénu je i pro zkušené horské houbaře často výzvou.
 • Podobně jako ostatní houby potřebuje i matsutake dostatečnou dešťovou zálivku

Houby matsutake ohrožuje také hmyz, zejména škůdce zvaný háďátko borovicové, které ničí (pro matsutake životodárné) borovice podobně jako kůrovec smrkový. Matsutake ohrožuje také těžební průmysl a kácení lesů. Vlivem těchto okolností je matsutake stále méně a prudce roste jejich cena.

 • V roce 2019 vystoupala cena za 1 kilogram matsutake na neuvěřitelných 800 dolarů (18 tis. Kč) a v roce 2020 byla matsutake označena za ohrožený druh.

Vyzkoušejte májovku

Čirůvka májovka je blízký příbuzný matsutake a více o ní napovídá její název. Roste a sklízí se v květnu.

 • Třeň čirůvky májovky je vysoký 2 – 8 cm, klobouk má bílou nebo krémovou barvu.
 • Při sběru však ale hrozí riziko záměny například se závojenkou olovovou, proto se vyplatí koupit si čirůvku od certifikovaných houbařů. 

 • Vůní májovka připomíná mouku či obilí. Má velmi příjemnou krémovou chuť.
 • Daří se jí v travnatých porostech na okrajích lesů a ke svému růstu potřebuje hlavně teplo a vlhko. Dokud se jarní teploty nedrží trvale na vyšších stupních, čirůvku májovku nehledejte. 

Čirůvka májovka v kuchyni

Čirůvka májovka má v kuchyni bohaté využití a díky jemné krémové chuti si na ní můžete pochutnat v mnoha podobách a pokrmech.

 • Chuť a vůni skvěle vyzdvihne restování čirůvky na másle.
 • Připravit si můžete také dušené čirůvky nebo čirůvky na smetaně.
 • Můžete je nasušit a využít při přípravě jídel ze sušených hub.  

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč