Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Éra Ozempicu: Proč si celebrity píchají do břicha lék pro diabetiky

Ozempic
ZDROJ: Markus Winkler / Pexels
sdílet:

Z léku na cukrovku „zázračnou“ dietní pilulkou. Tak by se dal jednoduše popsat příběh Ozempicu, jehož výpadek zapříčiněný hubnoucí mánií amerických celebrit zaznamenali i čeští pacienti s diabetem druhého typu. Proč je jeho užívání výhradně k hubnutí problematické a které známé tváře ho užívají?

Lék na cukrovku a obezitu, který tlumí chuť k jídlu

Ozempic je komerční název pro injekční lék od dánské společnosti Novo Nordisk obsahující látku semaglutid, která je určená pro léčbu cukrovky 2. typu. To je časté civilizační nemocnění způsobené nezdravým životním stylem. V zahraničí tuto látku obsahuje také preparát jménem Wegovy, což je lék proti obezitě.

Předchůdcem semaglutidu je podobně fungující látka liraglutid, kterou vám v Česku může lékař předepsat v podobě léků Victoza nebo Saxenda. Ty jsou registrovány jako antiobezitika, uvedla v podcastu Vlna redaktorka Aneta Martínková.

Semaglutid snižuje hladinu cukru v krvi a reguluje sekreci inzulínu, což je pro osoby s cukrovkou 2. typu zásadní. Kromě toho ale dokáže navodit pocit plnosti, čímž přiměje žaludek k pomalejšímu vyprazdňování a omezí chuť k jídlu.

Doktorka Janice Jin Hwangová, vedoucí oddělení endokrinologie a metabolismu na lékařské fakultě americké Severokarolínské univerzity pro The New York Times uvedla, že mnoho pacientů, kteří tento lék užívali, ze zbavili nutkavých myšlenek na jídlo.

Je však důležité podotknout, že účinky léku nebyly nijak významně testovány na lidech bez cukrovky či obezity. A to včetně těch nežádoucích, což jsou nejčastěji bolest břicha, zácpa, průjem nebo pocit na zvracení.

Hollywoodská dieta číslo jedna

V roce 2023 zahájil Jimmy Kimmel 95. ročník předávání Oscarů větou „Nemohu si pomoci, ale musím se zeptat: Je Ozempic pro mě ten pravý?“, čímž narážel na fakt, že spoustu amerických celebrit začalo využívat léky typu Ozempic k rychlému hubnutí.

Jednou z mnoha známých tváří, která promluvila o své zkušenosti s hubnutím pomocí tohoto léku, je Oprah Winfrey. Časopisu People řekla, že jej používá jako prostředek k boji s jojo efektem a dodala: „Skutečnost, že existuje lékařsky schválený recept na kontrolu váhy a udržení zdraví pociťuji jako úlevu, vykoupení a dar. Ne jako něco, co bych měla držet v tajnosti a být za to zesměšňována.“

Mezi další celebrity, které se otevřeně přihlásily k užívání Ozempicu patří podle People například stand-up komik Tracy Morgan, herečka Amy Schumer, Sharon Osbourne i její dcera Kelly, ale také technologický podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk, který prohlásil, že za jeho úbytek váhy může „půst… a Wegovy.“

  • Daily Mail Online uvádí, že se diskutuje o celé řadě dalších známých osobností, které užívání těchto preparátů tají. Spekuluje se například i o ostře sledované Kim Kardashian nebo její sestře Khloe, které za velmi krátký čas rapidně zhubly.

Lék na cukrovku a obezitu. Ne zkratka pro shození pár kil

Masivní zájem o Ozempic dorazil i do České republiky a v loňském roce ho byl najednou nedostatek. Česká televize zveřejnila prohlášení společnosti Novo Nordisk, která informovala, že není schopna uspokojit tak masivní celosvětovou poptávku po tomto léku, a varovala před jeho výpadky. České Ministerstvo zdravotnictví na tuto skutečnost reagovalo omezením předepisování léku pro pacienty bez diabetu.

Podle Healthline se odborná veřejnost shoduje, že lidé, kteří nejsou diabetici nebo netrpí obezitou, by neměli užívat Ozempic ani Wagovy za účelem zhubnutí několika kilo. To potvrdil i obezitolog a přednosta Centra diabetologie v IKEM Martin Haluzík v rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde uvedl že „Obezita a nadváha by měly být léčeny léky ve chvíli, kdy působí nějakou další zdravotní komplikaci, která vyžaduje léčbu.“ Zároveň podotkl, že léčba obezity je komplexní záležitost a přestože léky tohoto typu mohou výrazně pomoci a je dobře, že existují, je potřeba celkově změnit životní styl.

Dále také varoval před nelegálním přeprodejem těchto léků, protože v nich vůbec nemusí být požadované léčivé látky. Zmínil i případy falešných preparátů, které místo semaglutidu obsahovaly inzulín, což je uživatele velmi nebezpečné.

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín