Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dutch baby: Neodolatelná palačinka z trouby

Dutch baby
ZDROJ: StockFood
sdílet:

Vydatná snídaně, rychlá večeře nebo jednoduchý dezert? To je Dutch baby – palačinka z jedné pánve, která udělá parádu na každém stole. Není s ní skoro žádná práce, máte hned hotovo a hodí se na ni čerstvé ovoce s javorovým syrupem, ale i zakysaná smetana a uzený losos. Vyzkoušejte a nebudete litovat.

Co je palačinka Dutch baby zač? 

Dutch baby, German pancake či Dutch puff, to všechno jsou názvy pro neobvyklou palačinku z trouby. Ač se na první pohled jeví jako pokrm původem z germánsky mluvících zemí, jeho kořeny najdeme v USA.

  • Alespoň tedy jeho současnou podobu, která se začala objevovat na počátku 20. století právě v USA. Postupem let získaly tyto netradiční palačinky na obrovské popularitě. Dnes jsou stálicí brunch menu po celém světě a sociální sítě jimi doslova překypují.

S klasickou palačinkou či lívanci toho Dutch baby mnoho společného nemá. Nejbližší podobný pokrm najdeme pravděpodobně ve Velké Británii. Tam si nedokáží neděli představit bez Sunday Roast. Takhle pochoutka/událost je milovaná po celé zemi. Podává se pečené maso, brambory, omáčka z výpeku, různě upravená zelenina a v neposlední řadě yorkshirský pudink.

Pro jeho vytvoření potřebujete řídké těsto z mouky, mléka a vajec, které vlijete do předem předehřátých formiček s tukem. Ty pak vrátíte rychle do trouby.

Výsledkem je krásně nadýchaný bohánek připravený k absorbování omáčky a všeho dobrého. A je to právě způsob přípravy, který mají tyto dva pokrmy společný. Dutch baby se jen místo formiček lije do velké pánve. 

Proč je palačinka Dutch baby tak populární? 

Nadýchaný obláček z jedné pánve 

Dutch baby má hned několik výhod. Jedním z nejpádnějších důvodů, proč je tak oblíbená, je fakt, že se jedná o rychlé jídlo z jedné pánve. Blesková příprava, žádné dlouhé stání u plotny a hlavně žádné hory špinavého nádobí... Zní to jako sen, co říkáte? Jednoduchá a časově nenáročná příprava, která vede k překvapivě efektnímu a především lahodnému výsledku, si získá každého. Navíc vás po snídani či obědě nečeká práce v podobě dlouhého úklidu.

Další velkou výhodou je skutečnost, že ingredience potřebné k přípravě základní verze palačinky Dutch baby máte pravděpodobně vždy doma, takže nemusíte běžet na nákup. Postačí vám totiž vejce, mléko, mouka, sůl, cukr a máslo. Díky pečení v troubě docílíte krásně nadýchaného výsledku i bez použití chemických kypřících přísad. 

Palačinky Dutch baby vypadají velmi efektně

Nejčastěji se pro jejich přípravu používají krásné litinové pánve (nebo jiné odolné pávne, které snesou pobyt v troubě), ve kterých se pokrm zároveň servíruje. Nadýchané těsto se zvlněným zlatým povrchem pak stačí doplnit o další přísady dle vaší chuti. Ty se většinou aranžují dopřostřed upečené „palačinky“.

S prezentací výsledného jídla si dá skutečně vyhrát. Dutch baby je to rozhodně fotogenická snídaně, jak dokazují desetisíce příspěvků s #dutchbaby na Instagramu. Nejlepší je ovšem ještě teplá, takže s podáváním dlouho neotálejte.

Kombinace bez hranic

Základní těsto má stejně jako klasické palačinky neutrální chuť, takže konečný výsledek ovlivníte dalšími ingrediencemi.

  • Dají se servírovat na sladko s ovocem, medem, ořechy, zmrzlinou nebo čokoládou.
  • Můžete je však podávat ve slané verzi. V takovém případě na ně můžete dát zeleninu, bylinky, sýr a uzeninu. Podávají se například i s kimči, nakládanou zeleninou nebo zakysanou smetanou a uzeným lososem. Až palačinku jednou vyzkoušíte, stane se vaším oblíbeným jídlem „co dům dal“.

Při její přípravě totiž skvěle upotřebíte zbytky z lednice či mrazáku, ať už se jedná o polovinu čerstvého sýru, pár plátků šunky a malý kousek pórku nebo zbytek zakysané smetany či jogurtu a kousek manga. Šup s nimi na Dutch baby a hned máte plnohodnotnou večeři nebo skvělý dezert.

  • Kdyby se vám základní verze omrzela, můžete do těsta přidat koření a povrch před zapečením posypat třeba semínky či plátky mandlí.

Jak si je připravit doma

  • Budete potřebovat troubu, pánev, pár základních surovin a vhod přijde i mixér.
  • Nejdříve předehřejte troubu na 220 °C a připravte pánev, která se dá vložit do trouby.
  • Ze spíže budete potřebovat hladkou mouku (1 hrnek), z lednice vytáhněte 3 čerstvá vejce s mlékem (2/3 hrnku) a nezapomeňte na špetku soli a případně nějaké koření.
  • Pro co nejlepší výsledek použijte hladkou pšeničnou mouku nebo mix pšeničné a špaldové mouky.
  • Vše rozmixujte v mixéru, ale nepoužívejte šlehač.
  • Ten by do směsi dostal moc vzduchu a vznikla by z toho jen podivná tlustá placka.
  • Pokud nemáte mixér, tak stačí vše jen opravdu důkladně promíchat. 
  • Na plotýnce nebo lépe v troubě předehřejte pánev s trochou másla. Když je máslo rozpuštěné a pánev dostatečně nahřátá, vlijte do ní těsto a ihned vložte do vyhřáté trouby. Pečte přibližně 20 minut dozlatova. 

Finální výtvor ozdobte a dochuťte podle vašich představ. Pokud nemáte zrovna náladu na experimenty nebo chcete vsadit na jistotu, vyzkoušejte svěží Dutch baby s pečenými rajčátky.

Milovníci sladkého ocení pochoutku z trouby s citronovým krémem a borůvkami, s lahodnými kořeněnými blumami nebo s mandlemi a quinoou. 

Zdroj informací: časopis Apetit

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč