Také už vás napadlo, jak lahodné by bylo připravit z borůvek, které jste právě přinesli z lesa, domácí zmrzlinu? Proměnit sny ve skutečnost není zrovna v tomto případě problém!
Pojem zmrzlinovač může vyvolávat obavy z komplikované obsluhy i představy o rozměrné bedně. Opak je však pravdou. Přístroj na výrobu zmrzliny nebude větší než váš mixér – pokud budete chtít. A že by bylo jeho použití složité, o tom nemůže být řeč. Nástrahy mohou přinést spíš použité suroviny nebo postup přípravy.
- Zmrzlinovač si můžete pořídit jako samostatné zařízení nebo jako součást multifunkčních kuchyňských robotů.
- Základ výrobníku tvoří mísa, ve které úřaduje metla. Ta neustále tekutou směs promíchává, což je při výrobě zmrzliny zásadní. Jedině soustavným promícháváním za současného chlazení vznikne jednolitý zmrzlinový krém hebký jako samet.
- Pokud byste zmrzlinovou směs nepromíchávali a vložili rovnou do mrazáku, zmrzla by na kost a ještě by se na ní pravděpodobně vytvořily ledové krystaly. O měkkých mražených kopečcích byste si tak mohli nechat zdát.
Který typ výrobníku zvolit?
Jde vám o pořízení samostatného přístroje na výrobu zmrzliny? Pak bude důležitým vodítkem váš záměr: Jak často chcete zmrzlinu dělat? Za jak dlouho ji chcete nechat rozplývat na svém jazyku? Od rozhodnutí připravit si mraženou sladkou dobrotu až po finální výsledek totiž může (ale nemusí) uplynout dlouhá doba. Právě od toho se bude odvíjet typ vašeho ideálního přístroje. V zásadě existují dva.
- Jeden typ míchá a zároveň chladí – chladicí jednotka (kompresor) je součástí přístroje. Když se tedy rozhodnete, že toužíte po vlastní zmrzlině, stačí stroj naplnit připravenou směsí a může se začít okamžitě vyrábět. Do hodiny máte hotovo.
- U strojů bez chladicí jednotky je třeba plánovat a počítat dopředu s mnohahodinovým chlazením misky v mrazáku. Až poté se v ní zmrzlina míchá.
Nevíte, pro který typ se rozhodnout?
Odpovězte si na pár otázek dopředu, předejdete tím překvapení a zklamání.
BUDU DĚLAT HODNĚ ZMRZLINY? Větší objem mívají přístroje s vlastním chlazením, které se někdy označují jako profesionální. Objem misky zmrzlinovače ale není totéž co množství připravené zmrzliny – tekutá směs houstne a na míchání potřebuje víc prostoru.
CHCI DĚLAT ZMRZLINU ČASTO? Přístroje s nachlazovací miskou neumožňují připravit více dávek zmrzliny po sobě. Mísu, která má dvojitou stěnu naplněnou chladicím médiem, je nutné pokaždé uložit do mrazničky a opětovně nachladit. To trvá od 8 do 24 hodin v závislosti na modelu. Platí však, že čím déle se nachlazuje, tím lépe. Naproti tomu zmrzlinovač s kompresorem může pracovat pořád.
JAKOU ČÁSTKU CHCI INVESTOVAT? Cenově se přístroje pohybují od několika stovek do jednotek tisíc. Modely bez chladicí jednotky jsou levnější.
KOLIK MÍSTA MÁM? Kompresor, který zajišťuje chlazení v těle přístroje, činí celé zařízení objemnějším a těžším. Pokud nemáte úložné prostory a počítáte s častou manipulací, raději vyberte zmrzlinovač s miskou do mrazáku.
ZÁLEŽÍ MI NA ZNAČCE? Přístroje méně známých nebo lokálních značek mohou mít stejné parametry i výkonnost jako ty velké globální. Srovnání kvality přístrojů napříč výrobci nabízejí spotřebitelské testy.
5 TIPŮ, na co si dát při zmrzlinování pozor
- Směs na zmrzlinu lijte do přístroje dobře vychlazenou. Výsledkem bude lepší a rychlejší zmrzlina. Důkladným vychlazením směsi práci přístroje zkrátíte.
- Cukr a tuk jsou důležitými technologickými i chuťovými složkami zmrzliny. Mají vliv na její lahodnost a konzistenci. Vynechání jednoho nebo druhého se na zmrzlině vždycky podepíše.
- Použijte ke slazení cukrový sirup nebo jiné tekuté sladidlo, případně kombinaci cukru a sirupu. Výsledek bude mít lepší konzistenci a bude vláčnější.
- Do mléčné zmrzliny můžete jako základ použít smetanu, mléko, kefír, jogurt, tvaroh nebo jejich kombinace. Nezapomeňte, že chuť a jemnost krémové zmrzliny stojí na tuku. Vhodné je proto méně tučné mléčné produkty kombinovat se smetanou.
- Na výrobu sorbetu se nejlépe hodí ovoce, který má výraznou chuť a zároveň dužinu, která mu dodá objem a díky které nebude tak rychle tát. Ideální jsou čerstvé jahody, lesní ovoce nebo banány. Některé ovoce je lepší do sorbetu povařit nebo – pokud chcete použít větší kousky – kandovat (švestky, třešně, meruňky). Chuť a konzistenci sorbetu ovlivňuje cukr. Tím se v sorbetech rozhodně nešetří, jeho optimální podíl se pohybuje mezi 25 a 30 procenty.
Zdroje informací: časopis Apetit, dTest