Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Kolik toho víte o jídle v souvislosti s náboženstvím

Židovské jídlo
ZDROJ: Pexels
sdílet:

Jídlo vždy hrálo v našich životech důležitou roli. Jde samozřejmě v první řadě o prostředek k přežití. O způsob, jakým získat energii. Ale... Vztah k jídlu jsme však my lidé už v počátcích civilizace dokázali posunout na zcela jinou úroveň. Stalo se součástí obřadů, oslav, rituálů a svou roli hraje v něm hraje i víra. Různá náboženství mají různá pravidla a vztah k jídlu. Víte, kde a kdy se co jí a proč?

Pro mnohé včetně naší redakce (přiznáváme) je jídlo láska, vášeň a hobby. Cesta, jak společně trávit příjemné chvíle – ať už při vaření, pečení, grilování nebo při samotném hodování. Je však další oblast lidského bytí, která vztah k jídlu posunula ještě na další úroveň. Řeč je o spiritualitě a náboženství. Jídlo hraje v náboženských obřadech důležitou roli.

Jiný kraj, jiný mrav

Snad každé náboženství na světě má ve svých kořenech rituály a zvyky spojené s jídlem. Ať už jde o režim konzumace jídla v podobě různých typů půstu, zakázaných nebo naopak doporučených potravin.

  • V některých náboženstvích jsou jistá jídla a suroviny dostupné jen některým skupinám obyvatelstva.
  • Mnohá náboženství mají jistá jídla vyhrazené pro sváteční příležitosti a některá jídla a potraviny mají obřadní či posvátný charakter.

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Na celém světě se muslimové během ramadánu postí. Ortodoxní konzervativní Židé vyžadují košer jídlo, které je součástí židovského písma. Mnozí následovníci buddhismu, hinduismu a džinismu jsou vegetariány, částečně kvůli doktríně neubližování nebo nenásilí. Pro křesťany je chléb posvátný a od nepaměti se jeho povrch před rozkrojením křižoval. To je ale jen zlomek toho, co všechno vztah jídla a náboženství obnáší.

Kde se to v nás vzalo?

Pokud bychom zašli do krajností, mohli bychom říct, že už i v pravěku lidé uctívali mamuty tak moc, až se ocitli na nástěnných malbách. V tomto případě jde pochopitelně o nadsázku, ale ne až tak velkou.  Společný lov a potřeba sdružování za účelem dosažení cíle patřily k základním pilířům vzniku a vývoje civilizace. Jednoduše jsme pochopili, že společně dosáhneme více. A jídlo se už v pravěku stalo jednou z těch veličin, co nás spojuje. Bylo to tak od nepaměti a zůstává to tak koneckonců dodnes.

Právě z toho důvodu se s vývojem civilizace jídlo stalo součástí společenských i náboženských obřadů. Jídlo proto hraje v každém náboženství důležitou roli.

  • Přestože žádné v pravém slova smysl nevelebí kus šunky, kuřecí vývar či makový závin, stále platí, že je součástí většiny náboženských tradic.
  • Týká se to jak výběru potravin, tak způsobu přípravy jídla či režimu jeho konzumace.

Jak jste na tom vy se znalostmi a povědomím v této oblasti? Víte, co je kde dovoleno a co ne? Zejména jako cestovatelům vám tyto znalosti mohou být mimořádně užitečné. Nikdy totiž nevíte, kam vás vítr zavane. Otestujte se v našem kvízu a zjistěte, co všechno (ne)víte o posvátných potravinách a jídlech.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč