Podle výzkumu vědců z University of Texas Southwestern Medical Center zveřejněném v časopise Science v minulém roce může být klíčem k delšímu životu stravování pouze v době, kdy jsme aktivní – tedy přes den. Pokračují tak ve studiích, které probíhají už desítky let.
V rámci studie vědci myším omezili přísun kalorií a jídlo jim podávali pouze v noci, tedy v době, kdy jsou hlodavci aktivní. Jejich život tím prodloužili o 35 %.
U laboratorních zvířat sledovaných po dobu čtyř let prodloužila samotný stravovací režim se sníženým obsahem kalorií jejich život o 10 %. Kombinace nočního krmení s nižší kalorickou hodnotou prodloužila jejich typickou průměrnou délku života o devět měsíců. Nejde však o jedinou studii svého druhu.
- Desítky let trvající výzkumy zjistily, že omezení příjmu kalorií prodlužuje život různým živočichům, od červů, much až po myši, potkany a primáty. Tyto experimenty uvádějí snížení hmotnosti, lepší regulaci glukózy, nižší krevní tlak a nižší výskyt zánětů.
- S ohledem na to autoři studie tvrdí, že by lidé měli omezit své stravování na nejaktivnější hodiny dne. Vedoucí studie profesor Joseph Takahashi říká, že takový návyk může vést k delšímu a zdravějšímu životu.
Funguje přerušovaný půst?
Profesor Takahashi, molekulární biolog, dodává, že jejich výzkum pomáhá rozplést kontroverze kolem dietních plánů, které zdůrazňují stravování pouze v určitou denní dobu. Takzvaný přerušovaný půst se stal v posledních letech trendy mezi hubnoucími dietami. Studie ale mimo jiné zjistila, že s hubnutím příliš nepomůže. Myším správné načasování jídla sice prodloužilo život, ale úbytek na váze znát nebyl.
- Tým doufá, že poznatky o tom, jak omezení příjmu kalorií ovlivňuje vnitřní hodiny těla v průběhu stárnutí, pomohou vědcům najít nové způsoby, jak prodloužit zdravý život.
- Toho by mohlo být dosaženo prostřednictvím výživových směrů s omezeným přísunem kalorií nebo pomocí léků, které v těle stimulují v těle ‚enzymy mládí‘.
Provádět takové studie na lidech je poměrně těžké. Kromě všemožných schválení, které musí studie dostat, je pak otázkou, zdali jsou údaje relevantní, protože člověk není stoprocentně pod kontrolou jako myši v laboratoři.
První kontrolovaná studie u lidí nazvaná CALERIE (Comprehensive Assessment of Long-term Effects of Reducing Intake of Energy), jejíž výsledky byly publikovány v roce 2019, zjistila, že i mírné snížení kalorií pomohlo zpomalit známky stárnutí.
Zdroje: Science, Wikipedia, Study Finds