0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Víte, co jedí muslimové o ramadánu?

Muslimové o Ramadánu
ZDROJ: Rumman Amin/ Unsplash
sdílet:

Začátek ramadánu připadá v roce 2022 na 1. dubna a potrvá až do konce měsíce. Jak tento důležitý měsíc muslimové prožívají? Jaká pravidla dodržují a kdy jedí?

Ramadán je devátým měsícem muslimského (lunárního) kalendáře. Přesný den začátku tak určuje růst Měsíce (letos to bylo 1. dubna). Svátek trvá přibližně 30 dnů až do doby, kdy začne Měsíc dorůstat znovu.

 • Západní svět má období ramadánu spojený hlavně s celodenním půstem, který během něj muslimové drží.  
 • V tomto období podle islámu spatřil prorok Mohamed první zjevení a půstem si to muslimové připomínají. Také to pro ně tato doba znamená, že věnují čas modlitbám a svým bližním. Přemýšlejí o víře a o sobě samých a rozjímají.
 • Ramadán je spolu s vírou, modlitbou, almužnou a poutí do Mekky jedním z tzv. pěti pilířů muslimské víry.

Půst od rozednění do setmění

Dodržování ramadánu se v muslimských zemích může odlišovat, půst od soumraku do úsvitu se však dodržuje všude.

 • Půst se týká jídla, pití i kouření.
 • Účelem půstu je zřeknutí se pozemských radostí, čímž vzniká prostor k silnějším náboženským prožitkům např. prostřednictvím modlitby.
 • Člověk by se měl zaměřit na zlepšení svého chování a zároveň i myslet na ty, kterým nebylo dopřáno tolik jako jemu. V praxi to znamená příležitost ke zbavení se některých zlozvyků a prostor pro charitu.
 • Muslimské rčení říká, že (každo)denní půst končí ve chvíli, kdy nerozeznáte černou nit od bílé. Konkrétně to vypadá tak, že člověk přes den drží striktní půst, aby ho po západu slunce přerušil a dobře se najedl ve společnosti svých blízkých a přátel.
 • Hostiny u příležitosti ramadánu se pak nazývají iftar neboli „po západu slunce“ nebo naopak suhúr, „před východem slunce".
 • Ramadán končí bujarými oslavami Íd al-fitr (Svátek přerušení půstu), při nichž období půstu končí. Typicky se na oslavy konce půstu připravuje škála sladkých pokrmů – pudink, baklava, halva, marcipán, sušenky, dorty, zákusky a další sladkosti, které se regionálně liší. 

Věděli jste?

Protože muslimský kalendář je tzv. lunární, ramadán je pohyblivým svátkem. Pokud vyjde ramadán na letní období, což se stává jednou za 32 let, může denní půst trvat i 16 hodin. Bez tekutin a jídla může být dodržování pravidel velmi obtížné. 

Pozdně večerní a brzká ranní hostina

Suhúr lze přirovnat k brzké snídani. Podává se při ní ovoce a sušené ovoce, ovesné a jiné obilné kaše i mléčné výrobky např. jogurt nebo mléčná rýže. Prvním jídlem, které muslimové jedí po skončení denního půstu, bývá tradičně tzv. iftár neboli datle v mléce.

 • Tímto pokrm údajně přerušoval svůj denní půst sám prorok Muhammad.
 • Při večerní hostině se pak obvykle také podávají pokrmy masité, aby tělo načerpalo živiny po celodenním hladovění.
 • Maso bývá doplněno rýží, která je dobře stravitelná, takže tolik nazatíží prázdný žaludek.
 • Pokud nejste muslimy a ocitnete se v zemi, kde probíhá ramadán, doporučuje se být k věřícím ohleduplní a na veřejnosti během dne nejíst, nepít a nekouřit.
 • Také se vám však může lehce stát, že se ocitnete na opulentní hostině, kdy se noční hodování a konverzace protáhnou až do brzkých ranních hodin.

Věděli jste?

Půstu se nemusejí účastnit všichni, existuje mnoho vyjímek, jsou jimi například děti, těhotné a kojící ženy nebo nemocní či staří lidé.

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?
 • Kvízy

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?

Znáte to. Nechceme je moc jíst, protože se nám po nich často chce akorát tak natáhnout na gauč a dát si dvacet. Na druhou stranu jsou součástí naší kultury a často v nás vyvolávají ty nejhřejivější vzpomínky. Představují nostalgii i bezpečí...
Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník
 • Suroviny

Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník

Sezóna jedlých kaštanů právě vrcholí. Pokud si chcete pochutnat na těch skutečně čerstvých, vyrazte pro ně co nejdříve do obchodu, nebo ještě lépe do "kaštanek". Jestli si s nimi nevíte rady, přinášíme několik tipů jak je skladovat i...
Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč