Recepty na přílohy
Příloha dokáže skvěle doprovodit hlavní surovinu a vyzdvihnout její chuť. Pokrmu dodává chuťovou i nutriční celistvost. Zatímco k rybě či steaku upřednostňujeme lehčí přílohy, v případě tučnější pečínky často volíme domácí knedlíky nebo noky, které dovedou šťávy a výpek dokonale nasáknout.
...
U nás najdete mnoho tipů, jakou přílohu zvolit, i nespočet nejlepších receptů na domácí knedlíky, pečivo či placky. Přílohu mohou tvořit také brambory, zelenina v jakékoli podobě, obiloviny i luštěniny. Přemýšlíte, jak připravit zajímavou přílohu ke grilování? Poradíme vám, co se hodí ke grilovanému masu i co připravit ke svátečním řízkům. Ať už se rozhodnete pro klasický bramborový salát, odlehčený salát s kefírem nebo třeba pečené bylinkové brambory, na našem webu na vás čeká spousta přílohové inspirace. Nechybí ani tipy na lahodné omáčky, které vyladí chuť celého chodu k dokonalosti.
Jak správně zvolit vhodnou přílohu?
Při hledání odpovědi můžeme jednoduše vycházet ze základních příloh, kterými jsou brambory, těstoviny a rýže. Všechny tyto suroviny jsou bohaté na sacharidy, díky nimž získáme z hlavního jídla dostatek energie. Právě z důvodu výživových hodnot bychom přílohy neměli opomíjet. Těžká jídla odlehčete, lehkým dopřejte sacharidy.
- Z těstovin snadno připravíte přílohový salátek, který se skvěle hodí k rybám a mořským plodům.
- K masu můžete volit z mnoha úprav brambor od vařených, pečených, gratinovaných až po domácí bramborové noky.
- K drůbeži se pak skvěle hodí přílohy z rýže.
- Nezapomínejte do svého jídelníčku zařadit také luštěniny, které jsou ideální jako příloha k masu i jako hlavní chod.
- V přílohách může mít hlavní slovo také zelenina, ať už je to dušené zelí, kedlubnové zelí, dušená kapusta se slaninou, zelené fazolky, špenát nebo růžičková kapusta či ratatouille.
Vyváženost a pestrost jídelníčku podpoříte střídáním příloh. Stejně jako nabízejí mnoho možností luštěniny (čočka, fazole, hrách, cizrna a další), i v případě těstovin je z čeho vybírat (pšeničné, celozrnné, bezlepkové apod.) Nezapomínejte ani na porci čerstvé, grilované, dušené nebo vařené zeleniny. Zelenina obsahuje vitaminy, vlákninu a další tělu prospěšné látky.
Oblíbené brambory
V českých zemích patří mezi přílohové favority brambory na všechny způsoby. A není divu, jsou dokonale variabilní a přípravit z nich lze nespočet příloh. Pokud se nechcete spokojit s vařenými brambory maštěnými máslem nebo vařenými ve slupce (grenaille), pořád existují další možnosti.
- bramborové knedlíky, chlupaté knedlíky, noky nebo gnocchi
- bramborové placky, bramboráky, lokše, hashbrowns
- bramborové krokety
- bramborová kaše či šťouchané brambory
- gratinované brambory
- bramborový salát
Jak na nejlepší knedlíky?
Česká kuchyně by se bez nich neobešla. Možná i proto oplývá tolika jejich druhy. Do značné míry je lze libovolně zaměňovat.
- Vybírat můžete mezi chlupatými, kynutými či houskovými knedlíky, karlovarskými knedlíky či vídeňskými.
- Těsto na knedlíky mohou kypřit kvasnice, zvládnete je však i pouze s kypřicím práškem nebo zcela bez kypření.
- Oblíbenou součástí knedlíkových těst jsou brambory.
- Knedlíky jsou skvělou přílohou k tučným masům, ideálním doprovodem je kyselé zelí.
- Knedlíky můžete vařit ve velkých šiškách, které po uvaření nakrájíte, nebo po menších porcích či v malých kouscích (noky).
Omáčky, čalamády, zálivky a čatní
Jemné omáčky podtrhují chuť pokrmu a zároveň mu dodají potřebnou vláčnost.
- Domácí čatní se vám bude hodit opakovaně (k těstovinám, masu nebo jen tak na pečivo), stejně jako čalamády. Poradíme vám, z čeho sladkokyselé chuťové skvosty připravit a jak je podávat.
- Do zásoby si též můžete připravit domácí kečup nebo BBQ omáčku. Každá příloha získá díky lahodným omáčkám nový rozměr. Díky osvědčeným receptům tak máte skvělou přílohovou omáčku vždy po ruce.
Celý popis