0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zmrzlina v nejlepší společnosti. Co ukrývá sundae?

Pohár ve sklenici
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Tradiční americký zmrzlinový pohár, který se objevil koncem 19. století, si zamilovala i Marilyn Monroe. A není se čemu divit, protože je to velká dobrota. Co všechno sundae ukrývá, proč nese tak zvláštní název a jaké jsou okolnosti jeho vzniku?

Náhrada za hříšný float

Existuje teorie, že pohár sundae vznikl  v USA v důsledku amerických nedělních zákonů známých jako „Blue Laws“. Ty se týkaly (a týkají) omezování některých nedělních aktivit, které nejsou v souladu s nedělním odpočinkem.  

 • Blue Laws byly zavedeny v některých státehc USA už v 17. století, dodnes některé přetrvávají. Mezi nejčastější omezení dnes patří zákaz prodeje alkoholu, aut a dopravních prostředků nebo třeba profesionální sportovní klání. Liší se stát od státu.
 • Stejné zákony zakazovaly na konci 19. století například prodej zmrzlinových limonád, takzvaných ice cream floats nebo ice cream sodas. Ty představovaly zmrzlinu v perlivé sodovce se sirupem nebo v limonádě
 • Floats ovšem připadaly věřícím moc okázalé, nazdobené a hříšné. A také se jim nelíbil způsob jejich konzumace brčkem. Zmrzlinu ve sklenici, na kterou bylo potřeba lžičku, však nikdo nezakazoval, a tak vznikla alternativa v podobě sundae.

Sundae jako Sunday

Foneticky zní stejně, ale anglická "neděle" je v sundae lépe ukryta. Nejpravděpodobněji šlo o pokus vyhnout se protestům věřících, kterým by se nemuselo líbit, že rozverný a prostopášný dezert se spoustou šlehačky nese své jméno po neděli, kdy se odpočívá.

Sporný původ vyústil ve „válku Sundae“

Existuje spoustu míst, která se hlásí k vynálezu této zmrzlinové lahůdky. Největší rivalita však patří městům Two Rivers ve Wisconsinu a Ithaca ve státě New York.

 • Jejich spor o původ vzniku sundae trvá od 70. let 20. století. Dokonce bývá označován jako válka sundae (Sundae War), jde však spíše jen o mírumilovné dohadování tamních starostů.
 • Two Rivers tvrdí, že sundae poprvé vytvořil Edward Berners v roce 1881. Snažil se jednat v souladu s modrými zákony a při přípravě floatu nahradil sodovku čokoládovým sirupem, což si zákazníci ihned zamilovali.
 • Ithaca nabízí podobný příběh. Jednu jarní neděli roku 1892 si ministr objednal u Chestera C. Platta vanilkovou zmrzlinu. Ten mu ji naservíroval ozdobenou třešněmi a třešňovým sirupem, což ministrovi zachutnalo a rozhodl se ji pojmenovat podle dne, kdy byla vytvořena.
 • Platt s názvem souhlasil a později změnil jeho pravopis, ačkoliv se s jistotou neví, zda to udělal proto, aby si to nerozházel s  místními katolíky.

Co nesmí chybět v sundae?

Vanilková zmrzlina přelitá sirupem nebo polevou, bohatá porce šlehačky a třešně maraschino, které jsou kandované v Marasca sirupu.

Pohár je obvykle pojmenovaný podle druhu použité polevy, takže se můžete setkat se třešňovým, čokoládovým, jahodovým nebo malinovým sundae.

 • Dezert se tradičně podává ve skleněném poháru ve tvaru tulipánu.
 • Variant poháru existuje nespočet: S čerstvým nebo zavařeným ovocem, s jogurtem, želé, granolou nebo třeba marshmallows.

Vyzkoušejte třeba několik následujících verzí:

Banana split

Celosvětově známý dezert vychází z amerického sundae. Jedná se o podélně rozkrojený banán s kopečkem jahodové zmrzliny přelité čokoládovým sirupem, kopečkem čokoládové zmrzliny ozdobené ananasem a kopečkem vanilkové zmrzliny přelité jahodovým sirupem.

S horkou polevou

Tato varianta se nazývá „hot fudge“, neboli horký fondán, a její kouzlo spočívá v ohřáté polevě, kterou se zmrzlina přelévá. Vzniká tak přitažlivá a velmi lahodná kombinace teplé a studené chuti.

 • Tradičně se do tohoto typu sundae používá horká čokoládová poleva, za zkoušku však stojí i karamelová omáčka nebo poleva z másla a cukru.
 • Patří sem i tzv. Želví pohár (Turtle Sundae), který obsahuje vanilkovou zmrzlinu, teplou čokoládovou a karamelovou omáčku a pražené pekanové ořechy.

Brownie Sundae

Jak už název napovídá, v tomto typu sundae doprovází vanilkovou zmrzlinu, čokoládový sirup a další ingredience také brownies.

 • Pokud se místo tmavých brownies použijí blondies, přidává se místo čokoládové omáčky karamelová.

David Harum Sundae

Tento pohár nese jméno hlavní postavy románu David Harum: A story of American life, který v roce 1899 vydal americký spisovatel Edward Noyes Westcott.

 • Pohár sestává z vanilkové zmrzliny, jahod, ananasu, šlehačky a třešní.

Zdroje informací: What’s Cooking America, The Dairy Alliance

Související články

KVÍZ: Kam sahá vaše láska k čokoládě?
 • Kvízy

KVÍZ: Kam sahá vaše láska k čokoládě?

Čokoláda na jazyku přináší radost mnoha lidem. Nemůžeme sice mluvit za všechny, ale na mléčnou, hořkou či bílou čokoládu určitě utáhnete většinu populace. Může mít podobu tabulky – s náplní nebo s ořechy – pralinek či horkého hřejivého...
Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Chystej večer, snídej ráno: 5 nápadů na snídani v předstihu
 • Tipy a triky

Chystej večer, snídej ráno: 5 nápadů na snídani v předstihu

Možná si ráno rádi přispíte, možná máte začátek svého dne rozpočítaný na vteřiny. Snídani ale odbýt nemusíte. I ve spěchu můžete dobře a plnohodnotně jíst, stačí se předem připravit. Lahodné smoothie, křupavé sendviče, báječné...
Víte, jak vypadaly socialistické kuchařky?
 • Lidé a jídlo

Víte, jak vypadaly socialistické kuchařky?

Kuchařky vždy byly oblíbeným knižním žánrem. V knihkupectvích najdeme širokou nabídku českých i zahraničních autorů a to i přes to, že receptů je plný internet. Do dnešní podoby se nějaký čas vyvíjely. Víte, jak vypadaly socialistické...
Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická
 • Zajímavosti

Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická

Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku...

Obchod Apetit