Tradiční americký zmrzlinový pohár, který se objevil koncem 19. století, si zamilovala i Marilyn Monroe. A není se čemu divit, protože je to velká dobrota. Co všechno sundae ukrývá, proč nese tak zvláštní název a jaké jsou okolnosti jeho vzniku?
Náhrada za hříšný float
Existuje teorie, že pohár sundae vznikl v USA v důsledku amerických nedělních zákonů známých jako „Blue Laws“. Ty se týkaly (a týkají) omezování některých nedělních aktivit, které nejsou v souladu s nedělním odpočinkem.
- Blue Laws byly zavedeny v některých státehc USA už v 17. století, dodnes některé přetrvávají. Mezi nejčastější omezení dnes patří zákaz prodeje alkoholu, aut a dopravních prostředků nebo třeba profesionální sportovní klání. Liší se stát od státu.
- Stejné zákony zakazovaly na konci 19. století například prodej zmrzlinových limonád, takzvaných ice cream floats nebo ice cream sodas. Ty představovaly zmrzlinu v perlivé sodovce se sirupem nebo v limonádě.
- Floats ovšem připadaly věřícím moc okázalé, nazdobené a hříšné. A také se jim nelíbil způsob jejich konzumace brčkem. Zmrzlinu ve sklenici, na kterou bylo potřeba lžičku, však nikdo nezakazoval, a tak vznikla alternativa v podobě sundae.
Sundae jako Sunday
Foneticky zní stejně, ale anglická "neděle" je v sundae lépe ukryta. Nejpravděpodobněji šlo o pokus vyhnout se protestům věřících, kterým by se nemuselo líbit, že rozverný a prostopášný dezert se spoustou šlehačky nese své jméno po neděli, kdy se odpočívá.
Sporný původ vyústil ve „válku Sundae“
Existuje spoustu míst, která se hlásí k vynálezu této zmrzlinové lahůdky. Největší rivalita však patří městům Two Rivers ve Wisconsinu a Ithaca ve státě New York.
- Jejich spor o původ vzniku sundae trvá od 70. let 20. století. Dokonce bývá označován jako válka sundae (Sundae War), jde však spíše jen o mírumilovné dohadování tamních starostů.
- Two Rivers tvrdí, že sundae poprvé vytvořil Edward Berners v roce 1881. Snažil se jednat v souladu s modrými zákony a při přípravě floatu nahradil sodovku čokoládovým sirupem, což si zákazníci ihned zamilovali.
- Ithaca nabízí podobný příběh. Jednu jarní neděli roku 1892 si ministr objednal u Chestera C. Platta vanilkovou zmrzlinu. Ten mu ji naservíroval ozdobenou třešněmi a třešňovým sirupem, což ministrovi zachutnalo a rozhodl se ji pojmenovat podle dne, kdy byla vytvořena.
- Platt s názvem souhlasil a později změnil jeho pravopis, ačkoliv se s jistotou neví, zda to udělal proto, aby si to nerozházel s místními katolíky.
Co nesmí chybět v sundae?
Vanilková zmrzlina přelitá sirupem nebo polevou, bohatá porce šlehačky a třešně maraschino, které jsou kandované v Marasca sirupu.
Pohár je obvykle pojmenovaný podle druhu použité polevy, takže se můžete setkat se třešňovým, čokoládovým, jahodovým nebo malinovým sundae.
- Dezert se tradičně podává ve skleněném poháru ve tvaru tulipánu.
- Variant poháru existuje nespočet: S čerstvým nebo zavařeným ovocem, s jogurtem, želé, granolou nebo třeba marshmallows.
Vyzkoušejte třeba několik následujících verzí:
Banana split
Celosvětově známý dezert vychází z amerického sundae. Jedná se o podélně rozkrojený banán s kopečkem jahodové zmrzliny přelité čokoládovým sirupem, kopečkem čokoládové zmrzliny ozdobené ananasem a kopečkem vanilkové zmrzliny přelité jahodovým sirupem.
S horkou polevou
Tato varianta se nazývá „hot fudge“, neboli horký fondán, a její kouzlo spočívá v ohřáté polevě, kterou se zmrzlina přelévá. Vzniká tak přitažlivá a velmi lahodná kombinace teplé a studené chuti.
- Tradičně se do tohoto typu sundae používá horká čokoládová poleva, za zkoušku však stojí i karamelová omáčka nebo poleva z másla a cukru.
- Patří sem i tzv. Želví pohár (Turtle Sundae), který obsahuje vanilkovou zmrzlinu, teplou čokoládovou a karamelovou omáčku a pražené pekanové ořechy.
Brownie Sundae
Jak už název napovídá, v tomto typu sundae doprovází vanilkovou zmrzlinu, čokoládový sirup a další ingredience také brownies.
- Pokud se místo tmavých brownies použijí blondies, přidává se místo čokoládové omáčky karamelová.
David Harum Sundae
Tento pohár nese jméno hlavní postavy románu David Harum: A story of American life, který v roce 1899 vydal americký spisovatel Edward Noyes Westcott.
- Pohár sestává z vanilkové zmrzliny, jahod, ananasu, šlehačky a třešní.
Zdroje informací: What’s Cooking America, The Dairy Alliance
Náš tip: Znáte zmrzlinu nebo si jenom užíváte její lahodnou chuť? Vyzkoušejte své vědomosti v našem kvízu a možná se nejen zabavíte, ale dozvíte i pár novinek...