Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zmrzlina v nejlepší společnosti. Co ukrývá sundae?

Pohár ve sklenici
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Tradiční americký zmrzlinový pohár, který se objevil koncem 19. století, si zamilovala i Marilyn Monroe. A není se čemu divit, protože je to velká dobrota. Co všechno sundae ukrývá, proč nese tak zvláštní název a jaké jsou okolnosti jeho vzniku?

Náhrada za hříšný float

Existuje teorie, že pohár sundae vznikl  v USA v důsledku amerických nedělních zákonů známých jako „Blue Laws“. Ty se týkaly (a týkají) omezování některých nedělních aktivit, které nejsou v souladu s nedělním odpočinkem.  

 • Blue Laws byly zavedeny v některých státehc USA už v 17. století, dodnes některé přetrvávají. Mezi nejčastější omezení dnes patří zákaz prodeje alkoholu, aut a dopravních prostředků nebo třeba profesionální sportovní klání. Liší se stát od státu.
 • Stejné zákony zakazovaly na konci 19. století například prodej zmrzlinových limonád, takzvaných ice cream floats nebo ice cream sodas. Ty představovaly zmrzlinu v perlivé sodovce se sirupem nebo v limonádě
 • Floats ovšem připadaly věřícím moc okázalé, nazdobené a hříšné. A také se jim nelíbil způsob jejich konzumace brčkem. Zmrzlinu ve sklenici, na kterou bylo potřeba lžičku, však nikdo nezakazoval, a tak vznikla alternativa v podobě sundae.

Sundae jako Sunday

Foneticky zní stejně, ale anglická "neděle" je v sundae lépe ukryta. Nejpravděpodobněji šlo o pokus vyhnout se protestům věřících, kterým by se nemuselo líbit, že rozverný a prostopášný dezert se spoustou šlehačky nese své jméno po neděli, kdy se odpočívá.

Sporný původ vyústil ve „válku Sundae“

Existuje spoustu míst, která se hlásí k vynálezu této zmrzlinové lahůdky. Největší rivalita však patří městům Two Rivers ve Wisconsinu a Ithaca ve státě New York.

 • Jejich spor o původ vzniku sundae trvá od 70. let 20. století. Dokonce bývá označován jako válka sundae (Sundae War), jde však spíše jen o mírumilovné dohadování tamních starostů.
 • Two Rivers tvrdí, že sundae poprvé vytvořil Edward Berners v roce 1881. Snažil se jednat v souladu s modrými zákony a při přípravě floatu nahradil sodovku čokoládovým sirupem, což si zákazníci ihned zamilovali.
 • Ithaca nabízí podobný příběh. Jednu jarní neděli roku 1892 si ministr objednal u Chestera C. Platta vanilkovou zmrzlinu. Ten mu ji naservíroval ozdobenou třešněmi a třešňovým sirupem, což ministrovi zachutnalo a rozhodl se ji pojmenovat podle dne, kdy byla vytvořena.
 • Platt s názvem souhlasil a později změnil jeho pravopis, ačkoliv se s jistotou neví, zda to udělal proto, aby si to nerozházel s  místními katolíky.

Co nesmí chybět v sundae?

Vanilková zmrzlina přelitá sirupem nebo polevou, bohatá porce šlehačky a třešně maraschino, které jsou kandované v Marasca sirupu.

Pohár je obvykle pojmenovaný podle druhu použité polevy, takže se můžete setkat se třešňovým, čokoládovým, jahodovým nebo malinovým sundae.

 • Dezert se tradičně podává ve skleněném poháru ve tvaru tulipánu.
 • Variant poháru existuje nespočet: S čerstvým nebo zavařeným ovocem, s jogurtem, želé, granolou nebo třeba marshmallows.

Vyzkoušejte třeba několik následujících verzí:

Banana split

Celosvětově známý dezert vychází z amerického sundae. Jedná se o podélně rozkrojený banán s kopečkem jahodové zmrzliny přelité čokoládovým sirupem, kopečkem čokoládové zmrzliny ozdobené ananasem a kopečkem vanilkové zmrzliny přelité jahodovým sirupem.

S horkou polevou

Tato varianta se nazývá „hot fudge“, neboli horký fondán, a její kouzlo spočívá v ohřáté polevě, kterou se zmrzlina přelévá. Vzniká tak přitažlivá a velmi lahodná kombinace teplé a studené chuti.

 • Tradičně se do tohoto typu sundae používá horká čokoládová poleva, za zkoušku však stojí i karamelová omáčka nebo poleva z másla a cukru.
 • Patří sem i tzv. Želví pohár (Turtle Sundae), který obsahuje vanilkovou zmrzlinu, teplou čokoládovou a karamelovou omáčku a pražené pekanové ořechy.

Brownie Sundae

Jak už název napovídá, v tomto typu sundae doprovází vanilkovou zmrzlinu, čokoládový sirup a další ingredience také brownies.

 • Pokud se místo tmavých brownies použijí blondies, přidává se místo čokoládové omáčky karamelová.

David Harum Sundae

Tento pohár nese jméno hlavní postavy románu David Harum: A story of American life, který v roce 1899 vydal americký spisovatel Edward Noyes Westcott.

 • Pohár sestává z vanilkové zmrzliny, jahod, ananasu, šlehačky a třešní.

Zdroje informací: What’s Cooking America, The Dairy Alliance

Náš tip: Znáte zmrzlinu nebo si jenom užíváte její lahodnou chuť? Vyzkoušejte své vědomosti v našem kvízu a možná se nejen zabavíte, ale dozvíte i pár novinek... 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
 • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč