0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jídelníček Marilyn Monroe: Předběhla dobu a jedla po vzoru paleo diety

Marilyn Monroe
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Norma Jeane Mortenson, kterou celý svět zná jako Marilyn Monroe, okouzlovala na filmovém plátně svými dokonalými křivkami. Co jedla, aby si svou božskou postavu udržela? Její jídelníček vás možná překvapí!

K snídani mléko a vejce v bizarní formě

Tehdy šestadvacetiletá Monroe v rozhovoru pro časopis Pageant v roce 1952 prozradila, že pravidelně snídá sklenici teplého mléka se dvěma rozšlehanými syrovými vejci.

 • Tuhle neobvyklou snídani prý popíjela během oblékání a vždy ji doplnila multivitamínovou tabletkou.
 • Podle jejího názoru šlo o perfektně výživnou snídani pro pracující dívku, která je neustále ve spěchu.
 • Nutno dodat, že v 50. letech minulého století panovalo obecné přesvědčení, že syrová vejce přispívají k růstu svalové hmoty mnohem více než vařená. Se salmonelou se jejich konzumace začala spojovat až v 80. letech. 

Jedla jednoduše a málo, ale vaření jí bavilo

O Marilyn se vědělo, že sem tam vynechala oběd a najedla se až večer. A jestli předpokládáte, že hvězda jejího formátu denně večeřela v nejluxusnějších restauracích, jste na omylu.

 • Prý dávala přednost návštěvě tržnice, kde si koupila steak, jehněčí kotlety nebo játra, které si pak sama připravila v troubě hotelového apartmánu.
 • K masu si obvykle dávala čtyři až pět syrových mrkví. Nic víc, nic míň.
 • Herečka s žertem prohlašovala, že musí být napůl králík, protože se jí syrová mrkev nikdy nepřejedla.

Občas se rozmazlila zmrzlinovým pohárem

Díky převážně bílkovinné stravě se prý čas od času odvázala a dopřála si zmrzlinový pohár, aniž by se to podepsalo na její postavě.

 • Ráda mlsala dezert zvaný Sundae, jeden z nejoblíbenějších zmrzlinových pohárů v USA.
 • Jde o vanilkovou zmrzlinu přelitou sirupem, ozdobenou porcí šlehačky a koktejlovými třešněmi, která se podává v typické tulipánové sklenici.
 • Marilyn milovala Hot Fudge Sundae, kde vanilkovou zmrzlinu, šlehačku a třešně doprovází teplá poleva z mléčné čokolády.

Opravdu jedla po vzoru paleo diety?

Označení paleo dieta vzniklo až v roce 1975, třináct let po hereččině smrti. Marilyn tak svým způsobem předběhla dobu, protože její jídelníček v mnoha směrech tomuto výživovému směru odpovídal:

 • Její strava obsahovala nízký obsah sacharidů a naopak jedla více bílkovin a tuků.
 • Stravovala se jednoduše a nejedla skoro žádné průmyslově zpracované potraviny. Když nepočítáme občasný zrzlinový pohár, jejím denním „chlebem“ bylo pouze maso, mléko, vejce a zelenina.
 • A konečně, upřednostňovala silový trénink před aerobním, snažila se dostatečně spát a odpočívat, což také patří k aspektům paleo diety.

Co si Marilyn neuměla odepřít?

Šampaňské. Říká se, že byla málokdy spatřena bez sklenky tohoto alkoholického nápoje.

 • Na její počest dokonce vznikl i koktejl Marilyn Monroe, který kromě šampaňského obsahuje jablečné brandy, grenadinu a koktejlové třešně.

Zdroje informací: UK Vogue, Harper's BAZAAR

Související články

Kvíz: Znáte slavná filmová jídla?
 • Kvízy

Kvíz: Znáte slavná filmová jídla?

Filmové příběhy není radno sledovat s prázdným žaludkem a prázdnou spíží. Filmoví tvůrci si často dají záležet na každém detailu, včetně zvuků mlaskání či cinkání příborem, které vyvolávají až fyziologickou reakci. Honila vás někdy při...
Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Jak na nejlepší chili con carne
 • Poradna

Jak na nejlepší chili con carne

Texaský pokrm chili con carne v překladu znamená chilli s masem a každý kuchař ho připravuje trochu jinak. Neodolatelnou chuť a vůni jídlo získá přidáním ostrých papriček, římského kmínu a čokolády. Díky radám v článku připravíte hrnec plný...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
 • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! Spoustu skvělých receptů najdete v článku a v...
Nejlepší rajčatové saláty
 • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
Jak správně uvařit vejce
 • Jak na to

Jak správně uvařit vejce

Bojujete, když vaříte vajíčka? Toužíte po vejcích naměkko, ale pokaždé jsou žloutky tužší, než je vám milé? Poradíme vám, jak správně uvařit vejce, aby měla neporušenou skořápku a obsah podle vašich představ.  ...

Obchod Apetit