Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Neměl štěstí v lásce a vařil pro královnu i pro chudé. Kdo byl Alexis Soyer

Alexis Soyer
ZDROJ: Wikimedia Commons
sdílet:

Jednou vařil pro královnu Viktorii, podruhé pro hladové Iry. Alexis Soyer byl nejslavnější kuchař viktoriánské Anglie. Jak započala jeho kuchařská kariéra a čím vším se proslavil?

Etapa viktoriánské Anglie byla charakteristická nejen vládou královny Viktorie, ekonomickou a průmyslovou prosperitou, krymskou válkou či rozšiřováním volebního práva.

Z této doby pochází také kuchařským umem a dobročinností proslulý Alexis Soyer, francouzský kuchař, autor kuchařských knih a člověk, který stojí za konceptem vývařoven či vynálezem cestovních kamen. Soyer stál také u zrodu moderní vědy – výživy člověka.

Z učně na princova kuchaře

Alexis Soyer měl vaření v genech. Zatímco otec se věnoval obchodu s potravinami, jeho syn se vrhl na jejich zpracování. Z kuchařského učně se Soyer brzy vypracoval na hlavního kuchaře restaurace na pařížské Boulevard des Italiens. V roce 1830 se stal druhým kuchařem tehdejšího francouzského prince Polignaca. Nakonec se však rozhodl odejít do Anglie, kde započal svou slavnou životní etapu.

První vývařovna a kuchařka

Po příchodu do Anglie Soyer vařil v kuchyni vévody z Cambridge a poté se stal šéfkuchařem Reformního klubu v Londýně (soukromý mužský klub), kde také pomohl s modernizací kuchyně (zavedl například plynovou troubu). V den korunovace královny Viktorie měl tu čest připravovat snídani pro dva tísice hostů včetně královny.

Soyer nejvíc proslul svou dobročinností:

  • Vývařovna pro chudé: V roce 1847 napsal veřejný dopis tisku o hladomoru v Irsku. Na to konto ho vláda vyslala do Dublinu, kde Soyer postavil kuchyně, ve kterých vařil a prodával polévku (známou také jako hladomorová polévka) a maso chudým za polovinu běžné ceny. Tak vznikl koncept vývařoven.
  • Peníze pro charitu: Další Soyerovou dobročinným počinem bylo darování části výtěžku z prodeje jeho první kuchařky (Soyerovo charitiativní kuchařské umění) na charitu.

Soyerova cestovní kamna

V Irsku se kuchaři povedla ještě jedna významná věc. V roce 1849 vynalezl cestovní (přenosná) kamna, která byla navržena tak, aby bylo možné vařit nebo ohřívat jídlo na odlehlých místech. Soyerova kamna byla hojně využívána například v britské polní kuchyni v období krymské války (1853 – 1856).

Na Krym se vydal sám Soyer na vlastní náklady, aby pomohl vylepšit stravování britských vojáků a ti tak netrpěli hlady nebo otravou z jídla. Kamna sklidila takový úspěch, že je britská armáda používala až do roku 1982.

Neštěstí v lásce

Alexis Soyer se oženil s umělkyní Elizabeth Emmou Jonesovou, se kterou čekal dítě. Ještě než stihla přivést potomka na svět, zemřela strachem při bouřce.

Jeho druhou láskou byla baletka Fanny Cerito. Její otec vztah neschvaloval, a tak se provdala za jiného muže. S Alexisem však udržovala tajný vztah až do jeho smrti (5. srpna 1858).

Soyerovy nejslavnější kuchařky:

  • A Shilling Cookery Book for the People. Kniha obsahuje recepty pro obyčejné lidi, kteří si nemohli dovolit kuchyňské náčiní nebo exotické ingredience. Knihy se tehdy prodalo přes 100 tisíc kusů.
  • Soyer’s Culinary Campaign. V kuchařce Soyer zaznamenává svou činnost na Krymu.
  • Soyer's Paper-bag Cookery. V kuchařce Soyer vysvětluje systém vaření pomocí papírových sáčků místo nádobí.
  • The Chef at War. Jak připravit guláš pro 1000 vojáků? Nejen to najdete v kuchaře The Chew at War.

Zdroje informací: NationalPortraitGallery, CambridgeUniversityPress, Academia

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...