0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Neměl štěstí v lásce a vařil pro královnu i pro chudé. Kdo byl Alexis Soyer?

Alexis Soyer
ZDROJ: Wikimedia Commons
sdílet:

Jednou vařil pro královnu Viktorii, podruhé pro hladové Iry. Alexis Soyer byl nejslavnější kuchař Viktoriánské Anglie. Jak započala jeho kuchařská kariéra a čím vším se proslavil?

Etapa Viktoriánské Anglie (19. století) je charakteristická nejen vládou královny Viktorie, ekonomickou a průmyslovou prosperitou, krymskou válkou či rozšiřováním volebního práva. Z této doby pochází také kuchařským umem a dobročinností proslulý Alexis Soyer, francouzský kuchař, který stojí za konceptem vývařoven a vynálezem Soyerových cestovních kamen.

Z učně na princova kuchaře

Alexis Soyer měl vaření v genech. Zatímco otec se věnoval obchodu s potravinami, jeho syn se vrhl na jejich zpracování. Z kuchařského učně se Soyer brzy vypracoval na hlavního kuchaře restaurace na pařížské Boulevard des Italiens a v roce 1830 se stal druhým kuchařem tehdejšího francouzského prince Polignaca. Nakonec se však rozhodl odejít do Anglie, kde započal svou slavnou éru.

První vývařovna a kuchařka

Po příchodu do Anglie Soyer vařil v kuchyni vévody z Cambridge a poté se stal šéfkuchařem Reformního klubu v Londýně (soukromý mužský klub), kde také pomohl s modernizací kuchyně (zavedl například plynovou troubu). V den korunovace královny Viktorie měl tu čest připravovat snídani pro dva tísice hostů včetně královny.

Soyer je však nejvíce ceněn za jeho dobročinnost:

 • Vývařovna pro chudé: V roce 1847 napsal veřejný dopis tisku o hladomoru v Irsku. Na to konto ho vláda vyslala do Dublinu, kde Soyer postavil kuchyně, ve kterých vařil a prodával polévku (známou také jako hladomorová polévka) a maso chudým za polovinu běžné ceny. Tak vznikl koncept vývařoven.
 • Peníze pro charitu: Další Soyerovou dobročinnou akcí bylo darování části výtěžku z prodeje své první kuchařky –⁠ Soyerovo charitiativní kuchařské umění na charitu.

Soyerova cestovní kamna

V Irsku se kuchaři povedla ještě jedna významná věc. V roce 1849 vynalezl cestovní (přenosná) kamna, která byla navržena tak, aby bylo možné vařit nebo ohřívat jídlo na odlehlých místech.

Soyerova kamna byla hojně využívána například v britské polní kuchyni v období krymské války (1853-1856). Do Krymu se ostatně vydal sám Soyer na vlastní náklady, aby pomohl vylepšit stravování britských vojáků a ti tak netrpěli hlady nebo otravou z jídla. Kamna sklidila takový úspěch, že je britská armáda nakonec používala až do roku 1982.

Neštěstí v lásce

Alexis Soyer se oženil s umělkyní Elizabeth Emmou Jonesovou, se kterou čekal dítě. Ještě než stihla přivést potomka na svět, zemřela strachem při bouřce. Jeho druhou láskou byla baletka Fanny Cerito. Její otec vztah neschvaloval, a tak se provdala za jiného muže. S Alexisem však udržovala tajný vztah až do jeho smrti (5. srpna 1858).

Soyerovy nejslavnější kuchařky:

 • A Shilling Cookery Book for the People. Kniha obsahuje recepty pro obyčejné lidi, kteří si nemohli dovolit kuchyňské náčiní nebo exotické ingredience.
 • Soyer’s Culinary Campaign. V kuchařce Soyer zaznamenává svou činnost na Krymu.
 • Soyer's Paper-bag Cookery. V kuchařce Soyer vysvětluje systém vaření pomocí papírových sáčků místo nádobí.
 • The Chef at War. Jak připravit guláš pro 1000 vojáků? Nejen to najdete v kuchaře The Chew at War.

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
 • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
 • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit