„Proběhla-li schůzka bez jídla, mohlo zůstat u e-mailu“, říká oblíbený internetový mem. Poukazuje na to, že mimo své hlavní funkce, má stravování důležitou roli společenskou. I v dnešní zrychlené době neztrácí teplá domácí kuchyně na atraktivitě, dokáže obměkčit srdce a vyřešit kdejaké spory v rodině i mezi přáteli.
Společné stolování
Pozvání ke společnému stolu je od nepaměti vyjádřením vzájemné důvěry. Hostitel obvykle usedal k jídlu neozbrojen. Dokonce příborové nože se správně zakládají ostřím od spolustolujících. Stejně tak se musí host spolehnout, že mu hospodyně podávané jídlo neotráví. Pozvání na večeři v sobě vždycky navíc nese příslib dalšího společného setkání na oplátku.
- Jídlo nejčastěji sdílíme na úrovni rodiny nebo při spojování několika rodin v jednu. Podělit se o oběd ale lze i na společenské úrovni.
- V rámci projektu „zavěšených obědů“ může jeden člověk předplatit jídlo komukoliv dalšímu, kdo na něj přijde a požádá obsluhu. Tím ho dotyčný vlastně pozval, ač se ti dva vůbec neznají a nejspíš ani nikdy nepotkají. Sdílení perfektně funguje, i když je vlastně celý původní koncept trochu postavený na hlavu.
Jídlo z jednoho hrnce
Chcete-li stmelovací efekt společného stolování ještě více podpořit, není nic jednoduššího, než servírovat jídlo pro celou společnost z jednoho hrnce. Pospolitost se tímto gestem vizuálně umocní a vám to, jako bonus, možná i usnadní práci s přípravami.
- Původně spíše formální setkání se tak zároveň dá i trochu odlehčit.
- Navíc, pokud si každý musí nandat svou porci ze společného hrnce sám, zažité role (např. nadřízený a podřízený) jsou potlačeny a vzniká tak příjemnější a přátelštější atmosféra. Některé pokrmy jsou přitom k této příležitosti jako stvořené.
Eintopf, guláš nebo ragú z jednoho kotlíku
Nejklasičtějším jídlem z jednoho hrnce je už podle svého názvu Eintopf. Přitom se může jednat o jídlo zeleninové či masové, hustou polévku nebo třeba guláš, jak ho známe u nás. U dušených ragú, která do této kategorie jistě patří, ale i luštěninových či zeleninových kotlíků, existuje pár triků, jež jídlo v očích hostů učiní nezapomenutelným:
- Pokud pracujete s masem, dejte si tu práci a zprudka ho ze všech stran opečte do zlatova, vyjměte na talíř a dejte stranou.
- Maso pěkně opečte, i v případě, že vaše volba padla na maso mleté.
- Zeleninu na základ orestujte ve stejném hrnci jako maso a podlijte vodou, vínem nebo vývarem. Pokrm tak získá výraznější chuť, protože absorbuje masový „nápek“.
- Na podlití můžete použít i víno, červené či bílé.
- Nezapomeňte na koření – bobkový list a nové koření dokáže i u rychlých a jednoduchých receptů vyvolat dojem, že jste v kuchyni trávili hodiny při jejich přípravě.
- Citrónová kůra dodá svěžest základu na rajčatovém protlaku.
- Muškátový oříšek se hodí, pokud zahušťujete smetanou.
- Zázvor jídlo „prohřeje“.
- Zaměřte se i na přílohu - jemná máslová bramborová kaše jako peříčko je pro podobné příležitosti skvěle hodí.
- U jídel tohoto typu nepočítejte kalorie, jedná se o výjimečnou příležitost a vždycky si můžete dát menší porci
Pečená masa a rolády k naporcování
Masa pečená v celku sice asi nebudete podávat v hrnci, princip sdílení se zde však může uplatnit par excellence.
- O celé kuře, kachnu, nebo grilovanou kýtu se prostě musíte podělit. Každý dostane kousek.
- U pečené rolády nechte hosty, ať si každý ukrojí, kolik chce. Zvládnete-li se nepoprat o patku sekané nebo kuřecí stehýnko? Pak je to jistě začátek a příslib budoucích skvělých vztahů.
Polévky a saláty z jedné mísy
Polévka se v domácnostech často servíruje z jedné velké mísy nebo hrnce, který se nosí přímo na stůl, stejně tak obvykle uprostřed stolu najdeme salátovou mísu.
- Pokud si netroufnete společnosti servírovat kotlík domácího hlavního chodu nebo to situace prostě nedovoluje, zkuste takto podávat alespoň část svého menu.
Zabrousíme-li do cizích krajů, všude na světě najdeme jídla ideální ke sdílení.
Zdroje informací: časopis Apetit