Chuťovky aneb Co si dáte k aperitivu?
Aperitiv je nápoj, který by měl připravit náš náš žaludek na večeři. Povzbudit chuťové buňky a příznivě naladit mysl unavenou dlouhým pracovním dnem. Tak alespoň charakterizují rituál zvaný aperitivo v Itálii. Odehrává se mezi šestou až osmou hodinou večerní a obnáší cestou z práce návštěvu kavárny, bistra či baru, kde vám nabídnou lehký míchaný nápoj – často typu spritz – a něco na zub.
Pokud chcete vytvořit bezstarostnou atmosféru italského dolce vita i u sebe doma, není nic snažšího. Otevřete prosecco, sežeňte spoustu ledu a italský likér typu bitter, a hlavně nezapomeňte podávat malé chuťovky.
Poslouží i jako antipasti – čili předkrmy – pokud se rozhodnete, že aperitivo přejde plynule ve večeři.
Co můžete koupit a rovnou podávat
- olivy – plněné i neplněné, všech tvarů i barev
- sušená rajčata naložená v oleji
- slané mandle a jiné pražené oříšky
- italské sýry – například provalone, fontinu, asiago, pecorino, parmazán, mozzarellu –nakrájené na malé kostičky (v případě mozzarelly se kvůli snadnému servírování vyplatí sehnat drobné kuličky čili bacconcini)
- drobná třešňová rajčátka
- italskou sušenou šunku neboli prosciutto (skvělá je v kombinaci s cukrovým melounem)
- další italské salámy, klobásky či uzeniny (pokud máte poblíž obchod s italskými specialitami, nechte si poradit od obsluhy – často vám dají rádi i ochutnat)
- slané tyčinky grissini
Co můžete připravit
- bruschettu neboli opečené plátky staršího bílého chleba (třeba ciabatty)
- k ní podávejte nasekaná rajčata či olivovou tapenádu
- další pomazánky
- domácí tyčinky a slané sušenky
- křupavé jednohubky alias crostini
Následující recepty na chuťovky využijete i jindy. Třeba při narozeninové party, rozlučkovém večírku, silvestrovské oslavě i zahradní slavnosti či pikniku. Zkrátka všude, kde se chcete veselit!