Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

13 zdravých dezertů z celozrnné mouky

13 zdravých dezertů z celozrnné mouky
ZDROJ: Apetit

Chcete péct s celozrnnou moukou, ale nevíte, odkud začít? Tady jsou naše tipy na bezproblémové celozrnné pečení.

Tak jako existují různé druhy obilovin, existují i různé druhy mouky. Pokud nechcete péct čistě z bílé mouky, která tělu poskytne pouze energii a žádné minerály, vitamíny ani vlákninu, můžete ji částečně nebo zcela nahradit jejími zdravějšími alternativnami.

  • Pro začátek doporučujeme vyzkoušet špaldovou, která má příjemnou, lehce oříškovou chuť.
  • Použít můžete také celozrnnou pšeničnou mouku.
  • Do chleba se hodí celozrnná žitná, lívance jsou skvělé s přídavkem pohankové či kukuřičné mouky

Jak nahrazovat

Zpočátku nedoporučujeme nahrazovat v receptech celé množství bílé mouky výlučně moukou celozrnnou. Ta je totiž nasákavější a potřebuje více tekutin.

  • Osvědčilo se nám začít s poměrem 1 díl celozrnné mouky k 3 dílům mouky světlé. Díky postupnému přidávání si na celozrnnou mouku a práci s ní lépe zvyknete. 
  • Alternativně můžete k bílé mouce přidávat například také rozdrcené ovesné vločky nebo přidat otruby. 

Je bio lepší?

Doporučujeme nakupovat celozrnnou mouku v biokvalitě. Ekologické provozy, ze kterého biovýrobky pocházejí, musejí splňovat přísná pravidla a nesmějí používat pesticidy. Takový způsob hospodaření je šetrnější k přírodě, životnímu prostředí a člověku. 

  • Velký výběr biomouky mají dnes nejen prodejny zdravé výživy i supermarkety. My si zamilovali mouku z farmy BioVavřinec. K dostání je třeba na farmářských trzích nebo v e-shopu.

Skladování mouky

Do celozrnné mouky se kromě slupky mele i klíček. Ten obsahuje cenné oleje, které však po nějaké době žluknou a mouku znehodnocují. Proto vždy sledujte datum spotřeby a mouku co nejdříve zpracujte. Ideální je skladovat ji na chladném místě při teplotě do 15 °C. 

Zdroj: Apetit

Autor: jana.koprivova