Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vznikla teorie o mrkvi a dobrém zraku. Odpověď je třeba hledat ve válečné historii

historie jídla
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Také vás rodiče nabádali dojídat na talíři všechnu mrkev, aby se vám zlepšil zrak? A opakujete teď vy tuhle pravdu svým dětem? Pokud ano, stali jste se obětí vojenské propagandy. Příběh mrkve jako zázračného léku na zkažené oči totiž začal v roce 1940 ve válečné Británii.

A zčásti je – jako každá úspěšná dezinformační kampaň – založen na pravdě. Mrkev skutečně obsahuje vysokou dávku beta-karotenu – barviva, z něhož vzniká vitamin A, který je důležitý pro lidský zrak. Vitaminy byly v první polovině 20. století velkým vědeckým objevem, předmětem zájmu veřejnosti a nadějí lidstva na prodloužení života a výrazné vylepšení zdraví. Není divu, že byly povolány na pomoc, když bylo třeba pozvednout morálku obyvatel a zmást protivníka.

Letci a jejich kočičí oči

Píše se rok 1940. Británie je v zatemnění.

  • Nesvítí pouliční lampy, okna jsou zaslepena černým papírem, reflektory aut a tramvají jsou opatřeny speciálními kryty, které propouštějí jen úzký proužek světa. Přesto noc co noc přilétají německé bombardéry a rozsévají smrt a zkázu. V troskách jsou celé ulice, čtvrti, města…
  • Britští piloti hlídkují na obloze a svádějí vzdušné bitvy s německými letadly. A Královské letectvo se chystá nasadit technický zázrak – radar, který lze namontovat přímo na trup letadla. Stíhací perudě se díky tomu budou moci nepozorovaně přiblížit k nepřátelským bombardérům, které až dosud pod příkrovem tmy terozizovaly civilní obyvatelstvo, piloti Luftwaffe je neuvidí, ale oni je ano.

Aby nepřítel neodhalil záhadu náhlého zvýšení množství sestřelů svých letadel, přichází na scénu – mrkev! V novinách vyjde série portrétů britských leteckých es. A jedno mají ti odvážní noční stíhači společné – lásku ke karotce. Díky ní získali noční vidění. Pilot John Cunningham dostane od tisku přezdívku ‚Cat's Eyes‘ neboli Kočičí oči. 

Mrkev předmětem válečné propagandy
ZDROJ: Flickr

Mudr. Mrkev zachraňuje!

A sláva oranžové zeleniny tím nekončí. V době přídělového hospodářství je třeba změnit stravovací návyky veřejnosti. Místo exotického ovoce a cukru, kterého je nedostatek, propaguje ministerstvo zdravotnictví levné a dostupné domácí produkty.

  • Majitelé zahrad mají místo růží začít pěstovat brambory, kapustu a mrkev, hospodyňky dostávají sešity s recepty na mrkvové pudinky, sušenky a dorty bez vajec a cukru, z konzumace zeleniny se stává vlastenecká povinnost.
  • V chudé válečné stravě je nutné obyvatelstvu zajistit dostatečný přísun vitaminů. Mrkev se stává symbolem zdraví. Kvůli zatemnění dochází v černočerné tmě ulic k nehodám a úrazům. Jak jim předejít? Čím jiným než pořádnou dávkou mrkvového salátu!
  • Na pomoc propagandě přichází dokonce i sám slavný Walt Disney a na žádost britských úřadů vytvoří oranžovou rodinku, v jejímž čele stojí Dr. Carrot alias MUDr. Mrkev. Mýtus je na světě!

A je mrkev opravdu zdravá pro oči?

Ano, i ne. Jak jsme psali v úvodu, bez vitaminu A se lidské tělo neobejde a jeho nedostatek vede k šerosleposti – tedy poruše vidění v horších světelných podmínkách. Ale noční vidění nám bohužel nezajistí ani kila zkonzumované mrkve

V úvodní koláži a uvnitř článku byly použity fotografie z archivu Apetitu; britský dobový propagační plakát z Flickr; fotografie z Air Ministry Second World War Official Collection, autor Royal Air Force Official photographer, Public Domain; americký dobový propagační plakát, neznámý autor, U.S. National Archives and Records Administration, Public Domain, Wikimedia

Zdroj info: BBC, National Geographic, Insider, Vox, Times

Související články

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč