Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sladké i slané recepty z mrkve: 23 nejlepších jídel

Sladké i slané recepty z mrkve: 23 nejlepších jídel
ZDROJ: Apetit

Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Nenápadná sladce zemitá chuť mrkve se hodí do spousty jídel, takže se může na talíři objevovat stále znova, aniž by vás začala nudit.

  • Nejčastěji se z mrkve jí zářivě oranžový kořen, ale v kuchyni lze využít i nať – sušená může sloužit jako koření do polévek, čerstvou můžete přidat do vývarů nebo krémových, mixovaných polévek.
  • Podzimní a zimní varianty mrkve, které nejsou tak sladké a křehké jako jarní, se ideálně hodí na pomalé dušení s výraznými masy, jako jsou hovězí, skopové nebo zvěřina. Proslulé je také vepřové v mrkvi. Jídlo s lehce pošramocenou pověstí může při správné úpravě chutnat přímo dokonale.

Jak zvýraznit chuť mrkve

Mrkev se vyznačuje výraznou sladkostí, se kterou můžete pracovat dvojím způsobem. 

  • Buď ji můžete v jídle podtrhnout přidáním něčeho kyselého (např. citron, limeta), jež dodá sladké chuti příjemný protiklad.
  • Nebo sladkost mrkve ještě zvýraznit (a dosladit) přidáním dalšího cukru, medu či karamelu.

Pokud hledáte ideální koření k mrkvi, její zemitá chuť výborně ladí s dalšími zástupci z botanické skupiny miříkovitých: s kmínem, petrželí, koprem, koriandrem. Sluší jí také spojení s hořčičnými semínky, zázvorem, kurkumou a chilli papričkami.

Mrkev v dezertech

Nevíme, koho poprvé napadlo využít kořenovou zeleninu v moučnících, nápad to ovšem byl dokonalý a dočkal se bezpočtu opakování.

  • Mrkev dezertům dodává vláčnost, sladkost, současně neruší ostatní ingredience, naopak je nechává nenápadně vyniknout.
  • K nejslavnějším moučníkům, ve kterých najdete mrkev, patří mrkvový dort, který si zamiloval i první americký prezident.
  • Nastrouhaná mrkev dodá vláčnost a sladkost také muffinům, sušenkám či božským šátečkům plněných povidly.

Do písku, nebo do lednice? Jak mrkev nejlépe skladovat

Mrkev patří k jedné z nejlépe skladovatelných kořenových zelenin, která ve sklepě vydrží dlouhé měsíce, a i na konci zimní sezóny zůstává při správných podmínkách ve skvělé kondici, sladká a křupavá.

  • Naši předkové mrkev spolu s další kořenovou zeleninou ukládali přes zimu do bedýnek s pískem. I dnes ji občas někdo takto uchovává, v podstatě jde hlavně o to udržet v kořenech vláhu, písek tedy není jediným řešením.
  • Udržíte-li v mrkvi vláhu, vydrží dlouho ve velmi dobré podobě. V běžných domácích podmínkách vám dobrou službu udělají i mikrotenový sáček nebo vlhká utěrka, do které mrkve zabalíte a uložíte v lednici.
  • Takové skladování je vždy lepší než na volno bez obalu. Cirkulace vzduchu v lednici kořen mrkve vysušuje, ten rychle vadne a ztrácí křehkost a křupavost.
  • Abyste předešli plesnivění, udělejte do sáčku pár otvorů.

Jídlo pro zdraví

Mrkev je pro lidský organismus dobrým zdrojem beta-karotenu, vlákniny, vitaminů B, C, E a H, draslíku, sodíku, vápníku i fosforu. Napomáhá regeneraci zraku a léčbě šerosleposti. Chrání sliznice v těle.

  • Ačkoliv ji najdete ve spoustě zeleninových salátů v úpravě za syrova, mrkev patří k zelenině, ze které si tělo vezme víc, když je tepelně upravená, a to v kombinaci s kvalitními tuky (např. máslo a za studena lisované rostlinné oleje).
  • Taková úprava pomáhá tělu vstřebat více beta-karotenu, kterého mrkev obsahuje velké množství. Uvaření mrkve prý zvyšuje jeho vstřebatelnost až 6,5krát oproti konzumaci za syrova.

Vychutnejte si sladkou a křehkou mrkev v některé z báječných úprav v receptech níže.

Zdroj informací: Hana Michopulu – Recepty z farmářského trhu, Jana Vašáková, Zdena Skokanová N. – Jezte česky, healthline

Skryt pre seznam
Autor: Lucie Velek