Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sladké i slané recepty z mrkve: 23 nejlepších jídel

Sladké i slané recepty z mrkve: 23 nejlepších jídel
ZDROJ: Apetit

Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Nenápadná sladce zemitá chuť mrkve se hodí do spousty jídel, takže se může na talíři objevovat stále znova, aniž by vás začala nudit.

 • Nejčastěji se z mrkve jí zářivě oranžový kořen, ale v kuchyni lze využít i nať – sušená může sloužit jako koření do polévek, čerstvou můžete přidat do vývarů nebo krémových, mixovaných polévek.
 • Podzimní a zimní varianty mrkve, které nejsou tak sladké a křehké jako jarní, se ideálně hodí na pomalé dušení s výraznými masy, jako jsou hovězí, skopové nebo zvěřina. Proslulé je také vepřové v mrkvi. Jídlo s lehce pošramocenou pověstí může při správné úpravě chutnat přímo dokonale.

Jak zvýraznit chuť mrkve

Mrkev se vyznačuje výraznou sladkostí, se kterou můžete pracovat dvojím způsobem. 

 • Buď ji můžete v jídle podtrhnout přidáním něčeho kyselého (např. citron, limeta), jež dodá sladké chuti příjemný protiklad.
 • Nebo sladkost mrkve ještě zvýraznit (a dosladit) přidáním dalšího cukru, medu či karamelu.

Pokud hledáte ideální koření k mrkvi, její zemitá chuť výborně ladí s dalšími zástupci z botanické skupiny miříkovitých: s kmínem, petrželí, koprem, koriandrem. Sluší jí také spojení s hořčičnými semínky, zázvorem, kurkumou a chilli papričkami.

Mrkev v dezertech

Nevíme, koho poprvé napadlo využít kořenovou zeleninu v moučnících, nápad to ovšem byl dokonalý a dočkal se bezpočtu opakování.

 • Mrkev dezertům dodává vláčnost, sladkost, současně neruší ostatní ingredience, naopak je nechává nenápadně vyniknout.
 • K nejslavnějším moučníkům, ve kterých najdete mrkev, patří mrkvový dort, který si zamiloval i první americký prezident.
 • Nastrouhaná mrkev dodá vláčnost a sladkost také muffinům, sušenkám či božským šátečkům plněných povidly.

Do písku, nebo do lednice? Jak mrkev nejlépe skladovat

Mrkev patří k jedné z nejlépe skladovatelných kořenových zelenin, která ve sklepě vydrží dlouhé měsíce, a i na konci zimní sezóny zůstává při správných podmínkách ve skvělé kondici, sladká a křupavá.

 • Naši předkové mrkev spolu s další kořenovou zeleninou ukládali přes zimu do bedýnek s pískem. I dnes ji občas někdo takto uchovává, v podstatě jde hlavně o to udržet v kořenech vláhu, písek tedy není jediným řešením.
 • Udržíte-li v mrkvi vláhu, vydrží dlouho ve velmi dobré podobě. V běžných domácích podmínkách vám dobrou službu udělají i mikrotenový sáček nebo vlhká utěrka, do které mrkve zabalíte a uložíte v lednici.
 • Takové skladování je vždy lepší než na volno bez obalu. Cirkulace vzduchu v lednici kořen mrkve vysušuje, ten rychle vadne a ztrácí křehkost a křupavost.
 • Abyste předešli plesnivění, udělejte do sáčku pár otvorů.

Jídlo pro zdraví

Mrkev je pro lidský organismus dobrým zdrojem beta-karotenu, vlákniny, vitaminů B, C, E a H, draslíku, sodíku, vápníku i fosforu. Napomáhá regeneraci zraku a léčbě šerosleposti. Chrání sliznice v těle.

 • Ačkoliv ji najdete ve spoustě zeleninových salátů v úpravě za syrova, mrkev patří k zelenině, ze které si tělo vezme víc, když je tepelně upravená, a to v kombinaci s kvalitními tuky (např. máslo a za studena lisované rostlinné oleje).
 • Taková úprava pomáhá tělu vstřebat více beta-karotenu, kterého mrkev obsahuje velké množství. Uvaření mrkve prý zvyšuje jeho vstřebatelnost až 6,5krát oproti konzumaci za syrova.

Vychutnejte si sladkou a křehkou mrkev v některé z báječných úprav v receptech níže.

Zdroj informací: Hana Michopulu – Recepty z farmářského trhu, Jana Vašáková, Zdena Skokanová N. – Jezte česky, healthline

Skryt pre seznam
Autor: Lucie Velek

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč