Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historie mrkvového dortu aneb Jak se z pokrmu pro chudé stal dezert pro George Washingtona

Mrkvový dort
ZDROJ: StockFood
sdílet:

Jeho předchůdce se objevoval na stole už ve středověku, pochutnával si na něm i Ludvík XVI. a Britové si ho oblíbili především za války. Dnes ho zná celý svět a nechybí v žádném výběru nejoblíbenějších dortů. Není se čemu divit. Je vláčný, krémový, tak akorát sladký a plný chuti. Vyzkoušejte mrkvový dort i vy.

Stejně jako u většiny pokrmů není jeho původ zcela jasný. Historici upřednostňují dvě verze, jak tento lahodný dezert mohl vzniknout.

  • Tou první je postupný vývoj z anglického „Pudding in a Carret Root”, který byl nalezen v kuchařce z roku 1591. Speciální pudink se skládal z mrkve, hrozinek, smetany, vajec, tuku, sladidla, koření a překvapivě masa či jater. Místo mouky byl tento pudink zahušťován strouhankou.
  • Druhou možností je, že se vyvinul z mrkvových pudinků, které kuchaři a kuchařky připravovali už ve středověku. Mrkev se do nich přidávala místo cukru.

Přetváření mrkvového dortu pokračovalo a jeho popularita stoupala. V roce 1814 se mrkvový koláč dostal do vyhlášeného kulinářského časopisu L'art du cuisinier. Recept vytvořil Antoine Beauvilliers, který byl šéfkuchařem Ludvíka XVI. 

Mrkev místo cukru

Ve Velké Británii uspěl za druhé světové války, kdy byl cukru nedostatek a byl jen na příděl. Ministerstvo zdravotnictví tenkrát dokonce tisklo letáky, které lidi nabádaly, aby přidávali namísto cukru do dezertů mrkev.

V padesátých letech minulého století prý námořního magnáta a nadšence do zkamenělin jménem George C. Page trápil naopak obrovský přebytek konzervované mrkve, která byla pravděpodobně připravená pro americké vojáky. Chtěl se jí zbavit, a tak najal kulinářské odborníky, aby vymysleli využití této někdejší suroviny –⁠ a ti přišli s mrkvovým dortem v podobě, ve které ho známe dnes. Tuto verzi však historici nikdy nepotvrdili.

Z chudinského pokrmu dezert pro smetánku

Postupem času se z chudinského pokrmu vyvinul dezert pro smetánku.

  • Rád ho měl i George Washington, který ho s oblibou nechal připravovat jako občerstvení na honosné večírky.
  • Francouzské kuchařky z 19. století psané pro kuchyně bohatých obsahovaly recepty na mrkvové koláče.
  • Američtí cukráři na počátku 20. století připravovali mrkvový dort jako exotickou německou pochoutku.

Jak si ho připravit doma

Budou vám stačit klasické pečicí potřeby jako je dortová forma a ruční šlehač pro dokonale nadýchaný krém.

  • Korpus se ochucuje skořicí nebo hřebíčkem.
  • Strouhaná mrkev napomáhá neuvěřitelné vláčnosti.
  • Po vychladnutí dort promažte nebo potřete (či obojí) krémem ze smetanového sýru typu lučina nebo philadelphia smíchaným s moučkovým cukrem a máslem.

Receptů na mrkvový dort existují stovky. Při hledání narazíte na dilema, s ořechy a hrozinkami nebo bez nich?

Vyzkoušejte je nejlépe všechny, třeba náš mrkvový dort bez hrozinek nebo mrkvový dort trochu jinak, který neobsahuje mouku.

Velmi oblíbené jsou i nejrůznější variace jiných dezertů na způsob mrkvového dortu. Víkendovým snídaním kralují ricottové vafle à la mrkvový dort a chutný netradiční dezert pro každou příležitost obstará roláda à la mrkvový dort.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food, Tasty

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč