Sytá oranžová barva, šťavnatá dužina a příjemná sladká chuť. Také už se vám při těch slovech sbíhají sliny? Řeč je o kaki, ovoci, které u nás ještě před pár lety skoro nikdo neznal, ale dnes už ho seženete téměr v každém supermarketu. Právě teď je jeho sezóna, tak pokud jste tohle ovoce ještě nevyzkoušeli, je ten nejvyšší čas to napravit. V našich receptech pod článkem najdete například kakiovou bábovku!
Co kaki je a odkud pochází
Kaki je exotické ovoce. Lesklé oranžové plody rostou na stromu s názvem tomel japonský neboli Diospyros kaki. Tento botanický název v překladu znamená pokrm bohů. Přezdívá se mu ale různě, kaki, Diospyros, persimmon, tomel či medové jablko.
- Kořeny tomelu mají původ v Koreji, dnes se strom pěstuje v subtropických oblastech celého světa.
- Svou velikostí připomíná broskev, chutí se podobá kombinaci jablka, broskve a meruňky.
- Do České republiky se kaki dováží ze Španělska nebo Izraele.
- Sezóna tohoto ovoce je krátká, v obchodech ho seženete zhruba od října do února.
- Kaki můžete sklízet na zahradě. Podívejte se, jak na to, v článku našeho sesterského magazínu Naše krásná zahrada.
Jak kaki konzumovat?
Když jste si kaki poprvé koupili, určitě jste také přemýšleli, jak ho jíst. Loupat či neloupat, kousat jako jablko nebo nakrájet? Všechno je v podstatě správně. Nejprve je však důležité vybrat si v obchodě zralý plod. Kaki by mělo být sytě oranžové až načervenalé, lesklé, bez otlaků a zelených míst. Teď už ke konzumaci.
- Kaki se jí různými způsoby. Jako jablko, tedy pořádně omyté a se slupkou.
- Chybu neuděláte ani když plod oloupete a nakrájíte na kolečka.
- Poslední možností je nechat kaki ještě pár týdnů dozrát doma při pokojové teplotě. Dužina získá až marmeládovou konzistenci a vy můžete ovoce překrojit na půl a dužinu vydlabávat lžičkou jako kiwi.
Jak s kaki naložit v kuchyni
Kromě toho, že je kaki chutné samo o sobě, můžete z něj vykouzlit skvělé pokrmy.
- Vyrobte si do zásoby kaki zavařeninu, ze které pak můžete uvařit zajímavou omáčku k vepřovým kotletám.
- Kaki se hodí také k zapékání. Spolu s vínem, zakysanou smetanou a skořicí vytvoří skvělý dezert.
- Máte rádi kakaovou bábovku? Nahraďte kakao za kaki a upečte kakiovou bábovku. Ne, není to překlep. Tahle netradiční receptura vám u hostů zaručí úspěch, a to nejen díky své šťavnatosti, ale také úžasně rumové vůni.
Kaki a jeho vliv na lidské zdraví
Kaki má spoustu zdraví prospěšných látek, mezi něž patří vitaminy A a C, minerály jako draslík, fosfor, hořčík, měď, vápník či železo, je také bohatým zdrojem aminokyselin a antioxidantů, mezi něž patří například lykopen, který údajně zpomaluje proces stárnutí.
Zdroj: Apetit