0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Sladké dědictví z Moravy a Slezska

Kynuté borůvkové knedlíky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

V oblasti Rychlebských hor a na Jesenicku, kdy bývaly Sudety, se v minulosti hojně vařilo z brambor, zvěřiny, hub a lesních plodů. Proto nepřekvapí, že sladkým delikatesám kralují borůvkové knedlíky a lívance polévané rozvarem s borůvkami.

  • Borůvky z lesních strání se zde těší velké oblibě. Dokonce se v této oblasti nachází i proslulá Borůvková hora s rozhlednou, ze které vidíte až do Polska. 

Povidlové pirohy ze Slezska

Hornický region můžeme bez nadsázky považovat za kraj pirohů. Těstovinové taštičky z bramborového těsta se zde jídávaly naslano plněné škvarky či uzeným masem, ale neméně oblíbená je i jejich sladká varianta s povidly

Povidlové buchty z Hané

Úrodná oblast Hané vám život osladí tlačenými koláči s tvarohem a švestkovými povidly. Buchetky se plní povidly, tvarohem či mákem. Připravují se také smažené beleše z kynutého těsta mazané povidly a cviboch: jednoduché piškotové těsto z vyšlehaných vajec, cukru a mouky upečené na širokém plechu.

Hrušťákové Valašsko

Když přijedete na Valašsko, neutečete před frgály. Někdy se jim říká valašské vdolky a každá hospodyně má své tajemství, jak je upéct opravdu dokonalé.

  • Připravují se především pro slavnostní příležitosti, ale tento sladký poklad můžete běžně koupit i v pekárnách, které se na něj specializují.
  • Tenké kynuté těsto se potírá různými polevami, v žebříčku oblíbenosti však s přehledem vítězí frgále hruškové neboli hrušťáky.

Placky ze Slovácka 

I v nejchudších částech regionu byl vždy dostatek brambor. Dodnes se z nich připravují tenké placky, tzv. patenty. Jsou velmi podobné lokším, které se na Slovensku podávají k pečené huse. Slovácké placky se však mastí máslem a potírají povidly z hrušek, švestek či oskeruší.

  • Svinuté do ruliček se přikusují k polévce nebo podávají jen tak jako druhý chod po vydatném luštěninovém jídlu. Ke slavnostním příležitostem, jako je například Jízda králů ve Vlčnově, se pečou droboučké koláčky s náplní a drobenkou.

Žemlovka z Horácka

Každodenní součástí jídelníčku bývaly kaše z různých obilnin, ať už z ječmenných krupek, z pšeničné krupice nebo drobných žlutých kuliček jáhel. A když už kaše bylo dost, upekly hospodyně pro změnu jahelník. V okolí Jihlavy a úrodnějších (a tedy i bohatších) částech Horácka se dělávala žemlovka s jablky, hruškami nebo jiným ovocem, které bylo zrovna na stromech.

  • Setkat se zde můžete také s mrkvanci: pečenými bochánky z kynutého těsta plněné sladkou mrkvovou náplní.

Bábovka jako Brno

Jako přirozená křižovatka obchodních cest Brno nasálo vliv různých kuchyní. Na rakouský vliv zde ukazuje obliba cukráren, kde jste si mohli dát proslulý pohár Černý les nebo Vídní inspirovaný sachr dort. V neděli v majetnějších měšťanských domácnostech voněla bábovka, zatímco chudí venkované si vařili kaše z bobulek černého bezu a hrušek. 

Naše kuchyně si hýčká opravdové poklady. Spoustu dalších sladkých skvostů najdete v následujících článcích.

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč