Umíte dokonale připravit štědrovečerní jídla, ale nejste si jistá, které nápoje se k nim hodí? Přinášíme vám několik tipů, díky nimž můžete před svými hosty a rodinou o Vánocích zazářit.
K tradičnímu českému několikachodovému štědrovečernímu menu nejvíce ladí víno, ale vyhýbat se nutně nemusíte ani pivu či v rozumné míře tvrdému alkoholu. Co se obecně výběru vína k jídlům týče, shodnou se vínoznalci na základním pravidle: čím lahodnější a skvostnější jídlo je, tím skvostnější a lahodnější druh vína si žádá. Především ale mějte na paměti, že chuť má každý sobě vlastní a právem je tedy velmi často hodnocení subjektivní.
“Až budete vybírat víno k večeři o více chodech, nechte to nejlepší a nejvýraznější na konec. Ať předchází bílé víno červenému, suché je před sladkým, lehké dříve než plné a mladší završte vyzrálejším druhem. Gradace chutí i kvality je důležitá,” radí Stanislav Málek, sklepmistr a enolog vinařství Gotberg, a doplňuje: “Výběr vína ke každému chodu si ulehčíte, zůstanete-li ve stejné oblasti, regionu či zemi. Možné je jít ale i po odrůdě, typu či stylu. Pamatujte také, že podobenstvím obojího získáte harmonii. Opak povede k přetlučení. chutě se mají doplňovat. Položte si vždy otázku, která charakterizuje konkrétní pokrm a podle ní najděte víno. Je to snadné. Výrazné podpoří výrazné, kyselé kyselejší a mírnému jídlu sedí víno jemnější.”
Aperitiv
Správný aperitiv by měl navodit chuť k jídlu. Vzhledem k několikachodové večeři můžete vybírat mezi vermutem či suchým sektem, ale chybu neuděláte, ani když hostům naservírujete hořkosladký likér nebo borovičku.
Polévka
Polévka, ať už rybí či jiná, se dle zásad správného stolování podává bez nápojů. Důvod je prostý - mohlo by dojít k nepříjemné kombinaci horkého a studeného, což chuť polévky i nápoje anuluje.
Hlavní chod
Tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem skvěle doplňuje dobře vychlazené pivo (světlá a nealkoholická piva podávejte vychlazenější než tmavá) a vůbec se nemusíte obávat, že tím hosty urazíte. Naopak - pivo se k těžkým a tučným jídlům doporučuje, protože přispívá k vyšší sekreci trávicích šťáv a rychleji vám po něm slehne. Pokud se ale přece jen chcete držet vína, kapra, potažmo všechny říční ryby se hodí doplnit růžovými víny lehce agresivnější chuti nebo výraznějšími víny bílými, aby se vyzdvihla jejich zemitost. Lososu i pstruhovi sluší šampaňské, Montrachet, ale i suché Chardonnay a samozřejmě Ryzlink rýnský a vlašský.
Smaženou rybu si nejvíce vychutnáte taktéž s výrazněji kyselejším bílým vínem. Máte-li radši mořské ryby, například tresku, pražmu, platýse nebo mořského vlka, volte mírnější chutě, aby je jídlo nezastínilo - nejčastěji suché bílé, jako je Pinot blanc. K výraznější makrele je dobrý o něco bohatší Sauvignon. Mořské plody s krémovou omáčkou dobře ladí s vínem lehce kyselejším, například s Ryzlinkem rýnským či suchým Rulandským šedým.
Pokud na Štědrý večer neservírujete zrovna kapra nebo jiné ryby, ale pokrmy z masa, zapomeňte na dávno přežité pravidlo, kdy se k tmavému masu podávalo jen červené a k světlému bílé víno. “Servírujete-li na Vánoce například drůbeží, vepřové nebo telecí, máte výběr značně rozmanitý. V zásadě volte od sušších bílých vín, jako je Veltlínské, Sylvánské, Müller Thurgau, po středně plné červené, například Beaujolais, Pinot noir i jemné Chianti. To samé platí pro vína k jemně až středně odleželé ke zvěřině. Déle odleželá už získává zásaditější chuť. Tu podpoří víno Bordeaux, Rioja, Shiraz, burgundské červené i Chateauneuf-du-Pape,” říká Stanislav Málek.
“Hovězí maso nabízí jednoduchá řešení. Steak ale i pečeni povznese jakékoli sušší středně plné či plné červené. Nabízí se Frankovka, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Merlot, Cabernet Sauvignon. Ve hře jsou ale i chuťově bohatá aromatická bílá vína. Tučné huse a kachně zase sedí plnější a kyselejší druhy třeba i s vyšším obsahem alkoholu. Dopřejte si tedy Rulandské šedé a bílé, Chardonnay nebo Tramín. Pokud je masitý pokrm připraven se zeleninou, tedy s výraznějšími chutěmi, můžete si dovolit o něco méně kvalitní víno, než kdyby bylo maso samotné,” doplňuje Málek.
Někdo na Štědrý den stále připravuje i staročeského houbového kubu - k němu se výborně hodí bílé kořeněné víno, například Veltlínské zelené.
Dezert
Zatím u nás ještě není úplně bežné popíjet ke sladkému místo kávy či čaje víno, ale nebojte se to (minimálně na Štědrý večer) vyzkoušet - budete překvapení, že nejen káva sluší dortu a cukroví! Dezertní vína by měla být tím nejlepším závěrem celé hostiny. Jejich chuť je vynikající sama o sobě. Existují názory, že sladká sousta nedají vyniknout významným rysům a chuť vína se ztrácí. Sáhněte proto po sladkých vínech, která se svou výrazností nenechají přebít.
Správnou volbou jsou slámová či ledová vína a určitě i moravská Pálava ve výběru z hroznů. Ze zahraničních pak alkoholizovaná muškátová vína, španělské malaga, maďarské Tokaji Aszu nebo portské (tawny port). Mimochodem věděli jste, že Pálava je první moštová odrůda, která byla u nás vyšlechtěna? Je to odrůda, která je předurčena pro výrobu sladkých vín a mimořádně se hodí právě k vánočnímu cukroví.
Digestiv
Aby se vám a vašim hostům po vydatném štědrovečerním menu dobře trávilo a usínalo, nezapomeňte nabídnout digestiv. O Vánocích nic nezkazíte kávovým či vaječným likérem nebo vyzrálým destilátem, jako je whisky, brandy nebo koňak.