Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Rajčata jako elixír mládí

Superpotravina, která by na vašem stole v průběhu letních dní rozhodně chybět neměla. Jsou nenáročná na pěstování i údržbu a kromě toho, že mají skvělou chuť, jsou plné vitaminů a minerálů, které podpoří váš zdravý životní styl.
28. 8. 2020 | Autor: Klára Kotábová

Čas zralých rajčat

Na úvod si pojďme udělat jasno. Není rajče jako rajče a určitě je mnoho informací, které byste o rajčatech vědět měli, než se do nich zakousnete. Tak například, věděli jste, že rajčata na keříku dozrávají postupně a pokud tedy v supermarketech nabízejí na stopce trs rajčat, byla utržena nezralá a dozrávala jinde, než na slunci? Taková pak postrádají chuť slunce.

Jak správně pěstovat rajčata?

Existuje mnoho odrůd, můžete si dokonce pořídit rajčata keříková, která vám budou plodit i na terase. Tyčková rajčata jsou pak variantou pro pěstování na záhonech. Oba typy jsou nenáročné na půdu a mají skvělé výnosy. Zrají od poloviny července a vydrží na keřích do prvních mrazíků. Pak by měly být očesány a pečlivě uskladněny.

Beefsteak, plum nebo cherry: Jaké druhy rajčat existují a jak je můžete využít v kuchyni?

Rajčata patří mezi ingredience, které mají v naší kuchyni po desetiletí své nezastupitelné místo. Na trhu existují...

Jak rajčata správně uchovávat?

Rajčatům chlad nedělá dobře, takže zvažte, zda je budete uchovávat dlouhodobě v lednici. Jistě tím prodloužíte jejich životnost, ale kvalitu chuti ani omylem. Přechlazená rajčata jsou mdlá a salát, třeba tolik oblíbený řecký, z nich nikdy nebude chutnat dobře. Skladujte je proto opravdu mimo lednici.

Rajčata pocházejí z Jižní Ameriky. Pěstovali je již Mayové a do Evropy je přivezli mořeplavci. Ve Španělsku získaly oblibu velmi rychle, ve zbytku Evropy to nějakou dobu trvalo. I tak se ale nakonec prosadila a dnes je základní rajčatová omáčka hlavním stavebním kamenem mnoha středomořských pokrmů. V Česku jsou oblíbené především v čerstvém stavu, jako součást salátů, případně v leču, nebo jako zapečená varianta s rýží.

Jezte rajčata a prospějete svému zdraví

Pojďme se ale podívat na to, v čem spočívá jejich opravdové kouzlo. Jsou bohatá na vlákninu, mají nízký glykemický index a neobsahují téměř žádný tuk. Ve 100 g je pouhých 27 kcal, takže je bez obav můžete zařadit i do redukčního jídelníčku. Pozitivem je i bohatý obsah minerálů. Jsou bohaté např. na draslík, který pomáhá vylučovat vodu z těla a snižovat krevní tlak. Kromě toho podporuje látkovou výměnu. Také zinek v nich obsažený je pro organismus nezbytný. Dále obsahují tyramin, látku, která má vliv na dobrou náladu člověka. 

Obsahují také téměř všechny potřebné vitaminy a rovněž antioxidanty, které chrání buňky organismu chrání před volnými radikály. Rajčata jsou bohatá na lykopen a karotenoidy, které ochraňují membrány tělesných buněk před jejich poškozením a stárnutím, podporují krvetvorbu a růst buněk. 

Jak rajčata využít v kuchyni?

Jaké doborty je možno z rajčat v čerstvém stavu připravit? Ideální je konzumovat je ve formě salátů, jako přílohu k jídlu, velice dobrá je teplástudená rajská polévka, případně obohacená o další suroviny. 200 ml rajské šťávy denně prý dokáže chránit organismus před mnoha (nejen) civilizačními chorobami. Ve výčtu jídel nesmí chybět ani rajčatový chlebíček s cibulkou, doladěný strouhaným parmazánem. Další možnosti, jak zpracovat letní úrodu? Vyzkoušejte rajčata se sýrem feta, a oregánem, sicilské špagety, rajčatový salát s kozím sýrem a krutony, případně sýrový quiche s cherry rajčátky a bylinkami… Výhodou rajčat totiž také je, že jejich chuť se dokonale snoubí s mnoha dalšími dobrotami na vašem stole.

Jablíčka z ráje

Červená, žlutá, oranžová, oválná, třešňová, malinová, datlová – od doby objevení Ameriky rajčata dobyla naše...

Experimentujte, užívejte si luxusu, který se vám v podobě čerstvých plodů nabízí a nezapomeňte: Přejíst zdraví se nemůžete. Co si přát víc? Dobrou chuť.

Přidat komentář