Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Plum, Beefsteak i Kumato: Nejzajímavější druhy rajčat a jak je využít v kuchyni

Rajčata
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Rajčata patří mezi ingredience, které mají v naší kuchyni po desetiletí své nezastupitelné místo. Na trhu existují stovky rajčatových odrůd lišící se tvarem, barvou i chutí. Seznamte se s těmi nejzajímavějšími a překvapte své nejbližší pochoutkami, na které se jim budou sbíhat sliny.

Původ rajčat je obestřený tajemstvím. Pocházejí zřejmě z Jižní Ameriky, s jejich pěstováním ale začali teprve Aztékové v Mexiku kolem roku 700 n. l. Do Evropy přivezli semena rajčat zámořští dobyvatelé v průběhu 16. století. Tajemná rostlina byla už tehdy známá jako účinné afrodiziakum, proto jí ve Francii přezdívali „jablko lásky“.

Ovoce, nebo zelenina?

Rajče se řadí do čeledi lilkovitých, společně s mandragorou, bramborami, lilky nebo paprikou. Lidově se rajčata někdy nazývají rajská jablíčka. Snad proto panuje občas zmatek, jestli rajčata patří mezi ovoce, nebo zeleninu.

  • Z botanického hlediska, které rozlišuje, zda je část rostliny plodem, v němž zrají semena, je rajče ovocem.
  • Pěstitelé, veřejnost i kuchaři ho na základě chuti a způsobu použití pokládají za zeleninu. A toho se budeme držet i my.

Využití rajčat je přitom opravdu široké – můžete je přidat do salátů, polévek nebo je pojídat syrová. Rázem můžete zpestřit svůj jídelníček nebo doplnit důležité vitaminy. Jen je potřeba vybrat tu správnou odrůdu. Jak na to? 

Rajče jedlé (lilek rajče)

Klasická kulatá rajčata, která jsou u nás asi nejrozšířenější.

  • Během parných letních dnů si z nich můžete připravit osvěžující conchiglie nebo třeba zdravé a výživné lečo s volským okem.
  • Pokud naopak dáváte přednost studeným salátům, pak nikdy nezklame šopský salát s balkánským sýrem.

Cherry rajčátka

Někdy se jim říká též třešňová či koktejlová. Oproti běžným rajčatům mají miniaturní velikost, ale o to intenzivnější chuť. Často se prodávají na stopce, protože tak vydrží déle čerstvá.

Plum rajčata

Plum rajčata se těší velké oblibě ve Středomoří, mimo sezonu se s nimi ale nejspíš nesetkáte. Mají výraznou vůni, málo semínek a tuhou dužinu, proto se hodí do nejrůznějších domácích omáček nebo protlaků. Mezi nejznámější odrůdy patří podlouhlá tyčová rajčata San Marzano – jeden ze symbolů vyhlášené italské kuchyně.

Beefsteak

Masitá rajčata o hmotnosti až 450 gramů s malým počtem semínek a tenkou slupkou. Jednou z nejpopulárnějších odrůd je tzv. French Marmade podle stejnojmenného města ve Francii nebo Cuore di Bue („Býčí srdce“). Tato rajčata jsou výtečná při zapékání nebo v salátech.

Rajčata Kumato

Exotická odrůda rajčat pěstovaná ve Španělsku, ale také na vzdálených Galapágách. I jako zralá mají temně zelenou barvu, tuhou slupku a velmi sladkou, výraznou chuť. Svůj věhlas ovšem získala díky profesoru Charlesi Rickovi, podle jehož výzkumu může mít konzumace Kumato rajčat výrazný vliv na zvýšení sexuálního apetitu.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč