Co vás postaví na nohy po silvestrovské noci a nakopne do nového roku? Vyprošťováky!

vyprošťováky 2022
ZDROJ: Christine Jou/Unsplash
sdílet:

Žaludek na vodě, ostrá bolest hlavy, dehydratace. Tuhle situaci už asi někdy zažil každý z nás. Novoroční rána mohou být těžká obzvlášť, pokud nejste zvyklí na větší množství alkoholu, tak trochu jste se nechali unést atmosférou a jednoduše to s pitím přehnali. Pokud se vás to týká, přečtěte si rychlý a praktický přehled zaručených vyprošťováků, s nimiž novoroční kocovinu s přehledem zvládnete.

Nebudeme vám lhát, dnešek bude těžký a dostat se opět do formy bude vyžadovat několik nelehkých kroků. Na konci dne se však už budete cítit plně připraveni naskočit do roku 2022. Slibujeme.

Doplňte vodu a minerály

První vaše kroky by měly vést do kuchyně a koupelny. Zavodněte se z venku i zevnitř.

 • Velká sklenice minerální vody s citrónem je na úvod dne ideální kombinací.
 • Následovat by měla sprcha. Pokud se očistíte fyzicky, pomůže to v tomto případě i psychicky.
 • V průběhu dne pak doporučujeme konzumovat bylinkové a detoxikační čaje nebo ovocné džusy ředěné vodou. Skvělý je třeba čaj pu-erh. Je chuťově výrazný, což nemusí být pro každého, ale spojují se v něm detoxikační i povzbuzující účinky.
 • Jste-li závislí na denním přísunu kávy, zkuste vydržet a dopřát si ji až v odpoledních hodinách. Káva by totiž vaše tělo opět rychle odvodnila.
 • Jako kontraproduktivní se tak může zdát i kola. Opak je však pravdou. Nepřežeňte to, ale deci koly si klidně dopřejte, v nejlepším případě ledově vychlazené. Dokáže totiž uklidnit žaludek a doplnit cukry, což vám udělá okamžitě trochu lépe.

 

Najezte se.

Pokuste se co nejdřív dostat něco do žaludku, poděkuje vám. Kromě dostatku vody, potřebujete tělu dodat i další výživu a vitamíny, aby se mohlo se zbytky alkoholu vyrovnat.

 • Nejlepší službu vám udělá jakýkoliv vývar a to klidně hned po probuzení. Jelikož k jeho přípravě obvykle nebývá v kocovině síla, doporučujeme si ho připravit den předem.
 • Nemáte-li vývar domácí, je výhodou, že některá asijská bistra mají otevřeno i na Nový rok. Využijte toho, polévka pho nebo miso je se všemi asijskými bylinkami a dalšími zdravými ingrediencemi přímo stvořená pro váš současný stav.
 • V průběhu dne se pak do sebe snažte dostat co nejvíce vitamínů. Zelenina a ovoce bude dnes vaším nejlepším přítelem.
 • Žaludek vám pomůže napravit zázvor. Vyzkoušet můžete také koncentrované šťávy z různých superpotravin tzv. shots, které najdete na pultech téměř všech obchodů (opět je vhodné zásobit se jimi dopředu).
 • Večer už se můžete najíst normálně, podle chuti. Vyvarujte se však tzv. „junk food“ (slané brambůrky, sladkosti apod.), chuť na něj mít budete, ale nijak vám nepomůže dostat se do pořádku, spíš naopak.

 

Drůbeží vývar – základní recept

Drůbeží vývar – základní recept

Více

Kombinujte pohyb i relaxaci.

Jste umytí, hydratovaní a najezení a už v tuhle chvíli by vám mělo být o trochu lépe, než po probuzení. Ještě však nekončíme. Pokud jste tento bod nezařadily už do předchozího programu, je čas na procházku!

 • Nejlepší pohybovou aktivitou po těžké noci je určitě chůze. Čerstvý lednový vzduch vás rychle osvěží a povzbudí tělo i mysl.
 • Nemusíte ujít nutně několik kilometrů, stačí krátká procházka se psem, do obchodu nebo s dětmi na hřiště.
 • Velmi vhodnou aktivitou je také plavání. Pokud ho budete chtít spojit se saunou, která vám zbytkový alkohol pomůže z těla doslova vypotit, dbejte opět o to víc na časté doplňování tekutin.
 • Pozor na přílišnou zátěž. Vaše tělo je po prohýřené noci unavené a oslabené, potřebujete ze sebe sice dostat toxiny, ale ne za cenu kolapsu.
 • Stejně důležitý jako pohyb je i spánek či obecně odpočinek. Po procházce si třeba pusťte rodinný film a určitě si běžte brzy lehnout. Zítra už budete jako rybička!

Související články

Na Nový rok bez nevolnosti aneb jak se vyhnout kocovině
 • Tipy a triky

Na Nový rok bez nevolnosti aneb jak se vyhnout kocovině

Poslední den v roce je potřeba řádně oslavit, o tom žádná. Jak ale zajistit, abyste první den roku nového neproleželi v posteli s příšernou bolestí hlavy a žaludeční nevolností? Držte se těchto rad a na Nový rok budete fit jako nikdy dřív! ...
Oslňte své hosty slavnostními silvestrovskými drinky
 • Jak na to

Oslňte své hosty slavnostními silvestrovskými drinky

Večer ve znamení oslav nového roku si žádá slavnostní atmosféru. Tu skvěle navodíte nejen tradičním šampaňským na přípitek, ale také dalšími skvělými drinky, které zpříjemní čekání na půlnoc. Probuďte v sobě barmanskou vášeň a oslňte své...
Autor: Veronika Hendrychová

Obchod Apetit