Prověřená klasika v podobě dušené roštěnky má řadu snadných variant, díky kterým budete s naším receptem slavit opakovaný úspěch. Dušená roštěnka se zapraženou krupicí se stane vašim domácím favoritem. Díky neobvyklé surovině bude lahodná a křupavá současně.
Postup
1
Roštěnky odblaňte a okraje případně několikrát nařízněte, aby se při opékání nekroutily. Lehce naklepejte, osolte, opepřete a obalte v hladké mouce. V kastrolu rozpalte tuk a maso na něm zprudka opečte.
2
Do tuku k roštěnkám přisypte nadrobno nakrájenou cibuli. Krátce ji osmahněte a poté podlijte vodou anebo vývarem.
3
Přikryjte pokličkou a za občasného podlévání duste doměkka. Dobu přípravy zkrátíte, když použijete tlakový hrnec. Jakmile je maso měkké, vyjměte ho a šťávu proceďte.
4
Do omáčky přidejte kapary, dochuťte solí a pepřem. Vložte zpátky roštěnky a společně prohřejte.
5
Krupici vsypte do širokého kastrolu a za stálého míchání pražte dozlatova, trvá to asi tři minuty. Zalijte takovým množstvím vody, aby sahala na prst vysoko nad krupici. Dejte pozor, abyste se neopařili, protože se zvedne oblak horké páry.
6
Tekutina se vsákne skoro okamžitě – a v té chvíli kastrol stáhněte ze zdroje tepla. Osolte a vmíchejte máslo. Před podáváním krupici buď načechrejte vidličkou, nebo z ní naopak sběračkou vytvarujte úhledné kopečky.
TIPY & TRIKY
- MASO Na přípravu roštěnek se nejlépe hodí nízký roštěnec. Vysoký roštěnec je méně vhodný, protože má hrubší vláknitost, maso není tak pevně srostlé a horní vrstva se od spodní často odděluje – což ovšem narušuje jen estetický dojem. Pokud však maso neupravujete jako minutku, ale dusíte, není to žádný problém. Podobným způsobem lze připravit i plátky z květové špičky.
- MINUTKA Roštěnka je samozřejmě výborná i jako minutka. Nechte si uříznout silnější plátky, asi dvoucentimetrové. V postupu vynechte dušení, jenom maso opečte (z každé strany dvě až tři minuty), vyjměte a uchovejte horké. Rychle dokončete omáčku a podávejte. Minutka z roštěnky se vám zaručeně povede na vroubkované grilovací pánvi.
- KRUPICE Tahle příloha pochází z dob našich babiček a můžu všem doporučit, aby ji vyzkoušeli. Je výtečná, konzistencí připomíná kuskus, ale díky pražení má báječnou oříškovou příchuť. Je mimořádně snadná na přípravu a můžete ji podávat třeba i k pečeni. Když do ní navíc zamícháte šťávu z pečení, povznesete její chuť na ještě vyšší úroveň.
- PEPŘ Místo hrubě mletého pepře vyzkoušejte steakové pepřové koření. V tom případě ale méně solte, protože hotové kořenicí směsi už sůl většinou obsahují.
- SÁDLO Když maso připravíte na sádle, docílíte plnější, intenzivnější chuti. Sádlo můžete také vmíchat do krupice místo másla. Jen to klidně zkuste – budete v souladu se současnými trendy! Do restaurací se totiž vrací ,domácí kuchyně‘ a s ní i sádlo.
- SMETANA Dobrá smetana vylepší skoro všechno včetně vaší nálady. Rozkvedlejte ve 150 ml lžičku hladké mouky a přidejte ji do omáčky ke konci dušení. Pořádně provařte a proceďte, ještě než přidáte kapary. Omáčku tím báječně zjemníte.
- OBMĚNY Místo kaparů můžete do omáčky přidat 200 g čerstvých hub podušených na másle. Znojemskou variantu zase dostanete podušením několika pokrájených kyselých okurek. Maďarskem jídlo zavoní, když místo pepře použijete sladkou papriku a k cibuli přidáte 50 g slaniny nakrájené na kostičky; ke konci omáčku zjemněte smetanou a dochuťte 1 paprikou, nakrájenou na drobné kostičky a podušenou na másle. A co takhle olivy, hořčice, křen, citronová kůra, sardelová pasta nebo bylinky?
- ESTERHÁZY Lahodné roštěnky tohoto jména si připravíte tak, že v kroku 2 spolu s cibulí osmahnete kousek celeru, 1 mrkev a 1 petržel, vše nastrouhané nahrubo. Přidejte 4 kuličky celého pepře, 4 kuličky nového koření, 1 bobkový list, nastrouhanou kůru z 1 citronu a lžíci octa. Pokračujte podle základního receptu, ale v kroku 3 šťávu zjemněte 150 ml zakysané smetany a 100 ml bílého vína, v němž jste rozmíchali lžíci hladké mouky.
Tento recept naleznete také v kolekcích:
- Výběr pro milovníky poctivé porce masa(42 receptů )
Komentáře