Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Nakládané šalotky
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4/5 Počet hodnocení: 19
Více než hodinu Snadné Na 4 sklenice po 500 ml

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2858 kcal
Bílkoviny 32 g
Sacharidy 306 g
Tuky 139 g
Vláknina 3 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Perfektní k sýrům nebo jako jedna z mnoha složek tapas!

Suroviny

šalotka 1,5 kg
nebo perlové cibulky
vinný ocet bílý 1 l
olivový olej extra panenský 150 ml
třtinový cukr 140 g
sůl 1 PL
pepř celý 1 ČL
bazalka 2 hrsti
balzamikový ocet 100 ml

Postup

1

Šalotky (cibulky) nasypte do mísy, zalijte konvicí vroucí vody, nechte minutu stát, sceďte. Až zchladnou tak, aby se s nimi dalo pracovat, oloupejte je (pozor, trvá to dlouho). Oloupané šalotky odložte.

2

Všechny ostatní suroviny kromě balzamikového octa smíchejte se 600 ml vody, přiveďte k varu, zmírněte oheň a 3 minuty vařte. Pak vložte oloupané šalotky a 8–10 minut povařte, aby sotva změkly.

3

Vylovte šalotky a bazalku a rozdělte je do sterilizovaných sklenic.

4

Tekutinu 5 minut zprudka vařte. Odstavte, vmíchejte balzamikový ocet a nálevem zalijte šalotky ve sklenicích. Sklenice uzavřete a nechte stát nejméně 3 dny. Vydrží asi 3 měsíce.

ŠALOTKOVÉ VARIACE

Nakládané šalotky se hodí jako doplněk k sýrovému prkénku a chlebu nebo jimi vylepšete sendvič se sýrem (čedarem či sýrem s modrou plísní); jako pikantní součást domácí tatarské omáčky; v dipu z čerstvého smetanového sýra (lučina), doplněné tortillovými lupínky, tyčinkami nebo čerstvou zeleninou (mrkev, řapíkatý celer, ředkvičky, okurka); do všech možných salátů od bramborových po listové.

PRAVIDLA KONZERVÁRNY

Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?

ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120 °C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout. VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají. SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou. ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/8

Apetit magazín