Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jednohubky, kanapky, lahůdky a jiné chuťovky

Lahůdky a chuťovky – už jen ta dvě slova jsou příslibem rychlého, spíše drobného chuťově výrazného a lahodného sousta, kterým jednou za čas nikdo nepohrdne. Chuťovky k pivu či vínu bývají obvykle pikantní, výrazně kořeněné, slané nebo kyselé.

...

  
Počítá se u nich s tím, že se jedí jednou za čas a nejde o nejzdravější jídla na světě. Jejich kouzlo totiž spočívá právě v tom, že si trochu zahřešíme. V angličtině existuje výraz guilty pleasure, který podstatu mnoha chuťovek přesně vystihuje. Může se jednat o jednohubky, různé druhy pečiva, smažené chipsy nebo cibulové kroužky, lahůdkové saláty, nakládané potraviny v octu či oleji nebo třeba slaný štrúdl.

Víte, jaký je vlastně původní účel chuťovek? Dnes už si málokdy dopřejeme několikachodové menu, ale záměrem malých, chuťově výrazných jídel typu jednohubky nebo tzv. amuse bouche je doslova pobavit ústa neboli navnadit vás na další chody

  • Dnes se tohoto efektu často využívá umně naservírovaných "obyčejných" pochoutek k pivu jako jsou např. utopenci, topinky s pikantní masovou směsí nebo nakládané sýry.
  • Jejich účelem často bývá zvýšit konzumaci nápojů, ke které vede žízeň po výrazné, slané a pikantní chuti.
  • V našich receptech však najdete řadu nápaditých a rafinovaných chuťovek, které vaše hosty určitě zaujmou. 

Chuťovky na Silvestra 

Lahůdky a chuťovky všech podob, barev a chutí obvykle připravujeme jako pohoštění u příležitosti oslav a v očekávání větší společnost.

Na večer k televizi 

Do této kategorie spadá veškeré to tzv. chroupání na večer typu domácí brambůrky, cibulové křoužky nebo třeba mexické nachos.

Nakládané dobroty

Speciální kategorií chuťovek jsou u nás velmi oblíbené nakládané delikatesy.


Celý popis