Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Ořechovka
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.3/5 Počet hodnocení: 115
Do 30 minut Snadné Asi na 1 litr

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 22089 kcal
Bílkoviny 402 g
Sacharidy 1027 g
Tuky 1563 g
Vláknina 238 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Ořechovka – náš oblíbený redakční recept na svatojánský ořechový likér, ten jediný a pravý! Na nezralé zelené ořechy se podle tradice vydejte 24. června, kdy mají Janové svátek, jen tak bude mít ořechovka to pravé kouzlo. Ořechový likér nesmí ve vašem domácím baru chybět. K přípravě je třeba hlavně trochu trpělivosti. 

Suroviny

trhané na sv. Jana Křtitele (nebo podle aktuálního stavu přírody, viz Něco navíc)
vodka 1,5 l
lze nahradit jiným destilátem (vínovice, brandy, prostějovská starorežná apod.), popřípadě směs 1 : 1 vodky a 60% potravinářského lihu
skořice 1 svitek
malý, spíše úlomek
jalovec 2 kuličky
lze vynechat
300–500 g podle chuti, my preferujeme likér méně sladký

Postup

1

Ořechy omyjte, popřípadě 2 hodiny nechte odmočit ve vodě (kvůli nečistotám). Pak je osušte a nakrájejte na kolečka nebo čtvrtinky. Vložte je do třílitrové sklenice a zalijte asi litrem alkoholu. Přidejte koření, zakryjte a nechte 6 týdnů louhovat, nejlépe na slunném parapetu.

2

Cukr buď svařte s co nejmenším množstvím vody, aby se rozpustil, nebo ho svařte s vodou v poměru 1 : 1 (500 g cukru se 500 ml či gramů vody) a s dalším kořením.

3

Potom máte opět dvě možnosti.

  • Varianta 1: Sceďte ořechy, tekutinu spojte s cukrovou vodou, ještě týden (měsíc, rok) nechte odležet a pak pijte.
  • Varianta 2: Cukrovou tekutinu přilijte k ořechům v lihu a týden nechte stát. Pak sceďte ořechy a likér se může pít.

NĚCO NAVÍC

  • Scezené ořechy můžete smíchat s trochou alkoholu a medem podle chuti a sníst, hodí se i k oživení náplně do jablečného závinu.
  • Ořechovka se vyrábí z nezralých vlašských ořechů, obvykle trhaných 24. června (na sv. Jana Křtitele). Měly by jít ze všech stran pohodlně propíchnout. Záleží na tom, jak je na tom příroda ten který rok. Recept dává prostor fantazii a chuťovým preferencím, použitý destilát by však měl mít aspoň 40 % alkoholu. Nezralé ořechy se ale nezpracovávají jen u nás. Třeba v Anglii je nakládají naslano. V receptu dole najdete pro zajímavost v původním znění návod na pikantní omáčku, podle názvu též inspirovanou britskou kuchyní, z Ilustrovaného slovníku umění kuchařského z přelomu 19. a 20. století.

Historický recept s nezralými ořechy

Catchup ořechový dělá se z ořechů zelených, když ještě jehlou snadno je lze propíchnouti (v druhé půli července); otřené ořechy utlučou se v hmoždíři a šťáva z nich se vylisuje i nechá sednouti. Čistá šťáva se sleje, svaří a odpění. Na 2 litry této šťávy přidá se 375 g sardelí i s kůstkami, 375 g šalotek, 10–12 g hřebíčku, 10 g květu (muškátového – pozn. red.), 12 g pepře v zrnkách a půl spárku česneku. Vše vaří se, až sardele jsou rozvařeny, a nechá pak vychladnouti. Omáčka sleje se pak do lahví a koření se do nich přiměřeně rozdělí. Dobře zazátkovaný a zapečetěný drží se tento catchup velmi dlouho a počne se používati teprve po několikatýdenním uležení.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/6 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/6

Apetit magazín