Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Pšeničnožitný chléb

Vůně, které nelze odolat...

Vydání: 2012/9
Autor:
Hodnocení:
10 (hlasů)
Počet porcí: na 1 bochník
Doba přípravy: Do 30 minut
Kynutí: 4 hodiny
PT30M
Pečení 0:30
Chléb a pečivo Česká

Ingredience

    • 300 g žitného kvasu (recept)
    • 300 g hladké mouky (00, chlebové nebo bílé) + na podsypávání (poměrně dost)
    • 2 lžičky soli
    • 2–3 lžičky celého kmínu
    • cca 250 ml neperlivé magnesie (vody)

Příprava jídla

1 Do velké mísy odměřte kvásek, přisypte mouku a posypte solí a kmínem. Zalijte vodou. Velkou vařečkou nejprve promíchejte a pak zadělejte těsto. Zpracovávejte ho vařečkou asi 15 minut. Výsledné těsto by mělo stékat z vařečky jakoby ve stuhách (mělo by tedy být poměrně řídké, ale ne úplně tekuté). Můžete přidávat mouku a vodu.

2 Vál posypte hladkou moukou. Pomoučněnýma rukama těsto postupně překládejte a přitom otáčejte a vždy pevně přitiskněte. Až vám v rukou vznikne bochánek s hebkým povrchem, máte hotovo. Nechte bochánek půl hodiny ležet, zakrytý utěrkou.

3 Pak těsto prohněťte, vytvarujte do pevného bochníku (šišky) a položte na plech vyložený pečicím papírem a poprášený moukou. Poprašte moukou a přikryjte utěrkou. Nechte kynout aspoň 3 hodiny v pokojové teplotě, až při tom zhruba zdvojnásobí objem, začněte rozehřívat troubu na 260 °C.

4 Do trouby vložte plech s chlebem (bez utěrky), na dno trouby chrstněte cca 100 ml vody, rychle ji zavřete, ztlumte na 240–250 °C a pečte asi půl hodiny; správně upečený chléb je vypouklý a na poklep zní dutě. Nechte ho vychladnout na mřížce.

NĚCO NAVÍC
Z fáze řídkého těsta můžete také pokračovat v zadělávání vařečkou v míse či v robotu-hnětači za pravidelného přisypávání mouky – cílem je bochánek či těsto, které se do něj snadno tvaruje. Pokud preferujete chléb se slabší a méně pevnou kůrkou, pečte jej v troubě s kastrůlkem s vodou a teplotu v troubě po vložení chleba snižte na 200 °C.

 

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Kváskové knedlíky

Špaldové houstičky

Neodolatelné domácí pečivo

Přidat komentář