Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Francouzká kytice ze záhonku „bouquet garni“ udělá z každého jídla zážitek

bouquet garni
ZDROJ: Charlotte Thomas/Unsplash
sdílet:

Bouquet garni je francouzský výraz, který doslova znamená zdobenou kytici. Opravdové květiny v ní nenajdete, ale voní stejně omamně jako jarní louka. Bouquet garni je svazek čerstvých bylinek, který hojně využívá francouzská, obzvláště provensálská kuchyně. Co přesně do kytice patří?

Tak jednoznačné to zase není, názor se liší kuchař od kuchaře a pokrm od pokrmu. Ačkoliv pevně daný recept nenajdete, obvykle se uvádí kombinace petrželkové natě, čerstvého bobkového listu a čerstvého tymiánu.

 • Bouquet garni se přidává do vařených, dušených a pečených pokrmů těsně předtím, než začne hlavní část tepelné úpravy.
 • Ochutit a ovonět s ním můžete polévky, různá masová ragú a guláše, pečené maso, ale třeba i ryby pečené v papilotě. Před podáváním se svazeček bylinek z hotového jídla vyjme a vyhodí. 
 • Svazky bylinek se k dochucení a ovonění pokrmů používaly už ve středověku, francouzští kuchaři jim podlehli až ve století sedmnáctém. 
 • Traduje se, že tehdy bylinky nesvazovaly provázkem jako dnes, ale vkládali je do kousků slaniny. 

Jak připravit bouquet garni 

Nejprve si zvolte bylinky, které se k vašemu jídlu nejlépe hodí (nápady po inspiraci najdete v textu níže). Dále si připravte pevnější kousek zeleniny, který bylinky zpevní a podepřou – kousek řapíkatého celeru, fenyklu nebo bílé části pórku.

Bylinky nemusíte vázat jen do kytičky. Další možností je použití tenčí tkaniny. Vybrané suroviny jednoduše vložte do kousku mušelínové látky a převažte. Nebo si pro tento účel ušijte jednoduchý pytlíček. Oceníte ho především u bouquet garni, které obsahuje koření jako jalovec či pepř.

Bouquet garni 7x jinak

Čerstvé bylinky se v bouquet garni kombinují mnoha různými způsoby. Někdy je doplňuje také aromatická zelenina (pórek, jarní cibulka), kůra citrusů (citronová či pomerančová) nebo koření (jako jalovec u svazku pro zvěřinu).

Doporučujeme držet se tří, maximálně čtyř různých druhů. Složení si přizpůsobíte podle jídla, se kterým chcete voňavý svazek vařit. Jiné bylinky sluší zelenině, jiné hovězímu masu a jiné podpoří jemnou chuť rybího masa.

Pro inspiraci přikládáme nápady kuchařky Jill Norman z knihy Bylinky & koření (vydalo Ottovo nakladatelství v roce 2008):

 • Hovězí maso: bobkový list, petržel, tymián, kousek pórku
 • Vepřové maso: šalvěj, celer, petržel, tymián
 • Jehněčí maso: rozmarýn, česnek, oregano nebo majoránka, tymián
 • Drůbeží maso: citronový tymián, libeček, petržel a kousek pórku
 • Zvěřina: petržel, plody jalovce, tymián a bobkový list
 • Ryby: kopr, petržel, jarní cibulka, meduňka
 • Zelenina: oregano, tymián, petržel a šalvěj

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
 • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...