Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Gothaj, saský salám, který čeští studenti povýšili řízek. Zlatou éru prožil v 70. letech, pak jeho kvalita upadala

Holandský řízek
ZDROJ: KW
sdílet:

Gothaj, tučný retro salám s výraznou chutí, který mnozí považují za ikonickou pochoutku. Jiní mu naopak nemohou přijít na jméno coby přežitku socialismu a možná jste ho i vy naposledy ochutnali někdy v době vysokoškolských studií.

Gothaji se někdy přezdívá česká mortadela a v dobách dávno minulých často platil za levný salám nevalné kvality. Jak je na tom dnes a odkud vlastně pochází? 

  • Gothajský salám, stejně jako třeba šunkový či métský, patří mezi tzv. měkké salámy, které jsou u nás i dnes velmi oblíbené. 
  • Nejedná se přitom o českou specialitu. I ve světě můžete najít jeho ekvivalenty např. lionský salám s kapií či žampiony nebo boloňskou mortadellu s ochrannou regionální známkou.
  • Původ má gothaj dokonce mimo Českou Republiku, v Sasku, ve městě Gotha.

Jak gothajský salám vzniká?

Výrobu měkkých salámu odstartovala technologická revoluce na konci 19. stol., která dala vzniknout tzv. kuterům, ve kterých se z kusů syrového masa vytváří pojivá salámová směs.

  • Pravý gothaj by měl vždy vzniknout pouze z kvalitního hovězího masa v 80% podílu. Zbytek by pak mělo tvořit pouze koření a tučné vepřové maso či sádlo, které vytváří známou mozaiku gothaje.
  • Toto nařízení existovalo u nás i v 70. letech, kdy prožíval gothaj svou zlatou éru. Normy však málokdo dodržoval a tak postupem času jeho kvalita upadala a v 90. letech se zastavila na polovině čili salám musel obsahovat alespoň 40 % masa.

Co do gothaje patří a čemu by se výrobce měl vyhnout?

Chuť i barvu získává pravý gothaj díky mleté červené paprice, muškátovému oříšku, pepři a česneku

  • Mezi řezníky prý údajně kdysi platilo pravidlo, že gothajský salám určuje kvalitu řezníka
  • Pokud se totiž dodrží správná receptura, může vzniknout kvalitní a chutný salám, k němuž se i dnes některé provozovny rády vrací
  • Na menu ho například najdete v hned několika podnicích pražské sítě Ambiente, a to i v nejklasičtější verzi s cibulí, octem a pepřem.

Pochutina k pivu i levná studentská večeře

Jídla k pivu mají za úkol kromě povzbuzení chuťových buňek i neutralizovat alkohol tím, že tzv. ‚promastí žaludek‘, což zmíněný gothaj s cibulí dokáže splnit do puntíku. Účelné a přitom plnohodnotné jídlo z něj však udělali až vysokoškoláci:

  • Studentský řízek, tedy silné kolečko gothajského salámu osmažené na oleji v trojobalu nebo vaječném těstíčku, je opravdové retro, na které mnozí s láskou vzpomínají dodnes.
  • Gothaj stále patří i mezi základní ingredience bramborového salátu v mnoha český rodinách a opomenout nesmíme ani hospodský salát Rumcajs obsahující kromě gothajského salámu také kyselé okurky, kapii, cibuli, feferonky, majonézu a hořčici.
  • V neposlední řadě pak poslouží, stejně jako v dobách minulých, coby náhražka lančmítu, základ bramborového guláše nebo obdoba buřtů na černém pivu.

Zdroje: Ferty, Rozhlas, Česká televize.

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč