Chřest se jedl již ve starém Egyptě, Řecku a Římě. Ve Francii byl oblíbený po mnoho staletí a v 16. století se dostal do Británie a odtud pak pravděpodobně pak do celé Evropy. To však neznamená, že bychom ho před tím vůbec neznali.
Před chřestem byl asparagus
Etymologie slova asparagus (tak, jak se mu říká v anglicky mluvících zemích nebo třeba i v Japonsku) je zajímavá – mnoho lidí si myslí, že se mu původně říkalo vrabčí tráva (sparrow grass). To se nelíbilo vyšší třídě, která to považovala za vulgární označení, a tak ho nenápadně přejmenovala na asparagus.
Jenže to není tak zcela pravda: Jeho původní latinský název je asparagus (výhonek, ratolest), později byl v angličtině zkrácen na sparage a ve střední angličtině dále upraven na asperages. Slovo asparagus se začalo spojovat se strnulostí a pedantstvím a v reakci na tyto latinské přežitky vzniklo lidové označení sparrow grass.
Hromový kořen nebo špargl
V češtině název chřest vychází ze spojení ‚chřastnutí hromu‘, před kterým měl chřest podle pověry chránit. Proto se můžete setkat i s hovorovým názvem hromový kořen. O chřestu se také mluví jako o šparglu, což je počeštěné německé slovo spargel, což znamená chřest a pochází ze starořeckého slova spargan – rašit, vyhánět.
- Pěstovat se začal v západní Evropě ve druhé polovině patnáctého století ve francouzských klášterech k léčebným účelům.
- Ve středověku byla v ženských klášterech konzumace chřestu zakázaná, pouhý pohled na něj prý mohl v ženách vyvolat touhy.
- Nejstarší zmínka o pěstování chřestu pochází z Egypta. V pyramidě u Sakkary z roku 2.560–2.420 př. n. l. byla nalezena malba třikrát převázaných svazků chřestu.
- Chřest znali i ve starověkém Řecku i v Římě.
- Na jižní Moravě rostl chřest planě, pravděpodobně jako roztroušené pozůstatky od římských vojáků, kteří měli ve 2. století našeho letopočtu vojenskou pevnost u Mušova.
- Slavných zahradník Ludvíka XIV založil později ve Versailles první chřestové plantáže ve Francii. Módní záležitostí se stal chřest díky madame Pompadour.
- V Anglii začali chřest pěstovat až ve století šestnáctém. První zmínka o chřestu v českých zemích pochází sice z doby Karla IV., ale záznamy o jeho pěstování na našem území pochází až z 18. století.
Zdroje: New World Encyklopedia, Apetit, Miluji chřest