Setkali jste se v obchodě s názvy semola, semolinová mouka, semolinové těstoviny nebo semolinová krupice? Jde o zásadní surovinu pro výrobu italských těstovin. Proč se bez nich neobejdou a jaké další dobroty krom kvalitních těstovin z ní můžete připravit.
Pšeničná krupice semola či semolina se získává mletím tvrdozrnné pšenice. Latinský název pro tvrdou pšenici Triticum durum můžete často vidět i na obalech semolinových výrobků. Semolina je nejtvrdší odrůda pšenice, která se vyznačuje vysokým podílem pšeničných bílkovin (lepku) a nízkým glykemickým indexem. Někdy se označuje také jenom jako „durum“.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi běžnou a semolinovou moukou?
- Zatímco běžná mouka může být vyrobena z různých druhů obilovin, semolinová je vždy vyrobena z tvrdozrnné pšenice Triticum durum.
- Semolinová mouka má oproti běžné pšeničné mouce zlatavější tmavší barvu.
- Chuť semolinové mouky je mírně nasládlá, zemitá a oříšková.
Semolinová mouka je ideální na těstoviny
Semolina je pokladem italské kuchyně. Mouka ze semoliny neboli semolinová mouka má krásnou zlatožlutou barvu a často tak již na pohled poznáte těstoviny vyrobené z této mouky. Hlavním důvodem, proč ze semolinové mouky italové připravují dokonalou pastu však není barva, ale ideální technologické vlastnosti.
- Díky vysokému obsahu lepku je těsto ze semolinové mouky pružnější, lépe se s ním pracuje, a proto se skvěle hodí pro přípravu těstovin všech tvarů.
- Nespornou výhodou semolinových těstovin je to, že se snadno nerozvaří, jako tomu bývá u těstovin z klasické pšeničné mouky.
Zajímá vás, jak správně připravit pravé italské těstoviny? Vyzkoušejte domácí ravioly ze semolinové mouky podle Markéty Pavleje.
Co dalšího připravit ze semoliny?
Semolinová mouka se krom těstovin skvěle hodí také na italské pečivo. Vyzkoušejte domácí ciabattu či foccaciu a otestujte chuť pravé Itálie u vás doma.
Tvrdou pšenici ovšem využívají také Indové. V jazyce hindi se jí říká sooji a jde o oblíbenou surovinu v indické kuchyni. Obvykle se před použitím ještě praží, což hotovému jídlu dodává oříškovou chuť.
- Připravuje se z ní populární indický dezert halva nebo snídaňové placky idli, které se z nahrubo namleté tvrdé pšenice připravují nejčastěji.
Pomalé trávení semoliny
Zkuste se někdy zaměřit na rozdíl v pocitu sytosti po těstovinách z běžné pšeničné mouky oproti těm připravovaným z mouky semolinové. Odborníci uvádějí, že škrob obsažený v semolinové mouce se pomaleji tráví, což způsobuje delší pocit sytosti.
- Díky pomalému trávení nedochází k rychlému nárůstu hladiny krevního cukru, což je velmi důležité k udržení tělesné hmotnosti a vyrovnané fyzické výkonnosti. Jinými slovy lze říci, že po konzumaci produktů ze semolinové mouky naše tělo výrazně nepřibírá na váze a nepociťuje velké energetické výkyvy.
Zdroje informací: ItalyPasta Romaco, WebOZdravi, Mouky, Britannica, TimesOfIndia