Jablka můžete péct, zapékat, zavařovat i vařit, dusit nebo sušit. Upečete z nich výtečný jablečný koláč, štrúdl, perník nebo buchtu s jablky, připravíte skvělá povidla, přesnídávku či pyré. Použít je můžete jako náplň do sladkých knedlíků či kachní pečínky, dokonalá jsou jablka v kombinaci s bramborami, mrkví nebo křenem.
Jablka jsou u nás velmi oblíbená – jejich roční spotřeba dosahuje až na 80 kilogramů na osobu. Jablka patří mezi nejvariabilnější suroviny v kuchyni. V různých podobách je milují všechny věkové kategorie po celém světě.
- Jablečný závin nebo koláč z křehkého těsta se pak řadí mezi moučníky s hvězdnou pověstí.
- Jablka jsou perfektní v závinech a štrúdlech, jaké si k jejich přípravě vyberete těsto, je jen na vás!
- Vyzkoušejte pečená jablka s mascarpone, je to jednoduché a lahodné!
- Jablka využijete i při přípravě přílohového zelí.
- Skvělou úlohu zahrají jablka také ve slaných pokrmech. Hodí se k vepřovému nebo k drůběžímu, se kterými se dají rovnou péct.
- Nezapomeňte, že jablka sluší žemlovce, natřásance nebo kramblu.
Jak pracovat s jablky?
Kvalita jablek může být různorodá, ovšem bez velkého otálení můžeme říct, že do vaření a pečení s velkou slávou upotřebíte i ta horší – padaná, potlučená, scvklá nebo moučnatá. Pevná, šťavnatá a vyzrálá jablka bez vad nejvíc oceníte, když si budete chtít pochutnat ja čerstvém ovoci.
- Při přípravě štrúdlu nebo koláče s jablečnou náplní jablka raději nakrájejte nožem na malé kousky. Strouhání může být sice rychlejší, ale pustí tím hodně vody. Výsledkem bude, že je budete muset vyžímat, nebo mohou rozmočit těsto, ve kterém se pečou.
- Chuť a aroma jablek dokonale ladí s chutí skořice.
- Budete-li chtít předejít rozmočení těsta, promíchejte kousky jablek se škrobem nebo hladkou moukou.
- Pokud budete mít jablečné přebytky a křížal už budete mít stohy, vyrobte z nich „med“ zavařte jablka nasucho ve sklenicích. Až budete péct v měsících, kdy už bude po úrodě, jako když je najdete!
Až zázračné ovoce
Jablka obsahuj důležité zdraví prospěšné látky jako jsou antioxidatny (polyfenoly, karotenoidy), vlákninu a vitamíny. Konzumace jablek tedy může mít pozitivní vliv na krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Uděláte něco málo i pro své srdce, zuby, imunitní systém a nervovou soustavu. Jablka navíc pomohou správné funkci ledvin, žlučníku, jater a zahání únavu.
- Aby toho vynášení jablek do nebes nebylo málo, výzkum brazilské univerzity z roku 2012 ukázal, že denní konzumace jablek u žen s nadváhou snížila hladinu LDL cholestrolu. Stejně tak šla dolů kila.
- Dvě nebo tři jablka denně namísto jiného jídla mají za následek úbytek hmotnosti.
Jablka - zdroj minerálů a vitaminů
- Jablka dále obsahují draslík. Ten se stará o pravidelný srdeční rytmus a nervové impulsy, podporuje trávení a správné hospodaření s vodou v těle.
- Pro tělo je důležitý také hořčík, který snižuje míru únavy a vyčerpání, podporuje činnost nervové soustavy a blahodárně působí na metabolismus.
- Díky železu pomáhají jablka bojovat s chudokrevností a preventivně působí proti tvorbě žlučníkových a ledvinových kamenů.
- V jablkách najdeme nejen minerály, ale i vitaminy. Obsahují významný podíl vitaminu C, který zlepšuje hojení ran a pomáhá při nachlazení, chřipce a kašli.
- Vitaminy skupiny B podporují trávení a vstřebávání živin. Navíc jsou dobrými partnery při boji s migrénou a blahodárně působí na pokožku, vlasy a nehty.
- Vitamin E je spojován s bojem proti oxidačnímu stresu, který může být příčinou takových nemocí, jako je Parkinsonova choroba, infarkt myokardu nebo chronický únavový syndrom.
Výborný zdroj vlákniny
Pozor, pokud jablko oloupete, připravíte se o řadu prospěšných látek! Právě slupka v sobě totiž ukrývá velké množství vlákniny. Ta tělu prospívá. Podporuje činnost střev, částečně pomáhá snižovat cholesterol a odstraňuje přebytek vody z organismu.
- Nezralá jablka obsahují pektin, který je dobrým pomocníkem při domácím zavařování.
Jablka a redukce váhy
Přibližně 85 % jablka tvoří voda. Zaženete jím tedy žízeň a osvěžíte organismus.100 g jablka (1 plod) obsahuje pouze cca 60 kcal.Díky vláknině patří mezi ovoce s nižším glykemickým indexem. Jedná se tedy o ideální svačinku na cesty nebo jen tak k zahnání hladu či chuti na něco sladkého během dne.
Zdroj informací: Apetit, BBC Good Food