0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 tipů na správné skladování cibule a česneku

5 tipů na správné skladování cibule a česneku
ZDROJ: Pexels
sdílet:
Jak správně uchovávat česnek a cibuli, aby si dlouhodobě zachovaly čerstvost, sílu a kvalitu? Zabraňte nežádoucímu klíčení a plísním díky našim skladovacím tipům. Podělíme se s vámi, jak má správně vypadat vitální palice česneku a cibule.

Než se pustíte do skladování většího množství cibule a česneku, připomeňme si, jak mají tyto suroviny vypadat, když jsou v kondici.

Cibule by měla být před uskladněním pevná a suchá, což poznáme podle barvy a pevnosti slupky. Uvnitř by se naopak měla pyšnit šťavnatostí, kterou si díky správnému skladování zachová i několik měsíců.

Česnek můžeme zakoupit buď po jednotlivých palicích nebo v praktickém svazku. Stejně jako cibule by měl mít suchou slupku a na dotek by měl být pevný. Měkké plody mohou značit počínající hnilobu.

1. Vyřaďte špatné kusy

V první řadě je zapotřebí cibuli a česnek protřídit a vyřadit ty, které mají sebemenší známku plísně či hniloby. Kažení se rychle šíří a po nějaké době byste mohli být nemile překvapeni zničenou celou úrodou. Najdete-li měkčí cibuli, která však bude stále použitelná a bez známek plísně, neskladujte ji, ale urychleně spotřebujte. 

2. Pozor na okolní vlhkost

Pokud se pustíte do pěstování cibule a česneku, se kterým vám může poradit náš sesterský web Naše krásná zahrada v článku o pěstování a sklizni, myslete vždy na jejich dostatečné proschnutí. Při nákupu cibule a česneku brzy po sklizni zkontrolujte, zda nenesou známky vlhkosti. Pokud se tak stane, nechte je ještě proschnout na místě, kde proudí vzduch.  

3. Vyvarujte se blízkosti brambor

Zdánlivě nedůležitá drobnost, která však nemilosrně urychlí zkázu obou surovin. Cibuli proto vždy skladujte dál od brambor, nikdy ne ve společné bedýnce a těsné blízkosti. 

4. Neskladujte cibuli a česnek v lednici

Cibuli ani česnek neskladujte v lednici, obojí potřebuje vzduch a sucho, proto jim pobyt v lednici nesvědčí. Zároveň mohou obdařit ostatní zeleninu a jiné potraviny v ledničce nevábným aroma. 

5. Dopřejte jim dostatek vzduchu

Zatímco cibule se doporučuje skladovat v suchu a ideálně temnu, česnek si vystačí s dostatečným přísunem vzduchu, světlo mu nevadí. Aby cibule nenavlhla, dejte ji buď do dřevěné bedýnky nebo papírových sáčků a dbejte na nízkou vlhkost okolního vzduchu, která by neměla přesáhnout 65 %. V případě česneku je nejefektivnější skladování ve svazku zavěšeném na suchém a chladném místě

 

Apetit magazín

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr
  • Jak na to

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr

Láká vás domácí výroba sýrů? Zkuste začít od něčeho jednoduchého. Sýr balkánského typu je snadný na přípravu, nemusí zrát a rovnou čerstvý se nakládá do slaného nálevu. Odpadne vám tak spousta starostí a téměř okamžitě máte domácí pochoutku...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit