Cibulové zavařeniny neboli cibulády se skvěle hodí ke grilovanému nebo pečenému masu. Vydrží několik týdnů a v pěkných skleničkách je můžete rozdávat jako jedlé dárky.
Naučte se spolu s námi připravit jednoduchou zavařeninu z cibule. Můžete si ji uvařit podle základního receptu a také ji vylepšit o další přísady a chutě. Prozradíme vám všechny osvědčené triky, jak dosáhnout dokonalého výsledku.
Pod pokličkou
Nejlepší cibulovou zavařeninu uvaříte díky jednoduchému triku.
- Při vaření cibulády začíná cibule karamelizovat ve chvíli, kdy se u dna hrnce utváří lepivá, tmavě zlatá vrstvička. Pod pevně přiléhající poklicí se bude cibule vařit a při tom změkne. Její štiplavá chuť se zároveň změní ve vyzrálou a nasládlou. Budoucí zavařeninu je kromě toho třeba čas od času promíchat, aby byla probíhající karamelizace rovnoměrná, což je jedna z podmínek zdařilého výsledku.
- Anebo naopak: cibuli do zavařenin můžete místo dušení pod pokličkou rozpékat s olejem na hlubším plechu nebo v pekáčku v troubě při teplotě cca 175 °C. Stejně jako v hrnci ji občas promíchejte. Až bude zkaramelizovaná, přesuňte ji do hrnce a přidejte ostatní přísady.
2 důležité kroky při vaření cibulády
Krok 1: Pravidelné kousky
Cibuli nakrájejte na co nejtenčí, stejnoměrná kolečka. Díky tomu bude rovnoměrně karamelizovat. Pravidelně ji důkladně ode dna promíchávejte.
Krok 2: Nízká teplota a pomalé opékání
Cibuli karamelizujte v hrnci s co nejširším dnem při nízké teplotě a velmi dlouho. Tak se nespálí, a naopak získá dostatek času pro postupnou přeměnu ze štiplavé syrové přes sklovitou ke karamelově zlaté. A přesně téhle poslední fáze potřebujete docílit pro dokonalý výsledek.
Vzhůru nohama
Uvařenou cibuládu jednoduše nalijte do sklenic a nechte teplo, aby pracovalo za vás. Sklenice na cibulovou zavařeninu i víčka umyjte v co nejteplejší vodě se saponátem, důkladně opláchněte a osušte nebo je prožeňte myčkou na nádobí. Pak do nich přemístěte ještě horkou cibuládu. Zašroubujte víčka, sklenice otočte dnem vzhůru, postavte je na chňapku nebo poskládanou utěrku a nechte vychladnout. Teplo zavařeniny se postará o sterilizaci.
- Cibuláda vydrží v tmavé spíži neotevřená měsíc. Po otevření vydrží v ledničce zhruba tři týdny.
Další nápady
Navinule sladkokyselá chuť cibulád výborně ladí s klasickými grilovanými steaky i klobásami s kaší. Skvěle doplní i fritaty, pizzy nebo sendviče.
- Cibulové zavařeniny se hodí také k sýrům, obzvlášť k vyzrálému čedaru, sýrům s modrou plísní nebo ke camembertu.
- Cibulády se také dají použít jako náplň do slaných koláčů.
- Zkuste i kanapky: na slané sušenky naaranžujte cibuládu a kousky sýra, báječný je i kozí.
- Než se dáte do jídla, vyndejte cibulovou zavařeninu z chladničky a nechte ji dojít do pokojové teploty. Pokud ji budete podávat ke steaku, kuřeti nebo klobásám či párkům, prohřejte ji v rendlíku na plotně či v troubě nebo ve vhodné misce v mikrovlnce.
Varianty cibulády
Čím cibulovou zavařeninu obohatit, abyste pokaždé dostali trochu jiný výsledek?
- cibule, čerstvě mletý pepř (základní a univerzální pro začátek)
- červená cibule, tymián, citronová kůra
- žlutá cibule, jablka, brusinky, šalvěj
- třešňová rajčátka, oregano, chilli
- cibule, fenykl, hořčičné semínko
10 jídel, která ladí s cibuládou
- Zapečený sendvič
- Steak z grilu
- Pečené maso
- Burger
- Dip (cibulovou zavařeninu smíchejte s čerstvým krémovým sýrem)
- Frittata (skvělá je kombinace vejce, brambory a cibuláda)
- Kanapky (jednohubky ze slaných sušenek či pečiva s cibuládou a kouskem sýra)
- Sýrové prkénko (hodí se především ke kozím sýrům a vyzrálému čedaru, sýrům s modrou plísní a camembertu)
- Klobása s kaší a cibuláda
- Slaný koláč nebo pizza
Zdroj: Apetit