0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Anglická snídaně: Odkud se vzala proslulá Full English Breakfast?

Anglická snídaně: Odkud se vzala proslulá Full English Breakfast?
sdílet:

Kalorická bomba. Tak by se dala popsat pravá anglická snídaně, na níž nedají v Británii dopustit. Jak vlastně tahle receptura vznikla? A kde podávají k snídani bramboráčky, nebo dokonce mořské řasy?

Britský spisovatel Sommerset Maugham jednou prohlásil: „Abyste se v Anglii dobře najedli, museli byste snídat třikrát denně.“ Jestliže poukazoval na oblibu anglické snídaně, dnes by byl obzvlášť nadšený. Tradiční „Full English Breakfast“ je totiž populárnější než kdy dříve.

Snídaně vyvolených, nebo národní pochoutka?

Ale nebylo tomu tak odjakživa. Ve 13. století, kdy se anglická snídaně nejspíš objevuje poprvé, si ji mohli dopřát jenom nejurozenější vrstvy – šlechta. Ať už společenská smetánka vyrážela na lov nebo pořádala hodokvas pro vážené hosty, anglická snídaně nesměla na stolech chybět.

Méně zámožní si většinou museli vystačit s obyčejným chlebem a laciným anglickým pivem. Změna přišla až na prahu moderní doby.

Během 19. století se Anglie stala kolébkou průmyslové revoluce. S objevem nových technologií začali lidé dobývat uhlí, pracovat v továrnách… a k tomu potřebovali pořádnou dávku energie. Tehdy se anglická snídaně rozšířila do všech koutů Evropy. A zůstala dodnes.

Kde se vzal název „Full English Breakfast“?

Doslova „Plná anglická snídaně“ vděčí za svůj název tomu, že je… no, plná nejrůznějších dobrot. V některých krajích se jí přezdívá „Full Monty“ podle slavného generála Montgomeryho z 2. světové války.

Obávaný velitel údajně začínal anglickou snídaní každý den svého tažení v Severní Africe. Že by snad právě jí vděčil za svá triumfální vítězství?

Jak si připravit anglickou snídani?

Chcete nastartovat svůj den ve velkém stylu? Dopřejte si pořádnou kalorickou nálož. Při přípravě anglické snídaně budete potřebovat:

 • 1–2 čerstvé grilovací (neuzené) klobásky nebo 2–4 menší párečky
 • 1–2 plátky syrové anglické slaniny
 • 1 vejce
 • 1 střední rajče
 • 1 plechovku fazolí v rajčatové omáčce
 • hrstičku menších žampionů,
 • 2 kusy kváskového chleba nebo bílé toasty
 • kávu nebo čaj 

Ingredience se od pravé anglické snídaně trochu liší - abyste si ji mohli dopřát v českých podmínkách (Britové třeba nepoužívají uzenou, ale jenom nasolenou slaninu).

Pokud neradi sedíte u jídla sami, překvapte svou drahou polovičku snídaní do postele. Úplně stejně začínal svůj den i legendární Winston Churchill.

Sto lidí, sto chutí

Anglická snídaně se postupně rozšířila po celé Anglii, kde se také dočkala nejrůznějších úprav. Podívejte se, bez čeho si první jídlo dne nedokáží představit v dalších anglických zemích.

 • Cornwall: hog´s pudding (druh bílé klobásy), Cornish potato cakes (smažené bramborové placky smíchané s máslem a moukou).
 • Irsko: doda bread (chleba kypřený jedlou sodou), černý pudink (směs masa a loje s obilovinami podobná našim jelitům).
 • Skotsko: potato scones (bramborové koláčky), haggis (vařené skopové vnitřnosti v ovčím žaludku), ovesné vločky.
 • Wales: laver bread / laver cakes (chleba nebo koláčky z mořských čas).

A to zdaleka není všechno. Do oblíbeného pokrmu přidávají místní starousedlíci dalších více než 40 různých potravin, jako jsou třeba lívance nebo anglické muffiny.

Jak se vám zamlouvá anglická kuchyně? Dejte nám vědět v komentářích. A pokud chcete vyzkoušet další anglické laskominy, najdete pár osvědčených tipů v sekci pod článkem.

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč