Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Není muffin jako muffin – od housky k dortíku

muffiny s borůvkami a čokoládou
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Když se řekne „muffin“, představíte si malý sladký dortíček v papírovém košíčku? Ale víte, že existují i anglické muffiny, které se podobají spíše housce?

Muffin – dobrota ze zbytků

První muffiny byly údajně upečeny už v 10. století ve Walesu. Tehdejší muffiny připomínaly spíše vdolky. Bochánky z kynutého těsta se pekly na sucho v kovových kroužcích položených na rozpálené pánvi nebo přímo na kamnech. Zpočátku je jedlo jen služebnictvo, časem si je však oblíbilo i panstvo.

  • Přestože jsou původně z Anglie, samotné slovo muffin pochází z francouzského slova „moufflet“, kterým Francouzi označují měkký chleba nebo pečivo.

Angličané se do svých houstiček zamilovali. Nemohli se dočkat, až uslyší zvonek a na ulici se objeví prodavač s vozíkem krásně voňavých muffinů. Ty se rázem staly nepostradatelným pohoštěním k odpoledním čajům.

Jak se z housek stala bábovka

Také vám vrtá hlavou, jak se ze suché housky zrodila sladká buchta v papírovém košíčku? Muffiny byly údajně natolik oblíbené, že se dostaly až do zámoří. Američané pekli muffiny ve speciálních pánvích a vzniklý popel z připálených drobečků začali přidávat do těsta jako kypřidlo. Popel reagoval s ostatními surovinami a vznikal oxid uhličitý, který nahrazoval funkci původního droždí. Tímto způsobem Američané pekli muffiny, které postupně získávaly jinou konzistenci, tvar a ve finále i chuť.

Ovšem tradiční anglický muffin se v tamější kuchyni stále těší své oblibě. Možná jste se s ním setkali i v našich restauracích kde se nejčastěji servíruje s vejci Benedikt.

Muffiny, jak je známe dnes

Dnes známe tento americký muffin jako malý dortík, nejčastěji zabalený do papírového košíčku. Vršek muffinu bývá po upečení popraskaný a mírně přesahuje přes košíček, takže svým tvarem připomíná houbu. Nejznámější jsou sladké varianty, existují ale i slané.

Velké oblibě se muffiny těší i u nás. Nepochybně proto, že jejich příprava je snadná, rychlá a často z ingrediencí, které má každý doma.

  • Do základního receptu patří hladká mouka, cukr, máslo, mléko, vejce a kypřidlo. Těsto se nijak nešlehá a nevyžaduje žádné další procedury. Stačí zvlášť smíchat mokré suroviny, zvlášť suché a nakonec zamíchat.
  • Na pečení muffinů se používají formy (kovové nebo silikonové) do kterých se vkládají papírové košíčky, které se plní připraveným těstem.
  • Pokud papírové košíčky nemáte, můžete vystřihnout kolečka z pečícího papíru a vmáčknout je do formy místo košíčků. Nebo formu vymazat máslem a vysypat moukou, stejně, jako když pečete bábovku.

Muffiny jsou výborná „jednoporcovka“, proto jsou vyhledávaným moučníkem na oslavy, svatby a hodí se také jako svačinka pro děti do školy nebo na cesty.  

Muffiny se zeleninou

Těsto je skutečně univerzální a můžete ho ochutit vším, co máte rádi. Dokonce do něj jednoduše schováte i zeleninu, kterou děti obvykle nemají příliš v lásce. Například dýni, cuketu nebo červenou řepu.

Za vyzkoušení stojí i mrkvové muffiny. Po mrkvi mají krásnou oranžovou barvu a příjemně nasládlou chuť.

Muffiny s ovocem

Sladkému těstu sluší i nakyslé ovocemaliny, jablka, borůvky, brusinky, ostružiny, rybíz, třešně, meruňky nebo jahody. Chutné a voňavé jsou i banánové muffiny.

Čím muffiny vylepšit?

  • Nebojte se do těsta přimíchat například oříšky, nasekanou čokoládu, sušené ovoce, mákkoření (zázvor, skořice, perníkové), kapku alkoholu nebo espresso.
  • Před upečením můžete moučník posypat drobenkou s mandlemi. Uvidíte, že po této křupavé dobrotě se jen zapráší.
  • Po upečení můžete muffiny naplnit citronovým krémem nebo na ně nanést polevu.

Bezlepkové muffiny

Muffiny můžete pochopitelně vyrobit i v bezlepkové variantě. Jestli máte nějaký svůj osvědčený recept na moučník, klidně jeho těsto nalijte do košíčků a dejte péct. Pokud ne, vyzkoušejte naše úžasné bezlepkové muffiny s borůvkami.

Slané muffiny

Určitě se mezi vámi najdou i tací, kteří by si místo sladkého dezertu dali nějakou slanou dobrotu. Právě muffiny jsou vhodnou příležitostí si takovou „chuťovku“ vyrobit snadno a rychle. Do těsta přimíchejte uzeninu, tuňáka, výrazný sýr, žampiony i libovolnou zeleninu. Když je těsně před zapečením posypete sýrem, vytvoří na povrchu neodolatelnou křupavou kůrku. A tu si zamilujete.

Zdroj informací: časopis Apetit

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?

Ne vše staré je špatné, což jistě platí o retro sladkostech. Některé z nich přežily obě války, minulý režim i jeho pád a pár z nich dokonce vstoupilo do nového tisíciletí, jiné jsou již jen mlhavou vzpomínkou, kterou si naše paměť...