Formu opatrně vyjměte, nákyp posypte zbylým cukrem a vraťte do trouby, kterou jste přepnuli na gril. Dvě minuty zapékejte a formou přitom jednou nebo dvakrát otočte, aby se povrch zapekl opravdu rovnoměrně. Podávejte ještě teplé. Ke všem žemlovkám či nákypům se výborně hodí ovocné kompoty (například jablečný či třešňový) a svěží, aromatická bílá vína, jako jsou ryzlinky nebo muškáty. Tento typ jídla můžete podávat jako hlavní chod i jako dezert, teplé z trouby nebo vychladlé na pokojovou teplotu.
Tipy
Vanilkový smetanový krém je pro cukráře tak základní, že se mu říkává cukrářský (crème patisserie), vzhledem k původu také někdy anglický (crème anglaise). Vaří se z plnotučného mléka a/nebo smetany, zahřáté k bodu varu s tobolkou vanilky a prošlehané se žloutky. Z vanilky můžete vyškrábnout semínka a vrátit je do krému. Osušenou kůrou tobolky snadno ovoníte moučkový nebo krupicový cukr; jednoduše ji vložte do sklenice nebo rozmixujte spolu s cukrem.
Cukr k ovonění dezertů včetně žemlovky nemusí být jen vanilkový! Delikátně voní i cukr s levandulí, s růžovými lístky, svěží je s mátou nebo meduňkou. Sušené listy či květy můžete k cukru vložit anebo je s ním rozmixovat, aby se stejnoměrně rozptýlily.
Pečení ve vodní lázni je velmi šetrné; zabrání připálení dezertu a díky horké páře v troubě ho ještě víc zvláční. Jak na to? Formu postavte do pekáče s vyššími okraji a vlijte horkou vodu tak, aby sahla do poloviny formy.
Sníh z bílků dodává těstu lehkost – a sněhová čepice je efektní. Ve zcela čisté (odmaštěné) misce a se zrnkem soli sníh snadno vyšleháte i ruční metličkou.