Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čaje English Breakfast vs. Earl Grey: Už podle chuti poznáte, jaký je mezi nimi rozdíl

Hrníček s čajem
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Typická anglická snídaně se neobejde bez černého čaje, který si Britové rádi dopřávají s mlékem a cukrem. Mezi nejběžnější dostupné černé čaje patří English Breakfast a Earl Grey. Ptáte se, čím se od sebe liší? Podíváme se na hlavní rozdíly.

Oba zmíněné čaje obsahují směs černých čajů pocházejících z dalekých čajových plantáží Srí Lanky (Ceylonu), Assamu, Keni nebo Číny. Oba čaje byly poprvé namíchány v Anglii. Jedná se o speciální čajové směsi, které s oblibou popíjejí milovníci černého čaje po celém světě.

Pohled do historie dvou nejznámějších černých čajů

Zatímco historie čaje English Breakfast sahá do konce 19. století, kdy jej vytvořil skotský obchodník s čajem Robert Drysdale, který toužil po poctivé silné čajové směsi vhodné k anglické snídani, čaj Earl Grey je o něco starší a pojí se s ním hned několik příběhů.

Nejznámější historka o původu Earl Grey nás zavede do počátku 19. století, kdy tehdejší britský premiér Lord Charles Grey obdržel čajovou směs jako dárek od jedné z londýnských čajoven. Tento čaj mu natolik zachutnal, že požádal tvůrce, aby jej znovu namíchal a od té doby se Earl Grey postupně rozšířil do celého světa.

Čím se liší English Breakfast Tea a Earl Grey?

S názvy English Breakfast a Earl Grey se alespoň párkrát za život setkal každý. Čím se však tyto černé čaje liší a jak si vybrat ten, který nejvíce lahodí vaší chuti? Odpovědí může být složení, které je pro každý z těchto čajů jedinečné.

Zatímco English Breakfast Tea je směsí dvou nebo více černých čajů, chuti Earl Grey vedle čajového tónu vévodí nezaměnitelná chuť bergamotového oleje. Výsledná chuť připravovaného šálku se pak může mírně lišit podle původu čajových listů.

  • English Breakfast: Směs dvou nebo více černých čajů bez přídavku jiných ingrediencí. Jeho chuť je plná a velmi silná, proto si jej Britové často vychutnávají s mlékem a cukrem, což čaji dodává nezaměnitelnou krémovou chuť.
  • Earl Grey: Směs černých čajů s olejem z bergamotu. Čaj plné chuti s jemným dotekem citrusu v chuti i vůni.

Připravte si pravou anglickou snídani

V Británii se pití čaje spojuje s typickou opulentní snídaní nebo s čajem o páté. K pravé anglické snídani nesmí chybět vejce, slanina, klobásky či párečky, fazole v tomatové omáčce, toasty.

  • Toast můžete snadno vyměnit za svůj oblíbený druh domácího pečiva a pokud vás k čaji láká spíše něco sladkého a nechcete opustit atmosféru britského občerstvení, vyzkoušejte alternativu i v podobě chuťově vyvážených kynutých šneků s malinami.

Zdroje: Čajová zahrada, Čajový dýchánek, AhmadTea

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín