Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jídelníček Alžběty II.: Co měla anglická královna na denním jídelníčku?

Královna Alžběta
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Oblíbená britská panovnice, královna Alžběta, měla svá oblíbená jídla i zvyklosti. Nenechala si ujít čaj o páté a sendviče s okurkou, milovala čokoládový sušenkový dort. 

 

 

Podle královnina bývalého šéfkuchaře Darrena McGradyho se Alžběta stravovala celý život víceméně stejně.

 • Každý den začínala šálkem horkého čaje Earl Grey s mlékem a bez cukru, ke kterému přikusovala sušenky, které si do něj namáčela. Při tomto rituálu poslouchala rádio. 
 • Jejími nejoblíbenějšími sušenkami byly křupavé čokoládové sušenky od značky Chocolate Olivers potažené tmavou čokoládou.
 • Po ranní koupeli a oblékání přišla na řadu oficiální snídaně. Nejoblíbenější snídaňovou pochoutkou Alžběty II. byly cereální lupínky od americké značky Special K, které vždy doplnila ovocem.
 • Cereálie občas vyměnila za toust s džemem nebo míchaná vejce s uzeným lososem a nastrouhaným lanýžem.
 • Co se týče vajec, královna preferovala hnědá, protože podle ní chutnala lépe než bílá.

Oběd i večeře bohaté na bílkoviny

Aby měla královna dostatek energie na všechny státnické povinnosti a nedostihla ji poobědová únava, vybírala si pokrmy bohaté na proteiny a s nízkým obsahem sacharidů.

 • Podle McGradyho měla obzvlášť ráda grilovaný doverský filet z mořského jazyka, jednu z nejžádanějších mořských ryb, nebo skotského lososa. K rybám si dávala dušenou cuketu nebo špenát.
 • Jindy si pochutnala na jednoduchém salátu s grilovaným kuřecím masem.
 • Podobná jídla jedla i k večeři, kdy se řídila pravidlem, že pokrmy nesmí obsahovat žádné škroby.

Tradiční čaj o páté

Tento proslulý anglický rituál také nesměl chybět v královnině denním itineráři. Britská novinářka a autorka knih o královské rodině Katie Nicholl uvedla, že v nabídce odpoledního čaje nechyběly okurkové a rajčatové sendviče, ovocný koláč a samozřejmě čaj Earl Grey.

 • V případě okurkových sendvičů šlo o dva plátky chleba bez kůrky, které ukrývaly vrstvu smetanového sýra s nasekanou čerstvou mátou a velmi tenké plátky okurky.
 • Další zajímavé sendviče, které královna jedla už od dětství, byly tzv. Jam Pennies neboli „džemové pence“. Jednalo se o chléb s máslem a jahodovým džemem, který byl vykrojený do tvaru malých koleček o velikosti staré anglické pence.

Milovnice tmavé čokolády a ginu

Co se týče hlavních jídel, Alžběta II. byla disciplinovaná a jedla velmi zdravě, což jí určitě zajistilo tak dlouhý a aktivní život. Ale měla i své oblíbené sladkosti a drinky, které si ráda dopřála.

 • Milovala čokoládu a čím tmavší, tím lepší. Preferovala tu, která obsahovala 60 % kakaa a více. Klasická mléčná ani bílá čokoláda ji nezajímala.
 • Jejím nejoblíbenějším dezertem byl čokoládový dort se sušenkami. Darren McGrady prozradil, že pokud ho nezvládla dojíst, nechala si zbytek zabalit na později.
 • Co se týče oblíbeného míchaného drinku, nejraději měla gin s francouzským fortifikovaným vínem Dubonnet, ledem a plátkem citronu. Ten si často dávala jako aperitiv před obědem.

Zdroje informací: Food & Wine, British Heritage Travel, Eat This, Bustl

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
 • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč