Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na nejlepší jahodový džem? Kromě jahod potřebujete už jen další tři suroviny

Jahodový džem
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Sezóna jahod bývá neodmyslitelně spojena s přípravou domácího džemu. Jak uvařit nejlepší jahodový džem, aby měl správnou konzistenci, byl tak sladký akorát a dlouho vydržel? Příliš toho nepotřebujete. 

Jahodový džem patří mezi zavařeninami dlouhodobě k nejoblíbenějším u dětí i dospělých. Svařit jahody s cukrem a želírovacím prostředkem je zároveň ideální způsob, jak uchovat zralé jahody na „horší“ časy.

Jahodový džem můžete použít:

Jak se dělá jahodový džem?

Jahodová sezóna vybízí k sběru, samosběru nebo nákupu většího množství jahod. Z vyzrálého sezónního ovoce vždy připravíte ten nejlahodnější džem plný chuti.

  • V první řadě budete potřebovat zralé čerstvé jahody, které důkladně omyjte a očistěte, odstraňte stonek a lístky.
  • Pro přípravu džemu je dále nezbytný pektin, který je zodpovědný za zhoustnutí džemu. Pektin se přirozeně nachází například v rybízu a nezralých jablkách nebo v citrusech. Můžete ho také koupit  buď samostatně a kombinovat jej s cukrem, nebo jako součást želírovacích prostředků jako jsou želírovací cukr nebo Pektogel či Gelfix.
  • Dále se neobejdete bez cukru a přidat můžete i koření (tipy na vhodná koření najdete níže).
  • Pak už zbývá jen příprava sklenic, které doporučujeme vždy předem vyvařit a nechat vyschnout. Snížíte tím riziko vniknutí nežádoucích mikroorganismů do džemu.

Stojí za to nahrazovat cukr?

Toužíte po přirozeně sladkém džemu bez přidaného cukru? Cukr můžete vždycky ubrat, ale nezapomeňte, že vedle sladké chuti působí cukr hlavně jako konzervant. Cukr v určité koncentraci vytvoří v džemu prostředí, které je pro mikroorganismy nevyhovující.

U některých želírovacích přípravků lze použít nižší dávku cukru, než se uvádí v tradičních receptech (poměr cukru a ovoce 1 : 1). Konzervační účinek pak ovšem zajišťují chemické konzervanty, například sorban draselný či kyselina sorbová, které jsou jejich nezbytnou součástí.

  • Nahrazením cukru jinými sladidly (jako jsou například med či různé sirupy) výsledný produkt tím zejména prodražíte. Pokud se rozhodnete pro menší dávku cukru než 1:1 (cukr : ovoce) nebo pro náhradní sladidla (xylitol, erythritol, sorbitol, sacharin), budete muset použít navíc ještě konzervárenskou chemii

Přidejte ještě něco navíc

Jahodovému džemu sluší příměs vanilky nebo například hřebíčku či skořice. Prozradíme vám také naší oblíbenou kombinaci, kterou vedle jahod doplňují limety a celý džem je zároveň provoněný vanilkou. Jakmile tuto dokonalou symfonii chutí zkusíte, jen těžko se v příští přípravě džemu obejdete bez vanilkového lusku.

Chcete-li připravit džem, který jde ruku v ruce se zdravým životním stylem a skvěle se hodí i na svačinku pro sportovce, přidejte pár lžic chia semínek, které se postarají o požadovanou hustotu a ještě obsahují cenné antioxidanty. 

Džem vs. marmeláda

Rozdíl mezi pojmy se zdánlivě stejným významem osvětlila Evropská unie, která na žádost Britů vymezila jasnou definici pro džem a marmeládu.

  • Zatímco britskému srdci blízká marmeláda je produkt vyrobený výhradně z citrusových plodů, džem může obsahovat jakékoliv ovoce či kombinaci ovocných druhů. Uvidíme, jestli se pojem marmeláda znovu nevrátí i na evropské ovocné skleničky.
  • Obsah ovoce v marmeládě pak musí činit minimálně 20 %, u džemu je to 35 %. Džem obsahující větší než 45% podíl ovoce se označuje za výběrový nebo extra a připravit si ho můžete svépomocí. 

Zdroje informací: časopis Apetit, dTest, ZakonyProLidi

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín