Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Znáte mrazem sušené ovoce? Je lehké jako vánek a má spoustu zajímavých využití

pexels-fallon-michael
ZDROJ: pexels-fallon-michael
sdílet:

Lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce je v kurzu. Je lehounké křehké a křupavé, přitom voní a zachovává si tvar i chuť původní plodiny. Co stojí za zvláštní texturou vysušeného ovoce? Jak sedne sušení mrazem jahodám? K čemu takové ovoce můžete použít?

Jahody, broskve nebo melouny nepatří zrovna mezi ideální adepty k sušení. Do běžné sušičky na ovoce se nehodí kvůli tomu, že valnou většinu jejich hmoty tvoří voda. Proces běžného sušení tak trvá dlouho a ovoce může změnit k nepoznání nejen fyzicky, ale i chuťově.

  • Metodou sušení mrazem (sublimačním sušením), která se také označuje jako lyofilizace, však lze podobným neduhům předejít.
  • Mrazem sušené ovoce (nebo zelenina) dovede ozdobit dezerty, dorty a chuťově i barevně doplnit například domácí granolu či müsli.
  • Výhodou je, že si takto upravené suroviny udržují texturu, aroma, minerály, vitaminy, vlákninu i barviva, což jsou vlastnosti a látky, které se jinak teplem ničí.

Bez mrazu to nejde

Při lyofilizaci se nejdříve ovoce šokově zamrazí a následně rozprostře na co největší plochu v zařízení zvaném lyofilizátor. V něm pak probíhá sušení v mrazivých teplotách za současného snižování okolního tlaku. Dochází přitom k odpaření ledu z vysoušené potraviny.

  • Lyofilizovat lze také zeleninu, houby či maso.
  • Instantní káva nebo například psí granule jsou dalšími příklady produktů vyrobených s použitím lyofilizace.

  • Odstraněním vody touto cestou se také prodlužuje trvanlivost potravin.
  • Nevýhodou lyofilizovaných potravin je jejich vyšší cena v porovnání s čerstvým ovocem, na druhou stranu je třeba dodat, že bez vody jsou plodiny výrazně lehčí.

Kam s nimi?

Svěžích barev lyofilizovaných jahod můžeme využít k přibarvování krémů, bílkového sněhu či koktejlů.

  • Jahodovým nebo špenátovým prachem můžeme doladit povrchovou úpravu dortů, koláčů nebo tartaletek, počítejte však s tím, že prach časem zvlhne – proto je lepší ho použít až těsně před podáváním.
  • Sušenkovému nebo piškotovému těstu zase prach z lyofilizovaných jahod, malin či ostružin dodá nádech růžové nebo fialové.

Zdroje informací: VŠCHT,  Anna Kadlecová: Sušené ovoce – rizika z pohledu nutričního terapeuta

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín