Klíčky. Superpotravina známá z dob dávných, jejíž poměr ceny a výkonu zaručeně potěší. Za pár korun totiž připravíte antioxidační lázeň svému organismu a blahodárně prospějete i svému trávení. Klíčky jsou lépe stravitelné než vařené luštěniny a díky své svěží, příjemné chuti, se dají snadno zařadit do běžného jídelníčku.
Naklíčit můžeme nechat spoustu druhů zeleniny, např. červenou řepu či ředkvičky. S luštěninami je věak klíčení nejjednodušší.
- Naklíčit je možné mungo fazolky, cizrnu, hrách nebo neloupanou červenou čočku.
- Vyvarujte se klíčení klasických fazolí, které obsahují nestravitelné látky odstranitelné pouze při vaření (v syrovém stavu jsou pro lidský organismus toxické).
- Pustit se do toho můžete hned a pokud vás klíčení chytne za srdce tak, jako nás, můžete se poohlédnout po příslušném vybavení, které proces klíčení značně usnadní.
Proč se pustit do klíčení luštěnin?
Odpověď je snadná. Protože ve fázi klíčku je surovina v největší výživové síle. A každý si tuto superpotravinu v rozpuku může snadno připravit doma. Klíčky mají detoxikační účinky a obsahují cenné vitaminy i minerály.
Jak na klíčení?
- Základem pro úspěšné klíčení je důkladné a pravidelné proplachování. Zamezíte tím případné tvorbě plísně.
- Připravte si přibližně hrst vybrané luštěniny a propláchněte ve studené vodě. Následně vložte očištěné luštěniny do klíčící sklenice.
- Nechte přes noc bobtnat ve sklenici a druhý den ráno je opět propláchněte. Proces proplachování opakujte každý den ráno a večer (ale klidně i častěji, pokud to jde) po dobu 3–5 dní v závislosti na typu klíčené luštěniny.
- Hotové klíčky na závěr naposledy propláchněte a buď rovnou servírujte, nebo je uskladněte v lednici.
Osvědčený tip: Kličky zanechají spoustu významných živin i ve vodě, ve které se namáčely. Tuto vodu nevylévejte, poslouží vám jako skvělé hnojivo na květiny.
Jak skladovat klíčky?
Klíčky patří mezi potraviny určené k rychlé konzumaci. Skladovat je můžete po dobu pouze 2 dnů, v delším čase „uvadají” a kazí se.
V případě, že jste připravené klíčky nespotřebovali ihned po naklíčení, vložte je do suché uzavíratelné nádoby a dejte do lednice.
Vzhledem k jejich bohatému využití v kuchyni se však jejich okamžitého nespotřebování bát nemusíte.
Naklíčeno v kuchyni
Zajímá vás, jak ideálně klíčky konzumovat?
- Oblíbené jsou jen tak na chroupání, ale použít je můžete také jako komponent k různým jídlům.
- Od rizota přes polévky, saláty až po orientální kari.
- Se zařazením klíčků do jídelníčku však doporučujeme začínat pozvolna, některé klíčky mohou nadýmat, než si na ně trávicí systém zvykne.
- Klíčky kombinujte s masem i zeleninovými jídly.
- Vyzkoušejte smažené krevety s klíčky a připravte si lahodné svěží jídlo do půl hodiny.
- Vykouzlit můžete také vitaminy a minerály nabitou jarní klíčkovou pomazánku nebo je použijte jako součást sendviče. Jakmile takový sendvič s křupavými klíčky ochutnáte, zjistíte, že přesně toto vám v oblíbené svačině chybělo.
- Křupavá ingredience totiž hraje důležitou roli v celkovém dojmu z jídla, které díky klíčkům povznesete do vesmírných výšek.