0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Azuki a Mungo. Zdravé a chutné luštěniny s blahodárnými účinky

Azuki a Mungo. Zdravé a chutné luštěniny s blahodárnými účinky
sdílet:

Azuki nebo mungo. Pod těmito exotickými názvy se ukrývají luštěniny, kterých byste si na první pohled možná ani nevšimli. Přesto by vaší pozornosti neměly uniknout: drobné fazolky totiž obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek. Proč na ně v Asii nedají dopustit a jak si je můžete jednoduše připravit ve vlastní kuchyni?

Fazole mungo se představují

Ačkoli ve světě mají dlouhou tradici, do našich kuchyní začaly pronikat teprve nedávno.

 • Jedná se o luštěninu sytě zelené barvy s nezaměnitelným aromatem a obrovskou dávkou vitaminů i minerálů.
 • Fazole mungo patří mezi starodávné luštěniny, jejich původ sahá více než dva tisíce let do minulosti. Jedná se o plody vigny zlaté, teplomilné jednoletky, která pochází ze staré Indie.
 • V poslední době je ale můžete objevit i v našich končinách, zejména pokud zavítáte do specializovaných obchodů se zdravou výživou.
 • Fazole se prodávají vcelku, půlené nebo jako naklíčené výhonky.

(Téměř) kouzelné fazolky, které utuží zdraví

Fazole mungo jsou doslova nabité prospěšnými látkami. Obsahují draslík, hořčík, vápník, železo a jsou také cenným zdrojem vitaminů skupiny B a antioxidantů. Napomáhají správné funkci jater a zrakových orgánů, zlepšují krevní oběh a podporují snížení krevního tlaku. Na indickém subkontinentu se také s úspěchem využívají při detoxikaci organismu. Není to snad dostatek důvodů, proč je zařadit do jídelníčku?

 • Fazole mungo se s oblibou přidávají do zeleninových polévek, těstovinových salátů nebo jako doplněk k dalším cizokrajným luštěninám – třeba do vyhlášeného indického dhalu.
 • A kdybyste náhodou potřebovali spláchnout vydatný oběd, fazolky mungo můžete opražit a uvařit si z nich kávu nebo je podávat jako zob při odpoledním čajovém dýchánku.

Jak naklíčit mungo fazole?

Oproti suchým fazolím obsahují naklíčené výhonky mnohem větší porci zdraví prospěšných látek. Klíčení přitom není složitý proces.

 • Fazolky nejprve propláchněte pod tekoucí vodou, aby získaly klíčky krásnou bílou barvu, a následně je namočte na 4–5 hodin do studené vody. Můžete je klidně nechat odstát přes noc v lednici.
 • Druhý den fazolky sceďte a nechte je asi dvě hodiny odstát při pokojové teplotě. Jakmile zpozorujete u fazolí maličké klíčky, přemístěte je do čisté nádobky, překryjte gázou a 2–3× denně zalévejte.

Fazole Azuki: poklad z himalájského podhůří

V prodejnách se zdravou výživou můžete narazit i na fazole azuki (někdy také adzuki). Jedná se o vzdálené příbuzné fazolek mungo. Azuki pochází z Himalájí, odkud se rozšířily především do Koreje a Japonska.

 • Malé červené fazolky okouzlily tamější obyvatele svou oříškovou chutí do té míry, že rostlinám dodnes přezdívají „královna fazolí“.

Fazole Azuki jsou bohaté na fosfor, vápník nebo vlákninu. Pro své blahodárné účinky se využívají nejen v tradiční čínské medicíně a asijské kuchyni, ale také v kosmetice. Obnovují ztracený lesk vlasů a v drcené podobě se využívají pro vyhlazení a vyčištění pokožky.

Jejich příznivci ovšem nejvíce vyzdvihují jejich příznivé působení na funkci ledvin. Kromě toho snižují také hladinu škodlivého cholesterolu a působí jako prevence proti srdečním onemocněním. Závěr některých studií dokonce naznačují, že konzumace fazolí azuki může pomoci našemu organismus v boji proti rakovině.

Jak fazolky tepelně upravit?

 • Pokud si budete chtít na exotické luštěnině pochutnat i doma, můžete si z nich připravit třeba lahodnou rajčatovou omáčku. Nebo je rovnou přidejte na talíř jako přílohu. V takovém případě je potřeba fazole povařit. Stačí je opět přes noc namočit, poté propláchnout a hodinku nechat povařit. Pak už je stačí dosolit a máte hotovo.

Chcete svůj jídelníček ozvláštnit dalšími netradičními pokrmy? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde jsme pro vás připravili výběr těch nejlepších luštěninových dobrot, po kterých vám doma utrhnou ruce.

Související články

5 kroků, jak připravovat luštěniny
 • Zajímavosti

5 kroků, jak připravovat luštěniny

Správná příprava luštěnin není obtížná. Pro jejich dobrou stravitelnost je důležité, abyste je dostatečně namáčeli a dlouho vařili. Sestavili jsme 5 přehledných kroků, které vás přípravou luštěnin názorně provedou. ...
Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
 • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...

Obchod Apetit