Kromě hrachu, čočky a fazolí mezi luštěniny patří také cizrna, sójové boby a arašídy. Luštěniny jsou skvělým zdrojem bílkovin a energie. Podívejte se s námi na přehled luštěnin, způsoby jejich využití v kuchyni a na co si dát pozor před jejich konzumací.
Jak se správně vaří čočka
Čočka, zastarale čočovica, pochází z Jihozápadní Asie a jí se už od pravěku. Je důležitou součástí stravy vegetariánů. Čočka má vysoký obsah železa.
Čočky existuje mnoho druhů, například:
- klasická zelená čočka (u nás nejznámější)
- červená čočka (nenadýmá)
- černá čočka Beluga (jako kaviár)
- francouzská zelená čočka Puy
- žlutá čočka
- španělská hnědá čočka Pardina
Čočka je populární zejména v Indii, jejíž obyvatelé jsou z velké části vegetariáni. Máte-li rádi indickou kuchyni, vyzkoušejte dhál z červené čočky nebo čočkový dip.
Na seznamu jídel české kuchyně nesmí chybět recept na čočku na kyselo a hřejivou čočkovou polévku. Pokud chcete trochu experimentovat a nebojíte se kombinovat různé chutě, máme pro vás recept na čočku s meruňkovým džemem nebo černou čočku na víně.
Proč jíst hrách
Hrách je plně vyzrálé semeno rostliny s názvem hrách setý, která je původem ze Středomoří. Odtud se hrách postupně rozšířil do celé Evropy. V České republice patří mezi nejstarší doložené pěstované rostliny.
Na rozdíl od hrášku, tedy ještě nedozrálých bobulí, má hrách více minerálních látek a vyšší energetickou hodnotu. Vyzrálý hrách také více nadýmá.
- I on je v české kuchyni oblíbenou a často připravovanou luštěninou. Používat můžeme jak klasický zelený hrách, tak hrách žlutý, který je též oblíbený v indické kuchyni.
- Nejoblíběnějšími pokrmy v našich končinách jsou hrachová polévka ze žlutého hrachu nebo zeleného hrachu, hrachová kaše, která se podává k uzenému, nebo hrachový šoulet.
K čemu použít fazole
Fazolí existuje jedenáct druhů. Rozšířenější z nich (např. bílé, červené, barevné) pocházejí ze střední Ameriky, zatímco ty méně známé, drobnější druhy (např. adzuki, mungo, černé) mají původ v Asii.
- Fazole jsou populární zejména v mexické kuchyni. V Česku se používají na různé mexické směsi jako je například chilli con carne, do polévek nebo rychlých směsí v kombinaci s nějakou uzeninou.
- Naše staromládenecké fazole s čerstvým chlebem potěší celou rodinu.
Co se dá udělat z cizrny
Mezi méně známé luštěniny, avšak poslední dobou i u nás hojně využívané, patří cizrna. Jedná se o plod rostliny cizrny beraní, která pochází z Indie. Dnes už se ale pěstuje téměř po celém světě.
Svou chutí připomíná hrášek (proto se jí také říká římský hrách), její chuť je ale jemnější a více oříšková.
NÁŠ TIP: MILUJETE CIZRNU? PŘIPRAVTE SI TAKÉ JEDNODUCHOU CIZRNU NA PAPRICE
- Cizrna se nejvíce využívá v arabské a středomořské kuchyni. Nejznámějšími pokrmy z cizrny, které už si můžete dát i u nás, je hummus nebo falafel.
- Cizrnu lze využít také jako přílohu. Na výběr je nespočet variant, můžete uvařit cizrnové karí, přidat ji do polévky, salátu, na pizzu, udělat z ní rostlinný burger, nebo ji opražte a chroupejte u televize místo brambůrek.
Jak připravit sójové boby
Sójové boby jsou plody sóji luštinaté. Ze všech rostlin mají sójové boby nejvyšší obsah bílkovin, najdeme v nich až 35 %. Proto se sóje také někdy říká rostlinné maso. Sója pochází z Východní Asie.
- Ze sóji se vyrábí např. tofu, tempeh, sójové omáčky či miso pasta, celé boby můžete přidat do salátu, nebo z nich vyrobit paštiku, pomazánku, a také mléko, ze kterého se vyrábí například již zmíněné tofu.
Arašídy
Také rádi chroupete arašídy? Kvůli jejich oříškové chuti je sice mnozí považují za ořechy, buráky ovšem patří mezi luštěniny.
Zatímco ořechy rostou na stromě, arašídy neboli plody podzemnice olejné najdete pod zemí. Ať už solené, v cukru nebo čokoládě, všechny podoby mají své zástupy fanoušků.
- Buráky, jak se také jinak říká arašídům, jsou bohaté na živiny. Bývají proto v podobě pasty či krému součástí humanitárních potravinových balíčků v zemích třetího světa, výživou pro vojáky i sportovce.
Úprava a skladování luštěnin
Než některé luštěniny začnete zpracovávat, je potřeba je namočit do vody. Doba, po kterou by měly být luštěniny pod vodou, se liší podle jejich druhu. Většinou se doba pohybuje od 5 do 12 hodin.
Namáčení luštěnin je důležité, zmírňuje se tím nadýmání.
- Abyste luštěniny udrželi co nejdéle v dobrém stavu, skladujte je na suchém a tmavém místě, nejlépe v dobře uzavíratelných nádobách. Takto vydrží až dva roky.
Tip na závěr
Pokud se nespokojíte s klasickými luštěninami jako je hrách a čočka, jděte nakoupit například do indického obchodu, kde budete mít na výběr ze dalších možných druhů.
Zdroj informací: časopis Apetit