Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zázračné luštěniny: Levné, syté a lahodné

Zázračné luštěniny: Levné, syté a lahodné
sdílet:

Ať už jste příznivcem luštěnin nebo vás tato surovina kvůli nadýmání příliš neláká, podívejte se na naše dnešní tipy, kde se zabýváme bohatým výživovým přínosem pro lidský organismus a také vám poradíme, jak nadýmání předcházet. Nechybí ani široká škála tipů na vaření s luštěninami včetně našich oblíbených receptů, po jejichž ochutnání kouzlu luštěnin zaručeně podlehnete. 

Většinu luštěnin řadíme do čeledi bobovitých plodů a patří mezi ně zejména hrách, různé odrůdy fazolí, čočka, cizrna a sója

Jezte luštěniny, prospějte svému zdraví

Nachází se v nich ale spoustu dalších tělu prospěšných látek, které podpoří správné fungování našeho organismu.

  • Najdeme v nich vitaminy, minerálních látek (vápník, hořčík, draslík, železo, selen, fosfor a zinek) a antioxidanty.
  • Luštěniny mají nízký glykemický index, což v praxi znamená, že dovedou zasytit a nebudete mít brzy zase hlad. 

Co způsobuje nadýmání a jak tomu předcházet?

Lidskému tělu chybí enzym potřebný pro zpracování oligosacharidů přítomných v luštěninách. Při zpracování těchto sacharidů v tlustém střevě tak vznikají plyny, které způsobují nadýmaní.

  • Vzhledem k rozpustnosti oligosacharidů ve vodě je tak nejlepší prevencí proti nadýmání namáčení luštěnin do vody ještě před samotným vařením.
  • Každá luštěnina má jiný obsah oligosacharidů, proto potřebuje jinou dobu namáčení (zatímco čočce stačí pár hodin, fazole a hrách zpravidla namáčíme přes noc). 

Snadná příprava a jedinečná chuť jídel s luštěninami 

Luštěniny bychom si měli dopřát v jídelníčku aspoň jednou týdně. Bonusem je jejich snadná příprava a také pocit sytosti, který našemu tělu přinášejí.

  • Zkuste z nich připravit lahodný oběd nebo večeři, vyzkoušejte naše tipy na úpravu čočky v tradičním pojetí nebo s vůní dálek a orientu.
  • K tradičním českým pokrmům patří například hrachová kaše, kterou za pomoci kvalitního vývaru můžete snadno proměnit v dokonalou hrachovou polévku.
  • Lahodnou polévku připravíte také z fazolí, které můžete mimo jiné využít ke svěžímu obědu v podobě asijského třífazolového salátu. Jak již bylo zmíněno výše, luštěniny neodmyslitelně patří do jídelníčku vegetariánů.

Máme pro vás tip na oblíbený vegetariánský pokrm, který si zaručeně oblíbí i zarytí příznivci masa a klasických burgerů.

Vyzkoušejte náš recept na cizrnové burgery a připravte si nutričně vyvážený oběd plný zdraví prospěšných látek. Díky orientální chuti tahiny pasty a římského kmínu vás vůně a chuť této pochoutky přenese za hranice známých chutí a přinese příjemný zážitek, který jistě budete chtít brzy zopakovat. 

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč