Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Naučte se nejlepší brynzové halušky

Halušky
ZDROJ: kunanesenanuk/Unsplash
sdílet:

Brynzové halušky jsou tradičním slovenským jídlem, ale v oblibě je máme i u nás v Čechách. Na jejich přípravě není nic těžkého, s naším postupem je zvládnete lehce. Mezi hlavní ingredience patří brynza a slanina, kombinace, která vaše chuťové buňky nenechá chladé.

Brambory tvoří základ těsta a jejich výběr je velmi důležitý

  • Na halušky používejte zásadně staré moučné brambory, označené jako varný typ C. Nové brambory obsahují moc vody a málo škrobu. Přednost dejte kvalitním bramborám od farmářů, kromě jiného mají lepší chuť. A nezapomeňte, že i u stejné odrůdy se v každém roce může trochu lišit obsah vody a škrobu.
  • Co se týče výběru mouky, hladká těsto dobře váže. Množství se řídí vždy druhem brambor, přisypávejte ji postupně a udělejte zkoušku, jestli se těsto nerozváří ani není moc tuhé.

Brynza povznáší prostý pokrm do nebeských výšin

  • Tento typický slovenský ovčí sýr je příjemně slaný a jemně štiplavý. Jeho chuť se mírně liší podle ročních období.
  • Nejlepší bývá tzv. májová brynza. Protože si ovce v květnu pochutnávají na svěže zelených loukách, je májová brynza jemná a plná chutí a vůní rozkvetlých luk. S příchodem jara mají ovce dostatek pastvy i mléka, a tak může být májová brynza vyrobena čistě z ovčího mléka (do zimní se přidává kravské mléko).
  • Nejlepší brynza pochází z okolí Liptova.

Slanina je nejlepší domácí nebo z trhu od farmářů

Stano Bakalár, jehož recept na halušky najdete níže, doporučuje gazdovskou slaninu od stejného dodavatele jako brynzu. Slanina má typickou a výraznou chuť a je vyráběna klasickým způsobem. Opékat ji lze i na sádle, ale olej je podle Stana lepší, protože netuhne.

Další tipy

  • Olej je na opékání slaniny lepší než sádlo – stačit ho budou 2 až 3 lžíce.
  • Uvařte si halušky s brynzou podle receptu Stana Bakalára. Jsou opravdu božské!

Zdroj informací: časopis Apetit

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?

Ne vše staré je špatné, což jistě platí o retro sladkostech. Některé z nich přežily obě války, minulý režim i jeho pád a pár z nich dokonce vstoupilo do nového tisíciletí, jiné jsou již jen mlhavou vzpomínkou, kterou si naše paměť...