Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na jídla z brambor

Pokud potřebujete připravit rychlý a vydatný oběd z ingrediencí “co dům dal”, v našich receptech najdete spoustu inspirace na oběd nebo večeři s bramborami v hlavní roli. Poradíme vám s vhodným varným typem a těšit se můžete na všechny možné úpravy od brambor na loupačku a pečených brambor, domácích chipsů, bramboráků a bramborových placek přes bramboračku a jiné bramborové polévky až po skvělá bramborová těsta na knedlíky, šišky nebo krokety. Nechybí ani recepty na klasický vánoční, vídeňský nebo odlehčený dietní bramborový salát

...

 

Příprava pokrmů z brambor v sobě skrývá spoustu výhod.

Brambory: základní surovina  

Bez brambor si to v kuchyni nedovedeme představit. Vzhledem k tomu, že zaujímaly značnou část jídelníčku v tzv. hladových letech (v době 1770 – 1772), bylo nezbytné a zároveň praktické používat brambory ve všech možných úpravách, které tehdejší doba umožňovala.

 • Chutnají skvěle pouze vařené – například na loupačku, i pečené nebo zapečené.
 • Díky vysokému obsahu škrobu fungují s moukou v bramborovém těstě, ze kterého připravíte například knedlíky, šišky, gnocchi nebo taštičky.
 • Bramborami zahustíte polévku či omáčku.

Brambory v hlavní roli aneb oblíbená bramborová jídla 

Vánoční atmosféru si lze jen těžko představit bez bramborového salátu. Stejně tak nesmí chybět v nabídce restaurace s českou kuchyní tradiční bramboračka. A kdo by neznal bramboráky nebo bramborové placky? Podívejte se s námi na nejpupulárnější bramborová jídla. 

 • Bramborový salát. V tradičním pojetí v něm vedle brambor hrají chutě na skus uvařené kořenové zeleniny, kyselých okurek a majonézy. Připravit můžete také odlehčenou verzi s kefírem nebo jarní salát s dijonskou hořčicí.
 • BramboračkaVydatná polévka s vůní hub a majoránky, kterou můžete podávat i jako hlavní chod.
 • Bramboráky. Klasika české kuchyně. Bramboráky se připravují ze syrových strouhaných brambor, smaží se ve vrstvě tuku a podávají se jako hlavní chod nebo jako příloha.
 • Bramborové placky. Do bramborových placek patří brambory předem uvařené, dělají se naslano i nasladko, pečou se nasucho. Slané mohou mít nejrůznější podobu, populární jakou například lokše. Sladké placky můžete plnit tvarohem nebo povidly, mastit máslem a sypat cukrem.
 • Bramborové knedlíky. K přípravě bramborového těsta na knedlíky potřebujete jen brambory, sůl, mouku a vejce. S moukou raději opatrně, aby knedlíky nebyly příliš hutné.
 • Šišky. Výhodou bramborových šišek je, že je můžete podávat jako slanou přílohu i jako sladké jídlo s mákem či strouhankou.
 • Pečené brambory. Zpestřete si rychlou večeři pečenými bramborami s voňavým rozmarýnem, česnekem nebo nakládanou cibulkou. U nás najdete spoustu možností, jak tuto klasiku připravit. 
 • Brambory na loupačku. Brambory vařené ve slupce, podávané s kouskem másla nebo tvarohem přinášejí nostalgii, radost nad jednoduchostí přípravy a dokonalou chutí. Můžete je vyzkoušet i v malých obměnách s různými omáčkami.
 • Zapečené brambory. Jsou tím nejjednodušším způsobem jak vykouzlit teplou večeři s mininimem úsilí a maximálním výsledkem. V zásadě potřebujete jen brambory, smetanu nebo máslo a sýr. O zbytek se postará teplo z trouby.
 • Smažené bramborové chipsy. Oblíbenou chuťovku nemusíte jen kupovat, ale připravit si ji můžete snadno doma podle našeho receptu
 • Bramborová kaše. Poradíme vám, jak tuto dětmi milovanou přílohu připravit tak, aby byla nadýchaná a lehká jako obláček.  
 • Krokety. Druhou slávu v kroketách zažijí brambory, když zbyde kaše od oběda z předchozího dne.

Brambory v netradičním pojetí  

Vedle známých bramborových klasik existuje ještě mnoho receptů, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Znáte třeba brambory v sýrovém bešameluburek s bramborovou náplní nebo bramborové muffiny? Podívejte se na seznam všech bramborových receptů a vyberte si přílohu nebo hlavní chod podle své chuti. 


Celý popis

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč